Gekony

Gekony (Gekkonidae) to rodzina gadów, która liczy dziś 900 gatunków w 90 rodzajach. To druga po scynkach najliczniejsza rodzina gadów. W Polsce nie żyją gatunki z tej rodziny gadów. Wyróżniamy 4 podrodziny: Eublepharinae (22 gatunki), Diplodactylinae, Gekkoninae, Sphaerodactylinae.

Wygląd

To małe jaszczurki o długości około 15 cm. Gekony mają cienką, aksamitną skórę pokrytą małymi, miękkimi łuskami. Często występują różnego rodzaju twory skórne. To jedyne jaszczurki które mają na kończynach struktury, które pełnią rolę przylg. Dzięki nim gekony mogą poruszać się pionowo po idealnie gładkich powierzchniach. Gatunki aktywne w dzień są kolorowe, aktywne w nocy są szare.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Gonatodes albogularisGonatodes albogularis

Gonatodes albogularis

Gonatodes albogularis to gatunek jaszczurki z rodziny gekonów. Jaszczurka ta ma ciekawe ubarwienie. Głowa jest pomarańczowa z jasnoniebieskim fragmentem wargi i kołnierza.


Uroplatus phantasticusUroplatus phantasticus

Uroplatus phantasticus

Uroplatus phantasticus to gatunek gada z rodziny gekonów o niezwykłym wyglądzie. Ma brązowawe ciało z jasnymi plamkami, szeroki, liściowaty ogon, patyczakowate kończyny zakończone palcami z przylgami.


Uroplatus pietschmanniUroplatus pietschmanni

Uroplatus pietschmanni

Uroplatus pietschmanni to gatunek gada z rodziny gekonów o niezwykłym wyglądzie. To gekon o kryptycznym ubarwieniu. Ma oliwkowo-brązwe ciało, szeroki, silnie spłaszczony grzbietowo-brzusznie ogon o falistym brzegu.


Eurydactylodes symmetricusEurydactylodes symmetricus

Eurydactylodes symmetricus

Eurydactylodes symmetricus to gatunek jaszczurki z rodziny gekonów. Ubarwienie piaskowe z jaśniejszym spodem. Głowa dość duża w stosunku do reszty ciała.


Naultinus gemmeusNaultinus gemmeus

Naultinus gemmeus

Naultinus gemmeus to gatunek jaszczurki z rodziny gekonów o bardzo zmiennym ubarwieniu, od brązowego po jaskrawo zielone z białymi plamami i liniami.


Strophurus elderiStrophurus elderi

Strophurus elderi

Strophurus elderi to gatunek jaszczurki z rodziny gekonów. Ma szare lub brązowawe ubarwienie ciała z dość nieregularnie rozrzuconymi białymi plamkami w czarnej obwódce.


Strophurus jeanaeStrophurus jeanae

Strophurus jeanae

Strophurus jeanae to gatunek jaszczurki z rodziny gekonów. Ciało smukłe. Oczy mają pionowe źrenice. Ubarwienie jasnobrązowe w ciemniejsze i jaśniejsze pasy wzdłuż ciała.


Strophurus krisalysStrophurus krisalys

Strophurus krisalys

Strophurus krisalys to gatunek gekona o szarym ubarwieniu ciała w czarne, liczne, drobne punkty. Widoczne także żółte plamki. Na ogonie znajdują się kolczaste wyrostki.


Strophurus spinigerusStrophurus spinigerus

Strophurus spinigerus

Strophurus spinigerus to jaszczurka z rodziny gekonów. Ma szare ubarwienie w drobne, czarne punkty. Oczy brązowo-żółte z pionową źrenicą.


Strophurus taenicaudaStrophurus taenicauda

Strophurus taenicauda

Strophurus taenicauda to gatunek gekona o szarym ubarwieniu w czarne plamki. Od tylnej części grzbietu po koniec ogona biegnie żółta lub pomarańczowa linia.


