Dlaczego w boksie używa się rękawic?

Do czego służą rękawice bokserskie? Czy chronią one wystarczająco przed urazami głowy? Czy dochodzi mimo ich używania do wypadków?

Boks
© VIAR PRO studio - stock.adobe.com

Rękawice bokserskie są w użyciu dopiero od pewnego czasu. Wcześniej walczono na pięści. Wówczas często dochodziło do urazów głowy a nawet śmierci.

Jak działa rękawica bokserska?

Z uwagi na rozmiary rękawicy, przy ciosie siła uderzenia działa na dużo większą powierzchnię, przez co znacznie obniża się ciśnienie wywierane na głowę pięściarza przy uderzeniu. To tak jakby naciskać na brzuch grubym obcasem lub szpilką damskiego buta.

Druga ochrona polega na obniżeniu twardości rękawicy i zwiększeniu sprężystości w stosunku do zaciśniętej pięści. Powstaje strefa zgniotu, która powoduje, że zwiększa się czas działania siły uderzenia, zmniejszając jednocześnie zmianę pędu (popęd siły) głowy przy uderzeniu.

Istnieją techniki obrony przed ciosami. Uderzany w głowę pięściarz stara się odchylać głowę do tyłu, zmniejszając w ten sposób siłę uderzenia.

Jakie ciosy są najbardziej niebezpieczne? W podbródek i czoło i po skosie, gdyż wówczas oprócz siły uderzenia działa jeszcze skręt głowy, najgorszy w górę, który może doprowadzić do uszkodzenia pnia mózgu.

Czy rękawica chroni zatem przed urazami?

Niestety nie. Znacznie obniża ryzyko urazu, jednakże nie eliminuje go. Czasem i tak dochodzi do urazów, a nawet do przypadków śmierci.

Częste i mało szczęśliwe uderzenia w boksie prowadzą do trwałych uszkodzeń mózgu. Uszkodzenia te z biegiem czasu prowadzą do obniżania zdolności zapamiętywania, myślenia, a nawet mówienia. Istnieje nawet jednostka chorobowa związana z tym sportem - encefalopatia bokserska. Nie jest to wcale rzadka przypadłość bokserów.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy liczb całkowitych jest więcej od liczb naturalnych?
Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że liczb całkowitych jest około dwa razy więcej niż liczb naturalnych. Jest jednak zupełnie inaczej.
Czy istnieją jadowite ssaki?
Każdy wie o jadowitych wężach, skorpionach, pająkach, żabach, rybach, owadach. A co z ssakami? Czy ssaki bywają jadowite i czy ich jad jest niebezpieczny dla człowieka?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Uogólniona postać drugiej zasady dynamiki


Omówienie postaci ogólnej II zasady dynamiki i pojęcia popędu siły. Siła działająca na ciało jest równa szybkości zmiany pędu ciała. Popęd siły (impuls siły) jest to wielkość fizyczna, równa iloczynowi siły działającej na ciało i czasu jej działania.

Ciśnienie


Ciśnienie p jest to iloraz wartości siły nacisku F i pola powierzchni S, na którą działa ta siła.

Mechanika


Mechanika to dział fizyki, który bada ruch ciał fizycznych. Ruch oznacza zmianę stanu ciała w ujęciu zmiany położenia, orientacji w przestrzeni, energii i innych wielkości fizycznych.

Dynamika


Dynamika to dział mechaniki, który bada przyczyny ruchu i jego zmiany pod wpływem sił.


© medianauka.pl, 2019-12-08, A-3721Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.