Koszatniczka pospolita

Koszatniczka (Octodon degus) to ssak z rodziny koszatniczek. Ma ogon zakończony kitą. Przypomina trochę popielicę. Ciało pokryte gęstym, brunatnoszarym futerkiem, od spodu nieco jaśniejszym. Uszy nie są owłosione i mają duże rozmiary. Mają długie wibrysy (włosy czuciowe). W hodowlach zdarzają się czarne, białe, kremowe, piaskowe, łaciate i inne odmiany barwne.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Koszatniczka pospolita (Octodon degus)

© Oleg Kozlov - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Gęstwiny w Andach, Chile, Peru. Zamieszkuje zarośla i lasy. W Polsce w naturze można spotkać zdziczałe osobniki, które uciekły, bądź zostały wypuszczone z hodowli.

Tryb życia i zachowanie

Jest aktywna w dzień. Kopie nory. Koszatniczki odbywają regularne kąpiele piaskowe, przesycając piasek swoim zapachem, zaznaczając w ten sposób swój rewir.

Morfologia i anatomia

Koszatniczka widzi w ultrafiolecie. Mocz koszatniczki jest bardzo gęsty, co jest wynikiem odpowiedniej gospodarki wodnej organizmu wobec suchego środowiska, w jakim żyje. Dorasta do 15 cm długości ciała bez ogona, którego długość wynosi do 16,5 cm.

Pożywienie

Pokarm roślinny. Zjada liście, korzenie i łodygi. Podawanie cukrów i tłuszczów w hodowli prowadzi do otyłości oraz hiperglikemii, a także insulinoodporności.

Rozmnażanie

W czasie zalotów koszatniczki spryskują się moczem. Ruja trwa 3 godziny co 3-4 tygodnie. Ciąża trwa 3 miesiące. Samica rodzi 1-12 młodych, które piją mleko matki, leżąc na plecach. To zagniazdowniki. Młode są dojrzałe płciowo już po 12-16 tygodniach życia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Złapana za ogon koszatniczka potrafi się uwolnić, odrzucają fragment skóry.

Pytania

Pytania

Ile żyją koszatniczki?

Koszatniczka żyje do 8 lat.

Jak sprawdzić, czy moja koszatniczka to samiec czy samica?

Samiec ma jądra schowane w jamie brzusznej i nie posiada moszny. Widoczne jest jednak prącie. Między ujściem cewki moczowej a odbytem samiec posiada fałd skórny, a odległość między nimi jest większa niż u samicy.




Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku To ssaki towarzyskie, dość ruchliwe i ciekawskie. Trzymamy je zawsze w parach, w niewielkim haremie z jednym samcem lub kilka osobników jednakowej płci. Nieoswojone koszatniczki są płochliwe i gryzą. To dość hałaśliwe zwierzęta - piszczą i kwilą. Zwierzęta te nie wydzielają przykrego zapachu, ich kał jest suchy, mocz zagęszczony.
Rodzaj klatki i wyposażenieKlatka, najlepiej duża i wielopoziomowa (70×40×70 cm. W klatce warto umieścić konary, kołowrotki, drabinki, tunele, schronienia w postaci doniczek, drewnianych domków. ). Koszatniczka każdego dnia lub co 2 dni powinna mieć dostęp do pojemnika z suchym piaskiem, w którym może się wykąpać.
Inne warunki chowu Samce znaczą teren moczem. Zwierzętom należy podawać gałązki owocowych drzew, można podać pumeks. To gryzonie odporne na brak wody, ale nie znoszą przegrzania. Zwierzęta te chwytamy od góry, nie łapiemy ich za ogon.
PokarmPodajemy pokarm roślinny. Koszatniczka łatwo się obtłuszcza i choruje, gdy podajemy węglowodany i tłuszcze.
RozmnażanieDo rozrodu nie powinny przystępować koszatniczki młodsze niż półroczne. Młode zaczynają jeść pokarm stały już po dwóch tygodniach. Młode oddzielamy po 5-6 tygodniach. Możliwe są 4 mioty w roku, jednak nie należy do tego dopuszczać. Samica może poronić w ciąży, dlatego nie należy jej niepokoić.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki ssaków

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.42 / 64.73%
2024-01-20



© medianauka.pl, 2013-01-04, GAT-257




©® Media Nauka 2008-2023 r.