Eublepharis hardwickiiEublepharis hardwickii

Eublepharis hardwickii

Eublepharis hardwickii to gatunek jaszczurki należący do rodziny gekonów. Ubarwienie ciała pomarańczowo-czarno-białe.


Goniurosaurus lichtenfelderiGoniurosaurus lichtenfelderi

Goniurosaurus lichtenfelderi

Goniurosaurus lichtenfelderi to gatunek jaszczurki z rodziny gekonów. Ubarwienie szaro-różowe w ciemne plamy. Spód bez plam. Na potylicy i na grzbiecie jaskrawe pasy.


Chondrodactylus anguliferChondrodactylus angulifer

Chondrodactylus angulifer

Chondrodactylus angulifer to gatunek jaszczurki z rodziny gekonów. Ubarwienie piaskowo-pomarańczowe, brązowe, z wierzchu plamy tworzą nieregularny wzorek. Spód białawy.


Cnemaspis psychedelicaCnemaspis psychedelica

Cnemaspis psychedelica

Cnemaspis psychedelica to gatunek jaszczurki z rodziny gekonów. Ubarwienie brązowawe ze złotymi plamami. spód różowawy. Oczy mają okrągłe źrenice.


Cyrtodactylus peguensisCyrtodactylus peguensis

Cyrtodactylus peguensis

Cyrtodactylus peguensis to gatunek jaszczurki z rodziny gekonów, pięknie ubarwiony. Wierzch żółto-brązowy w charakterystyczny wzór. Ogon w czarno-białe prążki.


Gehyra lazelliGehyra lazelli

Gehyra lazelli

Gehyra lazelli to gatunek jaszczurki z rodziny gekonów. Ubarwienie brązowawe, szarawe z jasnymi i ciemnymi plamkami.


Lygodactylus williamsiLygodactylus williamsi

Lygodactylus williamsi

Lygodactylus williamsi to gatunek jaszczurki z rodziny gekonów o pięknym, niebieskim ubarwieniu skóry. Na głowie i po bokach ciała widoczne są też czarne elementy.


Paroedura masobeParoedura masobe

Paroedura masobe

Paroedura masobe to gatunek gekona. Głowa stosunkowo duża, ogon z kolcami. Ubarwienie z wierzchu ciemne z białymi pręgami, poza tym fioletowobrązowe w białe lub żółte plamki.


Phelsuma dubiaPhelsuma dubia

Phelsuma dubia

Phelsuma dubia to gatunek gada z rodziny gekonów o pięknym zielonym ubarwieniu z czerwonymi plamami.


Phelsuma nigristriataPhelsuma nigristriata

Phelsuma nigristriata

Phelsuma nigristriata to gatunek gekona. Ubarwienie zielone z jasnym, ciemniej obrzeżonym pasem po bokach ciała i czerwonymi plamami z wierzchu. spód jasny.


Phelsuma pronkiPhelsuma pronki

Phelsuma pronki

Phelsuma pronki to krytycznie zagrożony wymarciem gatunek małego gekona z charakterystycznymi workami policzkowymi, ubarwiony brązowo z żółtawymi plamami.


Phelsuma quadriocellataPhelsuma quadriocellata

Phelsuma quadriocellata

Phelsuma quadriocellata to gatunek gekona. Ubarwienie zielone z czterema czarnymi plamami po bokach ciała w okolicy nasady kończyn.


Pseudogekko smaragdinusPseudogekko smaragdinus

Pseudogekko smaragdinus

Pseudogekko smaragdinus to gatunek jaszczurki zaliczanej do gekonów. Ubarwienie żółtawe z czarnymi plamami na całym ciele. Na ogonie białe prążki.


Stenodactylus arabicusStenodactylus arabicus

Stenodactylus arabicus

Stenodactylus arabicus to gatunek jaszczurki z rodziny gekonów o delikatnej budowie ciała. Ubarwienie brązowo-różowawe z ciemne plamy. Oczy mają pionowe źrenice.


