Świtezianka błyszcząca

Świtezianka błyszcząca (Calopteryx splendens) to bardzo pospolita ważka w Polsce. Samica ma kolor zielono-złoty, skrzydła zielone, przezroczyste. Samiec jest niebiesko-zielony z ciemniejszym odcieniem, z białymi od spodu trzema ostatnimi segmentami odwłoka, skrzydła są zielone, przezroczyste z dużą, granatową przepaską w okolicy, gdzie skrzydła są najszersze.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Świtezianka błyszcząca (Calopteryx splendens)

Samiec świtezianki błyszczącej © Erni - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek ten żyje w Europie, w północnej części Afryki i na Bliskim Wschodzie. Obecna w całym kraju poza terenami górskimi. Larwy żyją w środowisku wodnym, osobniki dorosłe zawsze w pobliżu wodnych zbiorników, w których obficie występuje wodna roślinność, najczęściej w miejscach nasłonecznionych.

Tryb życia i zachowanie

Samce przejawiają zachowania terytorialne. Długośc życia: od kilku tygodni do 2 miesięcy (postać imago).

Pożywienie

Ważka ta jest drapieżnikiem, poluje na inne owady.

Rozmnażanie

Samiec świtezianki błyszczącej przed samicą prezentuje swoje lusterko, znajdujące się na spodniej części odwłoka. Samica nie myli w ten sposób samców innego gatunku. Miejsce do złożenia jaj wskazuje samiec. Samiec odbywa loty godowe. Po kopulacji, która trwa nie dłużej niż 1,5 minuty samica składa jaja wewnątrz wodnej roślinności, zanurzając się pod jej powierzchnię. Samiec w tym czasie pilnuje samicy.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Brak danych.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Można w Polsce spotkać postać imago świtezianki błyszczącej, przy czym osobniki pojedyncze żyją maksymalnie do 2 miesięcy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2014-10-20, GAT-671




©® Media Nauka 2008-2023 r.