Koszatniczki
Koszatniczki, koszatniczkowate (Octodontidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 8 gatunków w 5 rodzajach. W Polsce nie występują gatunki z tej rodziny gryzoni.
Wygląd
Ich cechą charakterystyczną jest ogon zakończony kitką. Są małych rozmiarów, są podobne do szczura. Są pokryte gęstym i długim futrem.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Octodon degus
Koszatniczka to ssak z rodziny koszatniczek. Ma ogon zakończony kitą. Przypomina trochę popielicę. Ciało pokryte gęstym, brunatnoszarym futerkiem, od spodu nieco jaśniejszym.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.

Inne gatunki
- Aconaemys fuscus
- Aconaemys porteri
- Aconaemys sagei
- Octodon bridgesi
- Octodon lunatus
- Octodon pacificus
- Octodontomys gliroides
- Octomys mimax
- Spalacopus cyanus
- Tympanoctomys aureus
- Tympanoctomys barrerae
- Tympanoctomys kirchnerorum
- Tympanoctomys loschalchalerosorum
Występowanie i środowisko
Zamieszkują Amerykę Południową. Zdarzają się w Polsce osobniki zdziczałe w środowisku naturalnym.
Tryb życia i zachowanie
Budują nory. Niektóre gatunki znaczną część życia spędzają pod ziemią. Są aktywne w nocy lub za dnia. Koszatniczki odbywają kąpiele piaskowe, przesycając piasek swoim zapachem.
Morfologia i anatomia
Koszatniczki widzą w ultrafiolecie. Mocz koszatniczki jest gęsty, co jest wynikiem odpowiedniej gospodarki wodnej organizmu wobec bardzo suchego środowiska, w jakim żyją.
Rozmnażanie
W czasie zalotów koszatniczki spryskują się moczem.
Pożywienie
Odżywiają się roślinami. Podawanie cukrów i tłuszczów prowadzi do otyłości oraz hiperglikemii
Ochrona i zagrożenia
Koszatniczki w naturze uważa się za szkodniki upraw. Zwierzęta te wykorzystuje się jako zwierzęta laboratoryjne (badanie cukrzycy).
Ciekawostki
Kształt zębów trzonowych jest podobny do cyfry "8", stąd czasem na koszatniczkowate mówi się potocznie "ósemkozębne".
W Przypadku tych gryzoni białe siekacze oznaczają zły stan zdrowia.
Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?
© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-117