Gekon lamparci

Gekon lamparci, zwany też tygrysim (Eublepharis macularius) to jaszczurka z rodziny gekonów o żółtobiałym ubarwieniu skóry z ciemnymi cętkami na całej stronie grzbietowej ciała, strona brzuszna jest biała. Palce kończyn przednich oraz tylnych zakończone są pazurkami. Osobniki młode wyglądają inaczej niż dorosłe. Nie mają cętek, tylko są szare i mają ciemne pasy.

Ma ruchome powieki i śpi z niezamkniętymi oczami. Gromadzi zapasy tłuszczu i wody w ogonie, dzięki czemu jest odporny na brak pożywienia i wody.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Gekon lamparci (Eublepharis macularius)

Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Obszar występowania gekona lamparciego to Azja południowo-zachodnia: Iran, Afganistan, Irak, Turkmenistan, Pakistan i północno-zachodnie Indie. Zamieszkuje tereny pustynne i półpustynne.

Tryb życia i zachowanie

U tych jaszczurek występuje silny terytorializm. Są aktywne w nocy. W dzień chowają się w zakamarkach skalnych.

Pożywienie

Podstawę ich pokarmu stanowią owady. Odżywia się dopiero wieczorem.

Rozmnażanie

Samica gekona lamparciego składa najczęściej dwa miękkoskorupkowe jaja. Płeć młodych zależy od temperatury.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Gekon lamparci to jedyny gekon, który posiada ruchome powieki.


terrarium

Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku Ten gatunek gada jest cennym i poszukiwanym mieszkańcem terrariów. Łatwo się oswaja i można je nawet karmić, gdyż gekony te wychodzą ze swych kryjówek na karmienie do swego właściciela nawet za dnia. Gatunek polecany dla początkujących terrarystów.
Rodzaj terrarium i wyposażenieTerrarium pustynne, ogrzewane o dużej powierzchni z kamieniami, odłamkami skalnymi. Wymiary terrarium: 4 x 3 x 2 długości głowy i tułowia. Dno powinno być piaszczyste. W jednym miejscu piach powinien być zawsze wilgotny.
Inne warunki chowu Trzymamy parę lub grupę z przewagą samic. Samice, które wylęgły się z jaj inkubowanych w wyższej temperaturze są agresywne w stosunku do samców.
TemperaturaTemperatura powietrza w dzień: 22-28°C
Temperatura w nocy: pokojowa
Temperatura na wyspie ciepła: 35°C
WilgotnośćW dzień niższa, w nocy wyższa. Każdego dnia wieczorem spryskujemy terrarium wodą.
PokarmOwady, czasem mysie noworodki i słodkie owoce.
RozmnażaniePo 4-8 tygodniowym spoczynku zimowym w temperaturze 15°C gekony tworzą pary. Po zapłodnieniu samice składają 2 jaja o miękkich skorupkach. Jaja zakopywane są w wilgotnym piasku. Rozwój zarodkowy w temperaturze 26-31°C trwa 45-65 dni. Samice rozwijają się w temperaturze 25-27°C, samce w 32°C.
Ograniczenia prawneNie wymagana jest rejestracja; zwierzę nie jest wymienione w dodatku B do rozporządzenia UE 338/97 oraz 750/2013 z dnia 29 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki gadówPowiązane quizy

Gady Polski — quiz

Liczba pytań: 24
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
16.82 / 70.08%
2024-01-21© medianauka.pl, 2013-04-13, GAT-425
©® Media Nauka 2008-2023 r.