Uroplatus ebenauiUroplatus ebenaui

Uroplatus ebenaui

Uroplatus ebenaui to gatunek jaszczurki z rodziny gekonów. Wyglądem gad ten przypomina uschnięty liść. Ubarwienie brązowo-pomarańczowe. Charakterystyczny jest krótki, listkowaty ogon.


Uroplatus giganteusUroplatus giganteus

Uroplatus giganteus

Uroplatus giganteus to gatunek jaszczurki z rodziny gekonów. Gekon ten ma takie ubarwienie ciała, że wydaje się być cały porośnięty porostami.


Uroplatus lineatusUroplatus lineatus

Uroplatus lineatus

Uroplatus lineatus to gatunek jaszczurki z rodziny gekonów. Ubarwienie zielonkawo-brązowe, piaskowe. Sylwetka zgrabna, smukła, wyprostowana.


Uroplatus sameitiUroplatus sameiti

Uroplatus sameiti

Uroplatus sameiti to gatunek jaszczurki z rodziny gekonów. Ubarwienie zielonkawo-brązowawe, ciało wydaje się być pokryte porostami.


Gonatodes ceciliaeGonatodes ceciliae

Gonatodes ceciliae

Gonatodes ceciliae to gatunek gekona o brązowym, pomarańczowoczerwonym ubarwieniu ciała w żółte plamy z ciemną obwódką. Charakterystyczny jest żółto-czarny kołnierz.


Gonatodes vittatusGonatodes vittatus

Gonatodes vittatus

Gonatodes vittatus to gatunek jaszczurki z rodziny gekonów. Cechą charakterystyczną tego gekona jest białawy pas z czarnymi brzegami, biegnący przez cały wierzch jaszczurki, od nosa po ogon.


Nephrurus stellatusNephrurus stellatus

Nephrurus stellatus

Nephrurus stellatus to gatunek jaszczurki z rodziny gekonów. Ubarwienie fioletowo-brązowe w żółte kropki. Spód biały. Oczy są bardzo duże. Gekon ten ma charakterystyczny ogon.


Nephrurus wheeleriNephrurus wheeleri

Nephrurus wheeleri

Nephrurus wheeleri to gatunek jaszczurki z rodziny gekonów. Ubarwienie pomarańczowo-brązowe w niemalże czarne plamy. Spód biały. Oczy mają pionowe źrenice.


Pristurus carteriPristurus carteri

Pristurus carteri

Pristurus carteri to gatunek jaszczurki z rodziny gekonów. Ubarwienie szarobrązowe, jasne z czerwonym kreskowaniem. Ogon krótki, zawinięty, pomarańczowy na końcu, z rzędami kolców.


Sphaerodactylus millepunctatusSphaerodactylus millepunctatus

Sphaerodactylus millepunctatus

Sphaerodactylus millepunctatus to gatunek jaszczurki zaliczanej do gekonów. Oczy mają okrągłe źrenice. Ogon długi zakończony czarno-białymi prążkami.


Goniurosaurus araneusGoniurosaurus araneus

Goniurosaurus araneus

Goniurosaurus araneus to gatunek jaszczurki z rodziny gekonów. ubarwienie brązowo-pomarańczowe w czarne plamy. Ogon w czarno-białe prążki.


Pachydactylus rangeiPachydactylus rangei

Pachydactylus rangei

Pachydactylus rangei to gatunek jaszczurki z rodziny gekonów. Ma delikatną budowę i dość niezwykłe ubarwienie. Ciało jest różowo-brązowe z niebieskawymi i żółtawymi odcieniami z wierzchu.


EduraEdura

Oedura castelnaui

Edura (Oedura castelnaui) to gatunek jaszczurki z rodziny gekonów. Ubarwienie biało-żółtopomarańczowe z ciemnymi liniami. Wzór na całym ciele przypomina wzór złożony z pikseli.


