Konik wąsacz

Konik wąsacz, konik łąkowy (Chorthippus parallelus) to gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny szarańczowatych, jeden z najbardziej pospolitych szarańczaków w Polsce. Ma krótkie czułki. Skrzydła samca sięgają końca odwłoka i mają obszar gęstszego użyłkowania, tworzący białawą lub ciemniejszą plamę w pobliżu końca skrzydła. Skrzydła drugiej pary są krótsze. Skrzydła samicy sięgają zwykle połowy długości odwłoka i są zaostrzone na końcu. Ciało jest zielone, brązowe, żółte, czerwonawe lub wielobarwne. Na przedpleczu, po bokach żebra biegną najpierw równolegle, później się rozbiegają. Kolana tylnych odnóży mają ciemną barwę.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Konik wąsacz (Chorthippus parallelus)

© GabiWolf - stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek występuje w Europie i Azji, w Polsce na terenie całego kraju. Preferuje umiarkowanie wilgotne łąki, murawy, torfowiska, skraje dróg. Nie znosi nadmiernej wilgoci i nadmiernej suszy.

Tryb życia i zachowanie

Nie potrafi latać. Okres występowania osobników dorosłych przypada na czas od końca czerwca do listopada. Zimują jaja. To owad aktywny za dnia, najbardziej w upalnych porach. Wydaje odgłosy poprzez pocierania tylnych ud o skrzydła.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 13-23 mm, przy czym samice są większe.

Pożywienie

Larwy żerują na trawach. Osobniki zjadają liście roślin.

Rozmnażanie

Samica składa jaja do gleby.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      Okres występowania imago konika wąsacz.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2019-03-27, GAT-15092




©® Media Nauka 2008-2023 r.