Koszatniczkowate

Koszatniczkowate (Octodontidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 13 gatunków. W Polsce nie występują gatunki z tej rodziny gryzoni.

Ich cechą charakterystyczną jest ogon zakończony kitką. Są małych rozmiarów, są podobne do szczura. Są pokryte gęstym i długim futrem.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Występowanie i środowisko

Zamieszkują Amerykę Południową. Zdarzają się w Polsce osobniki zdziczałe w środowisku naturalnym.

Tryb życia i zachowanie

Budują nory. Niektóre gatunki znaczną część życia spędzają pod ziemią. Są aktywne w nocy lub za dnia. Koszatniczki odbywają kąpiele piaskowe, przesycając piasek swoim zapachem.

Morfologia i anatomia

Koszatniczki widzą w ultrafiolecie. Mocz koszatniczki jest gęsty, co jest wynikiem odpowiedniej gospodarki wodnej organizmu wobec bardzo suchego środowiska, w jakim żyją.

Rozmnażanie

W czasie zalotów koszatniczki spryskują się moczem.

Pożywienie

Odżywiają się roślinami. Podawanie cukrów i tłuszczów prowadzi do otyłości oraz hiperglikemii

Ochrona i zagrożenia

Koszatniczki w naturze uważa się za szkodniki upraw. Zwierzęta te wykorzystuje się jako zwierzęta laboratoryjne (badanie cukrzycy).

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Kształt zębów trzonowych jest podobny do cyfry "8", stąd czasem na koszatniczkowate mówi się potocznie "ósemkozębne".

W Przypadku tych gryzoni białe siekacze oznaczają zły stan zdrowia.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego — Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz — Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • Praca zbiorowa — Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991

Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-117
Data aktualizacji artykułu: 2022-09-27©® Media Nauka 2008-2023 r.