Torzyśniad kasztanówka

Torzyśniad kasztanówka (Zeuzera pyrina) to jedna z naszych najpiękniejszych ciem. Jest dość dużym motylem o białym ubarwieniu z ciemnymi plamkami. Pierwsza para skrzydeł jest dość wąska. Druga para skrzydeł jest mniejsza i bardziej przeźroczysta. Nie ma na nich tyle plamek, co na pierwszej parze. Ciało jest owłosione, czułki są pierzaste, odwłok czarny w białe paski. Na tułowiu znajduje się 6 ciemnych plam, po trzy z każdego boku. Jest to owad podobny do widłogonki gronostajki. Gąsienice mają żółte lub białawe ciało z ciemnymi plamkami i czarną głową. Samce są mniejsze od samic.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Torzyśniad kasztanówka (Zeuzera pyrina)

© Mushy - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Ćma ta występuje w całej Polsce. Jest też dość szeroko rozpowszechniona na świecie. Występuje w całej Europie, w północnej części Afryki, w północnej części Azji, w Ameryce Północnej, zawleczona została także na południe Afryki. Spotkać ją można w lasach liściastych i mieszanych, sadach i parkach.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi nocny tryb życia. Zimuje gąsienica. Nocą przylatuje do światła. W dzień przesiaduje na drzewach i murach.

Pożywienie

Gąsienice żerują w drewnie wierzby, drzew owocowych, tarniny i głogu. Początkowo żerują na gałązkach, później wgryzają się w pień.

Rozmnażanie

Rozwój trwa dwa lata. Przepoczwarzenie następuje w drewnie tuż przy korze.

Ochrona i zagrożenia

To szkodnik drzew liściastych, szczególnie uciążliwy w Ameryce.

Ciekawostki

Brak danych.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu torzyśniada kasztanówki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.13 / 62.52%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2015-02-19, GAT-700




©® Media Nauka 2008-2023 r.