Fakir - jak on to robi?

Wystarczy mocniej nacisnąć na ostrze gwoździa, aby się dotkliwie zranić. Niejednemu z nas udało się stanąć na desce z gwoździem i dotkliwie poranić. Dlaczego fakirowi nic się nie dzieje, gdy kładzie się na łożu z ostrzy?

Fakir to ascetyczny mnich muzułmański, kojarzący się z umartwianiem ciała między innymi w celu pozyskania jałmużny. Dla fakira umartwianie się i skrajny ascetyzm to droga do zbawienia. Nam kojarzy się z łożem z gwoździ. Jak to się dzieje, że gwoździe nie czynią fakirowi krzywdy?


© matis75 - stock.adobe.com

Prawda jest taka, że położenie się na łożu z gwoździ nie należy do przyjemności. To zwyczajnie boli. Dlaczego jednak gwoździe nie są w stanie przebić ciała fakira?

Jeżeli fakir stanąłby tylko na jednym gwoździu, to całym swoim ciałem wywierałby ciśnienie na ten gwóźdź. Jeżeli fakir waży 60 kg (w końcu to asceta), to wywrze na ten gwóźdź ogromne ciśnienie. Jeśli przyjąć, że to gruby gwóźdź, i powierzchnia ostrza to około 1 mm2, to ciśnienie w takim przypadku wyniesie około 60 MPa (megapaskali). Gwóźdź natychmiast przebije skórę i zrani fakira. I nic w tym dziwnego.

Gdy jednak gwoździ będzie 500 lub 600 (dla łatwości rachunków przyjmijmy tę drugą opcję), ciężar fakira rozłoży się na 600 razy większą powierzchnię, a ciśnienie wywierane na ostrza zmniejszy się aż 600 razy i wyniesie już tylko 1000 hPa (hektopaskali). To akurat wartość ciśnienia atmosferycznego. Takie ciśnienie wywiera 10 kg na każdy centymetr kwadratowy. To nie jest mało, ale nie uczyni człowiekowi krzywdy.

Zatem jeżeli fakir położy się na 500-600 gwoździach, te nie poczynią mu krzywdy, choć w istocie człowiek ten musi znosić ból.

Nie bez znaczenia jest też sposób, w jaki fakir kładzie się na ostrza. Gdyby wskoczył na nie gwałtownie, mógłby się dotkliwie poranić, gdyż w takim przypadku wywarłby dodatkowe ciśnienie na ostrza poprzez nadanie swojemu ciału przyspieszenia skierowanemu w kierunku ostrzy.

To samo zjawisko rozkładania siły na większą powierzchnię, a przez to zmniejszania wywieranego ciśnienia na podłoże, wykorzystujemy w przypadku ratowania życia podczas pękania lodu na jeziorze. Jeśli pod nami zaczyna pękać lód na jeziorze należy się płożyć i w takiej pozycji czołgać się w kierunku bezpiecznego miejsca. Stojąc, cały nasz ciężar naciska na powierzchnię stóp (butów). Jeżeli się położymy, ten sam ciężar rozłoży się na dużo większa powierzchnię, a zatem ciśnienie wywierane na taflę lodu znacznie się zmniejszy.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?
Indyki — czego o nich nie wiecie?
Indyki są znane przede wszystkim jako ptaki hodowlane. Czy można je spotkać w naturze?
Piranie — mit czy rzeczywistość?
Piranie uchodzą za wyjątkowo krwiożercze ryby rodem z horrorów. Czy rzeczywiście piranie są na tyle niebezpieczne, by zagrozić człowiekowi?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Ciśnienie


Płyn w fizyce oznacza pewien ośrodek przyjmujący kształt naczynia, w którym się znajduje. Zatem płyny nie posiadają kształtu (brak sprężystości kształtu).

Mechanika płynów


Mechanika płynów obejmuje kilka dziedzin fizyki. Są to: hydrostatyka, aerostatyka, hydrodynamika.

Mechanika


Mechanika to dział fizyki, który bada ruch ciał fizycznych. Ruch oznacza zmianę stanu ciała w ujęciu zmiany położenia, orientacji w przestrzeni, energii i innych wielkości fizycznych.


© medianauka.pl, 2022-03-12, A-4395©® Media Nauka 2008-2023 r.