Dereniowate

Dereniowate (Cornaceae) to rośliny z rzędu baldachokwiatowców. Zaliczamy do niej około 50 gatunków, z czego w Polsce tylko 2.

Wygląd

To najczęściej drzewa i krzewy, rzadziej półkrzewy i byliny.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Dereń szwedzkiDereń szwedzki PL

Cornus suecica

Dereń szwedzki (Cornus suecica) to gatunek wieloletniej rośliny zielnej z rodziny dereniowatych z charakterystycznym baldaszkiem z białymi podsadkami. Niegdyś występował w okolicy Kołobrzegu. Dziś już nie występuje w Polsce.


Dereń świdwaDereń świdwa PL

Cornus sanguinea

Dereń świdwa (Cornus sanguinea) to krzew z rodziny dereniowatych, podobny do derenia białego i derenia rozłogowego, od których różni się kształtem pestki. Owoc to niejadalny pestkowiec, kulisty, ma purpurowoczarny kolor.


Dereń rozłogowyDereń rozłogowy PL - obcy

Cornus sericea

Dereń rozłogowy (Cornus sericea) to gatunek niewysokiego krzewu z rodziny dereniowatych, bardzo podobny do derenia białego. Kwiaty są małe, zebrane w baldachy, żółtobiałe. Owoc jest mały, biały i kulisty.


Dereń białyDereń biały PL - ogród

Cornus alba

Dereń biały (Cornus alba) to gatunek krzewu z rodziny dereniowatych, najczęściej uprawiany dereń w Polsce. Ma szeroki pokrój. Młode pędy pokrywa czerwona kora. To właśnie pędy są największą ozdobą tej rośliny.


Dereń jadalnyDereń jadalny PL - ogród

Cornus mas

Dereń jadalny, dereń właściwy (Cornus mas L.) to gatunek krzewu lub niewysokiego drzewa z rodziny dereniowatych. To dość gęsty krzew o sztywnej i szerokiej sylwetce. To roślina miododajna.


Dereń kousaDereń kousa PL - ogród

Cornus kousa

Dereń kousa (Cornus kousa) to krzew lub drzewo z rodziny dereniowatych, jedno z najbardziej efektownych niemalże przez cały rok. To piękny krzew ozdobny, parkowy i do większych ogrodów. Owoce nadają się na kompot.

Występowanie i środowisko

To rośliny głównie strefy tropikalnej i umiarkowanej, najczęściej w Azji i Ameryce Północnej, rzadko w europie.

Morfologia i anatomia

Ulistnienie najczęściej naprzeciwległe. Kwiaty drobne zebrane w kwiatostany, często z podsadkami. Owocem jest najczęściej pestkowiec, czasem jagoda.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Dereń biały: Kwitnie dereń biały.
          Dereń jadalny: Kwitnie dereń jadalny.
          Dereń jadalny: Dojrzewają owoce derenia jadalnego.
           Dereń kousa: Kwitnie dereń kousa.
          Dereń rozłogowy: Kwitnie dereń rozłogowy.
         Dereń szwedzki: Kwitnie dereń szwedzki.
          Dereń świdwa: Kwitnie dereń świdwa.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

© medianauka.pl, 2017-07-02, RODZ-1252
Data aktualizacji artykułu: 2020-01-30Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.