Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Człowiek bywa obżartuchem. Objadanie się nie jest jednak tylko cechą ludzką. Przyjrzyjmy się kilku przykładom z życia zwierząt.

ryjówki
© Eric Isselée - stock.adobe.com

Ryjówki

W Polsce żyje kilka gatunków ryjówek, w tym ryjówka aksamitna (Sorex araneus) i ryjówka malutka (Sorex minutus). Do rodziny ryjówkowatych zaliczamy także zębiełki (Crocidura). Te małe ssaki odżywiają się głównie bezkręgowcami, a także roślinami, przede wszystkim nasionami i owocami. Zjadają też padlinę. Polują również na kręgowce (żaby, ryby). Zjadają dziennie ilość pokarmu równoważną 70-130 % masy ich ciała. Ssaki te giną niezwykle szybko bez pokarmu. Muszą jeść co 2-3 godziny. Wystarczy zaledwie 10 godzin bez pożywienia, by ryjówka umarła z głodu!

Wieloryby

Wieloryby są największymi żyjącymi zwierzętami na Ziemi i wobec tego jedzą duże ilości pożywienia. Płetwal błękitny osiąga ciężar 150 000 kg i długość ponad 30 m! Aby zrozumieć jak jest to dużo, warto zaznaczyć, że samo serce waży nawet 600-700 kg, nerki ponad pół tony, a język ponad 3000 kg.

Co zjada płetwal? Wieloryb ten zjada skorupiaki planktonowe (kryl), które licznie występują w wodach chłodnych. Naraz w żołądku płetwala można znaleźć nawet 1000 kg krylu! Dziennie zjada ich nawet 4 tony! Choć to ogromna ilość pokarmu, to stanowi raptem 2-3% jego wagi.

Słonie

Słonie to największe lądowe zwierzęta. One także spożywają bardzo duże ilości pokarmu. Każdego dnia słoń zjada aż 200 kg roślin. Wypija przy tym aż 190 litrów wody.

Kolibry

Wśród ptaków również znajdziemy głodomorów. Kolibry muszą jeść co kilka-kilkanaście minut. Metabolizm kolibrów jest bardzo intensywny. Ptaki te potrafią zjeść pokarm o ciężarze nawet dwa razy większym niż one same. Niektóre gatunki na noc wpadają w odrętwienie, podczas którego zwalnia przemiana materii. Częstotliwość oddechów na minutę w spoczynku wynosi 300, w locie wzrasta do 500. Umożliwia to specjalna budowa układu oddechowego. Co jedzą kolibry? Żywią się drobnymi bezkręgowcami i nektarem kwiatowym (90% diety), zawisając nieruchomo nad kwiatem. Jeden koliber może odwiedzić od 1000 do 2000 kwiatów dziennie.

Owady

Wśród owadów największymi żarłokami są gąsienice motyli. Podstawowym zadaniem gąsienicy jest oczywiście jeść i ... przetrwać. 

Pokarmem gąsienic są zazwyczaj rośliny, ale zdarzają się takie motyle, których gąsienice zjadają grzyby, porosty, mchy, martwe szczątki roślinne, a nawet wosk pszczeli. Gąsienice niektórych gatunków mogą w ciągu dnia zjeść pokarm, którego masa jest wiele razy większa niż one same.

Dlaczego zwierzęta jedzą dużo?

Jeżeli już dany gatunek pochłania duże ilości pokarmu to ma ku temu powód - chce zwyczajnie przeżyć. Wspomniane wyżej przykłady wskazują na intensywny metabolizm, dla nas trudny do wyobrażenia. Tak jest w przypadku ryjówek i kolibrów oraz wielu innych zwierząt.

Te zwierzęta, które przesypiają zimę muszą zgromadzić zapasy tłuszczu. Przejadają się więc, gdy tylko mogą. Robią to po to, by podczas wielu miesięcy głodówki podczas snu przeżyć na zapasach zgromadzonego w ciele tłuszczu.

Inną strategią przetrwania zimy jest gromadzenie zapasów na zimę. Tak robi wiele zwierząt. Dobrym przykładem jest choćby nasz rodzimy chomik.

Wiele zwierząt często głoduje, a gdy już spotka źródło pokarmu, je bez umiaru. Tak robią kleszcze, nietoperze wampiry i wiele drapieżników.

Warto dodać, że są też zwierzęta, które na pewnym etapie swojego rozwoju w ogóle nie jedzą. Wiele motyli (imago) nie ma nawet rozwiniętego aparatu gębowego. Jedynym celem ich istnienia jest prokreacja.




Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?
Indyki — czego o nich nie wiecie?
Indyki są znane przede wszystkim jako ptaki hodowlane. Czy można je spotkać w naturze?
Piranie — mit czy rzeczywistość?
Piranie uchodzą za wyjątkowo krwiożercze ryby rodem z horrorów. Czy rzeczywiście piranie są na tyle niebezpieczne, by zagrozić człowiekowi?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Kolibry


Rodzina
Kolibry (Trochilidae)


© medianauka.pl, 2022-05-22, A-4461



©® Media Nauka 2008-2023 r.