Felsuma madagaskarskaFelsuma madagaskarska

Phelsuma madagaskariensis grandis

Gekon madagaskarski to jaszczurka o jaskrawozielonym ciele z czerwonymi plamami na grzbiecie i głowie. To jeden z większych gekonów. Felsuma madagaskarska zamieszkuje Madagaskar.


Felsuma standingaFelsuma standinga

Phelsuma standingi

Felsuma standinga to dość duży gekon, największy z rodzaju Phelsuma, zamieszkujący Madagaskar. Barwa ciała zależy od ilości światła w otoczeniu. Dorosłe osobniki są mniej ubarwione niż młode.


Felsuma złocistaFelsuma złocista

Phelsuma laticauda

Felsuma złocista (Phelsuma laticauda) to gatunek gekona o pięknym złocisto-zielonym ubarwieniu ciała z czerwonymi plamami w tylnej części grzbietu i na głowie, mniej lub bardziej wyraźnymi .


Gekon domowyGekon domowy

Hemidactylus frenatus

Gekon domowy (Hemidactylus frenatus) to gatunek jaszczurki z rodziny gekonów, często spotykany w ludzkich domostwach. Głowa tego gekona jest lekko wydłużona i spłaszczona. Oczy są złociste z pionową źrenicą. Ogon stanowi prawie połowę długości ciała.


Gekon lamparciGekon lamparci

Eublepharis macularius

Gekon lamparci to jedyna jaszczurka z rodziny gekonów, która ma ruchome powieki. Ten gatunek gada jest cennym i poszukiwanym mieszkańcem terrariów. Łatwo się oswaja. Gromadzi zapasy tłuszczu i wody w ogonie, dzięki czemu jest odporny na brak pożywienia.


Gekon olbrzymiGekon olbrzymi

Rhacodactylus leachianus

Gekon olbrzymi, gekon wielki (Rhacodactylus leachianus) to jaszczurka z rodziny gekonów - największy żyjący dziś przedstawiciel tej rodziny. Ubarwienie oliwkowo-szare. Oczy mają pionową źrenicę.


Gekon orzęsionyGekon orzęsiony

Correlophus ciliatus

Gekon orzęsiony to gad z Nowej Kaledonii pokryty charakterystycznymi wypustkami i wyposażony w chwytny, zakończony poduszeczką ogon. Zamieszkuje lasy tropikalne Nowej Kaledonii w Australii.


TokeToke

Gekko gecko

Toke (Gekko gecko) to jaszczurka z rodziny gekonów, najbardziej pospolity z gekonów. Ma szparowate, pionowe źrenice oczu. Ubarwienie szare lub oliwkowe z pomarańczowymi lub niebieskimi plamkami.

