Dlaczego w boksie używa się rękawic?

Do czego służą rękawice bokserskie? Czy chronią one wystarczająco przed urazami głowy? Czy dochodzi mimo ich używania do wypadków?

Boks
© VIAR PRO studio - stock.adobe.com

Rękawice bokserskie są w użyciu dopiero od pewnego czasu. Wcześniej walczono na pięści. Wówczas często dochodziło do urazów głowy a nawet śmierci.

Jak działa rękawica bokserska?

Z uwagi na rozmiary rękawicy, przy ciosie siła uderzenia działa na dużo większą powierzchnię, przez co znacznie obniża się ciśnienie wywierane na głowę pięściarza przy uderzeniu. To tak jakby naciskać na brzuch grubym obcasem lub szpilką damskiego buta.

Druga ochrona polega na obniżeniu twardości rękawicy i zwiększeniu sprężystości w stosunku do zaciśniętej pięści. Powstaje strefa zgniotu, która powoduje, że zwiększa się czas działania siły uderzenia, zmniejszając jednocześnie zmianę pędu (popęd siły) głowy przy uderzeniu.

Istnieją techniki obrony przed ciosami. Uderzany w głowę pięściarz stara się odchylać głowę do tyłu, zmniejszając w ten sposób siłę uderzenia.

Jakie ciosy są najbardziej niebezpieczne? W podbródek i czoło i po skosie, gdyż wówczas oprócz siły uderzenia działa jeszcze skręt głowy, najgorszy w górę, który może doprowadzić do uszkodzenia pnia mózgu.

Czy rękawica chroni zatem przed urazami?

Niestety nie. Znacznie obniża ryzyko urazu, jednakże nie eliminuje go. Czasem i tak dochodzi do urazów, a nawet do przypadków śmierci.

Częste i mało szczęśliwe uderzenia w boksie prowadzą do trwałych uszkodzeń mózgu. Uszkodzenia te z biegiem czasu prowadzą do obniżania zdolności zapamiętywania, myślenia, a nawet mówienia. Istnieje nawet jednostka chorobowa związana z tym sportem - encefalopatia bokserska. Nie jest to wcale rzadka przypadłość bokserów.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy nietoperze wampiry wypijają krew?

Czy nietoperze wampiry wypijają krew?

Nierzadko można usłyszeć o nietoperzach wampirach. Skąd ta nazwa i czy faktycznie zwierzęta te wysysają krew ze swoich ofiar?

Rozwój pająków

Rozwój pająków

Jakie strategie związane z rozwojem młodych występują u pająków? Czy przejawiają instynkt macierzyński? Czy karmią swoje młode?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Zobacz więcej

Zobacz więcej

Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.


Zobacz też

Uogólniona postać drugiej zasady dynamiki

Uogólniona postać drugiej zasady dynamiki

Omówienie postaci ogólnej II zasady dynamiki i pojęcia popędu siły. Siła działająca na ciało jest równa szybkości zmiany pędu ciała. Popęd siły (impuls siły) jest to wielkość fizyczna, równa iloczynowi siły działającej na ciało i czasu jej działania.

Ciśnienie

Ciśnienie

Płyn w fizyce oznacza pewien ośrodek przyjmujący kształt naczynia, w którym się znajduje. Zatem płyny nie posiadają kształtu (brak sprężystości kształtu).

Mechanika

Mechanika

Mechanika to dział fizyki, który bada ruch ciał fizycznych. Ruch oznacza zmianę stanu ciała w ujęciu zmiany położenia, orientacji w przestrzeni, energii i innych wielkości fizycznych.

Dynamika

Dynamika

Dynamika to dział mechaniki, który bada przyczyny ruchu i jego zmiany pod wpływem sił.


© medianauka.pl, 2019-12-08, ART-3721

Polecamy w naszym sklepie

Jak powstała bomba atomowa
Jak nauczyć teorii względności swojego psa
Lupy
magnesy
The Manga Guide Wszechświat
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.