Logo Media Nauka

Koszatniczka

Koszatniczka (Octodon degus) to ssak z rodziny koszatniczek. Ma ogon zakończony kitą. Przypomina trochę popielicę. Ciało pokryte gęstym, brunatnoszarym futerkiem, od spodu nieco jaśniejszym. Uszy nie są owłosione i mają duże rozmiary. Mają długie wibrysy (włosy czuciowe). W hodowlach zdarzają się czarne, białe, kremowe, piaskowe, łaciate i inne odmiany barwne.

Koszatniczka (Octodon degus)
© Oleg Kozlov - Fotolia.com

Nazwa gatunku
Koszatniczka
Nazwa łacińska
Octodon degus
Nazwy obce
angielska: Degu
niemiecka: Gewöhnliche Degu
czeska: Osmák degu
francuska: Dègue du Chili
hiszpańska: Degú
Pierwsze opisanie gatunku
(Molina, 1782)
Obszar występowania
Europa - nie; Polska - nie;
Azja - nie;
Afryka - nie;
Ameryka Północna - nie;
Ameryka Południowa - tak;
Australia - nie;
Antarktyda - nie;
Koszatniczka - mapa występowania na świecie
Wielkość
Długość: 15 cm
Długość ogona: 12 cm
Systematyka
Domena: Eukarionty (Eukaryota)
Królestwo: Zwierzęta (Animalia)
Typ: Strunowce (Chordata)
Gromada: Ssaki (Mammalia)
Rząd: Gryzonie (Rodentia)
Rodzina: Koszatniczki (Octodontidae)

Występowanie i środowisko

Gęstwiny w Andach, Chile, Peru. Zamieszkuje zarośla i lasy. W Polsce w naturze można spotkać zdziczałe osobniki, które uciekły, bądź zostały wypuszczone z hodowli.

Tryb życia i zachowanie

Jest aktywna w dzień. Kopie nory. Koszatniczki odbywają regularne kąpiele piaskowe, przesycając piasek swoim zapachem, zaznaczając w ten sposób swój rewir.

Morfologia i anatomia

Koszatniczka widzi w ultrafiolecie. Mocz koszatniczki jest bardzo gęsty, co jest wynikiem odpowiedniej gospodarki wodnej organizmu wobec suchego środowiska, w jakim żyje. Dorasta do 15 cm długości ciała bez ogona, którego długość wynosi do 16,5 cm.

Pożywienie

Pokarm roślinny. Zjada liście, korzenie i łodygi. Podawanie cukrów i tłuszczów w hodowli prowadzi do otyłości oraz hiperglikemii, a także insulinoodporności.

Rozmnażanie

W czasie zalotów koszatniczki spryskują się moczem. Ruja trwa 3 godziny co 3-4 tygodnie. Ciąża trwa 3 miesiące. Samica rodzi 1-12 młodych, które piją mleko matki, leżąc na plecach. To zagniazdowniki. Młode są dojrzałe płciowo już po 12-16 tygodniach życia.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Złapana za ogon koszatniczka potrafi się uwolnić, odrzucają fragment skóry.

Pytania

Ile żyją koszatniczki?

Koszatniczka żyje do 8 lat.

Jak sprawdzić, czy moja koszatniczka to samiec czy samica?

Samiec ma jądra schowane w jamie brzusznej i nie posiada moszny. Widoczne jest jednak prącie. Między ujściem cewki moczowej a odbytem samiec posiada fałd skórny, a odległość między nimi jest większa niż u samicy.


Zdjęcia - galeria


Hodowla - informacje dla hodowców

Informacje ogólne o gatunku: To ssaki towarzyskie, dość ruchliwe i ciekawskie. Trzymamy je zawsze w parach, w niewielkim haremie z jednym samcem lub kilka osobników jednakowej płci. Nieoswojone koszatniczki są płochliwe i gryzą. To dość hałaśliwe zwierzęta - piszczą i kwilą. Zwierzęta te nie wydzielają przykrego zapachu, ich kał jest suchy, mocz zagęszczony.

Rodzaj klatki i wyposażenie: Klatka, najlepiej duża i wielopoziomowa (70×40×70 cm. W klatce warto umieścić konary, kołowrotki, drabinki, tunele, schronienia w postaci doniczek, drewnianych domków. ). Koszatniczka każdego dnia lub co 2 dni powinna mieć dostęp do pojemnika z suchym piaskiem, w którym może się wykąpać.

Inne warunki chowu: Samce znaczą teren moczem. Zwierzętom należy podawać gałązki owocowych drzew, można podać pumeks. To gryzonie odporne na brak wody, ale nie znoszą przegrzania. Zwierzęta te chwytamy od góry, nie łapiemy ich za ogon.

Pokarm: Podajemy pokarm roślinny. Koszatniczka łatwo się obtłuszcza i choruje, gdy podajemy węglowodany i tłuszcze.

Rozmnażanie: Do rozrodu nie powinny przystępować koszatniczki młodsze niż półroczne. Młode zaczynają jeść pokarm stały już po dwóch tygodniach. Młode oddzielamy po 5-6 tygodniach. Możliwe są 4 mioty w roku, jednak nie należy do tego dopuszczać. Samica może poronić w ciąży, dlatego nie należy jej niepokoić.

Ograniczenia prawne:
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)


© medianauka.pl, 2013-01-04, GAT-257

© Media Nauka 2008-2018 r.