Inne gatunki

 • Aeluronyx seychellensis
 • Aeluroscalabotes felinus
 • Afroedura amatolica
 • Afroedura broadleyi
 • Afroedura granitica
 • Afroedura haackei
 • Afroedura halli
 • Afroedura hawequensis
 • Afroedura karroica
 • Afroedura langi
 • Afroedura leoloensis
 • Afroedura major
 • Afroedura maripi
 • Afroedura marleyi
 • Afroedura multiporis
 • Afroedura namaquensis
 • Afroedura nivaria
 • Afroedura pienaari
 • Afroedura pondolia
 • Afroedura pongola
 • Afroedura rondavelica
 • Afroedura rupestris
 • Afroedura tembulica
 • Afroedura waterbergensis
 • Afrogecko porphyreus
 • Agamura persica
 • Ailuronyx seychellensis
 • Ailuronyx tachyscopaeus
 • Ailuronyx trachygaster
 • Alsophylax laevis
 • Alsophylax loricatus
 • Alsophylax pipiens
 • Alsophylax przewalskii
 • Alsophylax szczerbaki
 • Alsophylax tadjikiensis
 • Altiphylax levitoni
 • Altiphylax stoliczkai
 • Altiphylax tokobajevi
 • Amalosia jacovae
 • Amalosia lesueurii
 • Amalosia obscura
 • Amalosia rhombifer
 • Aristelliger cochranae
 • Aristelliger expectatus
 • Aristelliger georgeensis
 • Aristelliger hechti
 • Aristelliger lar
 • Aristelliger reyesi
 • Asaccus caudivolvulus
 • Asaccus elisae
 • Asaccus gallagheri
 • Asaccus griseonotus
 • Asaccus kermanshahensis
 • Asaccus kurdistanensis
 • Asaccus montanus
 • Asaccus nasrullahi
 • Asaccus platyrhynchus
 • Bavayia crassicollis
 • Bavayia cyclura
 • Bavayia exsuccida
 • Bavayia geitaina
 • Bavayia goroensis
 • Bavayia montana
 • Bavayia ornata
 • Bavayia pulchella
 • Bavayia robusta
 • Bavayia sauvagii
 • Bavayia septuiclavis
 • Blaesodactylus ambonihazo
 • Blaesodactylus antongilensis
 • Blaesodactylus boivini
 • Blaesodactylus sakalava
 • Bunopus tuberculatus
 • Calodactylodes aureus
 • Carphodactylus laevis
 • Christinus alexanderi
 • Christinus guentheri
 • Christinus marmoratus
 • Cnemaspis affinis
 • Cnemaspis africana
 • Cnemaspis anaikattiensis
 • Cnemaspis argus
 • Cnemaspis aurantiacopes
 • Cnemaspis australis
 • Cnemaspis baueri
 • Cnemaspis bayuensis
 • Cnemaspis beddomei
 • Cnemaspis bidongensis
 • Cnemaspis biocellata
 • Cnemaspis caudanivea
 • Cnemaspis chanardi
 • Cnemaspis chanthaburiensis
 • Cnemaspis dringi
 • Cnemaspis elgonensis
 • Cnemaspis flavigaster
 • Cnemaspis flavolineata
 • Cnemaspis gigas
 • Cnemaspis goaensis
 • Cnemaspis gracilis
 • Cnemaspis grismeri
 • Cnemaspis hangus
 • Cnemaspis harimau
 • Cnemaspis heteropholis
 • Cnemaspis indica
 • Cnemaspis jacobsoni
 • Cnemaspis jerdonii
 • Cnemaspis kamolnorranathi
 • Cnemaspis kandiana
 • Cnemaspis karsticola
 • Cnemaspis kendallii
 • Cnemaspis koehleri
 • Cnemaspis kumpoli
 • Cnemaspis laoensis
 • Cnemaspis limi
 • Cnemaspis lineogularis
 • Cnemaspis littoralis
 • Cnemaspis mahsuriae
 • Cnemaspis mcguirei
 • Cnemaspis monachorum
 • Cnemaspis monticola
 • Cnemaspis mysoriensis
 • Cnemaspis narathiwatensis
