Logo Media Nauka

Facebook

Dlaczego w boksie używa się rękawic?

Do czego służą rękawice bokserskie? Czy chronią one wystarczająco przed urazami głowy? Czy dochodzi mimo ich używania do wypadków?

Boks
© VIAR PRO studio - stock.adobe.com

Rękawice bokserskie są w użyciu dopiero od pewnego czasu. Wcześniej walczono na pięści. Wówczas często dochodziło do urazów głowy a nawet śmierci.

Jak działa rękawica bokserska?

Z uwagi na rozmiary rękawicy, przy ciosie siła uderzenia działa na dużo większą powierzchnię, przez co znacznie obniża się ciśnienie wywierane na głowę pięściarza przy uderzeniu. To tak jakby naciskać na brzuch grubym obcasem lub szpilką damskiego buta.

Druga ochrona polega na obniżeniu twardości rękawicy i zwiększeniu sprężystości w stosunku do zaciśniętej pięści. Powstaje strefa zgniotu, która powoduje, że zwiększa się czas działania siły uderzenia, zmniejszając jednocześnie zmianę pędu (popęd siły) głowy przy uderzeniu.

Istnieją techniki obrony przed ciosami. Uderzany w głowę pięściarz stara się odchylać głowę do tyłu, zmniejszając w ten sposób siłę uderzenia.

Jakie ciosy są najbardziej niebezpieczne? W podbródek i czoło i po skosie, gdyż wówczas oprócz siły uderzenia działa jeszcze skręt głowy, najgorszy w górę, który może doprowadzić do uszkodzenia pnia mózgu.

Czy rękawica chroni zatem przed urazami?

Niestety nie. Znacznie obniża ryzyko urazu, jednakże nie eliminuje go. Czasem i tak dochodzi do urazów, a nawet do przypadków śmierci.

Częste i mało szczęśliwe uderzenia w boksie prowadzą do trwałych uszkodzeń mózgu. Uszkodzenia te z biegiem czasu prowadzą do obniżania zdolności zapamiętywania, myślenia, a nawet mówienia. Istnieje nawet jednostka chorobowa związana z tym sportem - encefalopatia bokserska. Nie jest to wcale rzadka przypadłość bokserów.


© medianauka.pl, 2019-12-08, ART-3721

 
Ostatnio opublikowane w Pytajniku ...

Czym się różni krokodyl od aligatora?
Czym się różni krokodyl od aligatora?

Czy krokodyl i aligator to synonimy? Czy łatwo je odróżnić od siebie? Jakie cechy charakteryzują te zwierzęta?

Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?

Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?

Gdzie żyją krokodyle?
Gdzie żyją krokodyle?

Czy krokodyle żyją tylko w Nilu i prowadzą tylko wodny tryb życia? Czy można spotkać krokodyla w Polsce?Zobacz też

Uogólniona postać drugiej zasady dynamikiUogólniona postać drugiej zasady dynamiki
Omówienie postaci ogólnej II zasady dynamiki i pojęcia popędu siły. Siła działająca na ciało jest równa szybkości zmiany pędu ciała. Popęd siły (impuls siły) jest to wielkość fizyczna, równa iloczynowi siły działającej na ciało i czasu jej działania.
CiśnienieCiśnienie
Płyn w fizyce oznacza pewien ośrodek przyjmujący kształt naczynia, w którym się znajduje. Zatem płyny nie posiadają kształtu (brak sprężystości kształtu).
MechanikaMechanika
Mechanika to dział fizyki, który bada ruch ciał fizycznych. Ruch oznacza zmianę stanu ciała w ujęciu zmiany położenia, orientacji w przestrzeni, energii i innych wielkości fizycznych.
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.