 • Cnemaspis neangthyi
 • Cnemaspis nigridia
 • Cnemaspis niyomwanae
 • Cnemaspis occidentalis
 • Cnemaspis omari
 • Cnemaspis ornata
 • Cnemaspis pemanggilensis
 • Cnemaspis peninsularis
 • Cnemaspis perhentianensis
 • Cnemaspis petrodroma
 • Cnemaspis phangngaensis
 • Cnemaspis podihuna
 • Cnemaspis pseudomcguirei
 • Cnemaspis punctatonuchalis
 • Cnemaspis roticanai
 • Cnemaspis shahruli
 • Cnemaspis siamensis
 • Cnemaspis stongensis
 • Cnemaspis temiah
 • Cnemaspis thachanaensis
 • Cnemaspis tucdupensis
 • Cnemaspis vandeventeri
 • Cnemaspis wynadensis
 • Coleodactylus meridionalis
 • Coleodactylus natalensis
 • Coleodactylus septentrionalis
 • Coleonyx brevis
 • Coleonyx elegans
 • Coleonyx fasciatus
 • Coleonyx gypsicolus
 • Coleonyx mitratus
 • Coleonyx reticulatus
 • Coleonyx switaki
 • gekon pazurzasty (Coleonyx variegatus)
 • Correlophus sarasinorum
 • Crenadactylus horni
 • Crenadactylus naso
 • Crenadactylus occidentalis
 • Crenadactylus ocellatus
 • Crenadactylus pilbarensis
 • Crenadactylus rostralis
 • Crenadactylus tuberculatus
 • Cryptactites peringueyi
 • Cyrtodactylus aaroni
 • Cyrtodactylus adleri
 • Cyrtodactylus adorus
 • Cyrtodactylus aequalis
 • Cyrtodactylus agusanensis
 • Cyrtodactylus albofasciatus
 • Cyrtodactylus angularis
 • Cyrtodactylus annandalei
 • Cyrtodactylus annulatus
 • Cyrtodactylus arcanus
 • Cyrtodactylus astrum
 • Cyrtodactylus aurensis
 • Cyrtodactylus auribalteatus
 • Cyrtodactylus australotitiwangsaensis
 • Cyrtodactylus ayeyarwadyensis
 • Cyrtodactylus badenensis
 • Cyrtodactylus baluensis
 • Cyrtodactylus bansocensis
 • Cyrtodactylus batucolus
 • Cyrtodactylus bichnganae
 • Cyrtodactylus bidoupimontis
 • Cyrtodactylus bintangrendah
 • Cyrtodactylus bintangtinggi
 • Cyrtodactylus biordinis
 • Cyrtodactylus bobrovi
 • Cyrtodactylus boreoclivus
 • Cyrtodactylus brevidactylus
 • Cyrtodactylus brevipalmatus
 • Cyrtodactylus buchardi
 • Cyrtodactylus bugiamapensis
 • Cyrtodactylus calamei
 • Cyrtodactylus caovansungi
 • Cyrtodactylus capreoloides
 • Cyrtodactylus cavernicolus
 • Cyrtodactylus chanhomeae
 • Cyrtodactylus chauquangensis
 • Cyrtodactylus chrysopylos
 • Cyrtodactylus condorensis
 • Cyrtodactylus consobrinoides
 • Cyrtodactylus cryptus
 • Cyrtodactylus cucdongensis
 • Cyrtodactylus cucphuongensis
 • Cyrtodactylus darevskii
 • Cyrtodactylus dati
 • Cyrtodactylus deccanensis
 • Cyrtodactylus derongo
 • Cyrtodactylus deveti
 • Cyrtodactylus doisuthep
 • Cyrtodactylus durio
 • Cyrtodactylus elok
 • Cyrtodactylus epiroticus
 • Cyrtodactylus erythrops
 • Cyrtodactylus feae
 • Cyrtodactylus gansi
 • Cyrtodactylus gialaiensis
 • Cyrtodactylus gordongekkoi
 • Cyrtodactylus grismeri
 • Cyrtodactylus guakanthanensis
 • Cyrtodactylus gubernatoris
 • Cyrtodactylus gunungsenyumensis
 • Cyrtodactylus hidupselamanya
 • Cyrtodactylus hinnamnoensis
 • Cyrtodactylus hontreensis
 • Cyrtodactylus hoskini
 • Cyrtodactylus huongsonensis
 • Cyrtodactylus huynhi
 • Cyrtodactylus ingeri
 • Cyrtodactylus interdigitalis
 • Cyrtodactylus intermedius
 • Cyrtodactylus inthanon
 • Cyrtodactylus irianjayaensis
 • Cyrtodactylus irregularis
 • Cyrtodactylus jaegeri
 • Cyrtodactylus jarakensis
 • Cyrtodactylus jarujini
 • Cyrtodactylus jelawangensis
 • Cyrtodactylus jeyporensis
 • Cyrtodactylus khammouanensis
 • Cyrtodactylus khelangensis
 • Cyrtodactylus kimberleyensis
 • Cyrtodactylus kingsadai
 • Cyrtodactylus klugei
 • Cyrtodactylus kunyai
 • Cyrtodactylus langkawiensis
 • Cyrtodactylus leegrismeri
 • Cyrtodactylus lekaguli
 • Cyrtodactylus lenggongensis
 • Cyrtodactylus lenya
 • Cyrtodactylus lomyenensis
 • Cyrtodactylus loriae
 • Cyrtodactylus louisadensis
 • Cyrtodactylus louisiadensis
 • Cyrtodactylus macrotuberculatus
 • Cyrtodactylus malayanus
 • Cyrtodactylus malcolmsmithi
 • Cyrtodactylus mandalayensis
 • Cyrtodactylus marmoratus
 • Cyrtodactylus martini
 • Cyrtodactylus matsuii
 • Cyrtodactylus mcdonaldi
 • Cyrtodactylus medioclivus
 • Cyrtodactylus metropolis
 • Cyrtodactylus mimikanus
 • Cyrtodactylus minor
 • Cyrtodactylus multiporus
 • Cyrtodactylus murua
 • Cyrtodactylus nigriocularis
 • Cyrtodactylus novaeguineae
 • Cyrtodactylus oldhami
 • Cyrtodactylus otai
 • Cyrtodactylus pageli
 • Cyrtodactylus papilionoides
 • Cyrtodactylus papuensis
 • Cyrtodactylus payacola
 • Cyrtodactylus payarhtanensis
 • Cyrtodactylus phetchaburiensis
 • Cyrtodactylus philippinicus
 • Cyrtodactylus phongnhakebangensis
 • Cyrtodactylus phuketensis
 • Cyrtodactylus phuocbinhensis
 • Cyrtodactylus phuquocensis
 • Cyrtodactylus pronarus
 • Cyrtodactylus pseudoquadrivirgatus
 • Cyrtodactylus pubisulcus
 • Cyrtodactylus puhuensis
 • Cyrtodactylus pulchellus
 • Cyrtodactylus ranongensis
 • Cyrtodactylus redimiculus
 • Cyrtodactylus robustus
 • Cyrtodactylus roesleri
 • Cyrtodactylus rufford
 • Cyrtodactylus russelli
 • Cyrtodactylus saiyok
 • Cyrtodactylus salomonensis
 • Cyrtodactylus samroiyot
 • Cyrtodactylus sanook
 • Cyrtodactylus semenanjungensis
 • Cyrtodactylus sermowaiensis
 • Cyrtodactylus serratus
 • Cyrtodactylus sharkari
 • Cyrtodactylus slowinskii
 • Cyrtodactylus sommerladi
 • Cyrtodactylus soni
 • Cyrtodactylus soudthichaki
 • Cyrtodactylus spelaeus
 • Cyrtodactylus stresemanni
 • Cyrtodactylus sumonthai
 • Cyrtodactylus surin
 • Cyrtodactylus sworderi
 • Cyrtodactylus takouensis
 • Cyrtodactylus tamaiensis
 • Cyrtodactylus taynguyenensis
 • Cyrtodactylus tebuensis
 • Cyrtodactylus teyniei
 • Cyrtodactylus thirakhupti
 • Cyrtodactylus thuongae
 • Cyrtodactylus tigroides
 • Cyrtodactylus timur
 • Cyrtodactylus tiomanensis
 • Cyrtodactylus triedrus
 • Cyrtodactylus trilatofasciatus
 • Cyrtodactylus tripartitus
 • Cyrtodactylus tuberculatus
 • Cyrtodactylus variegatus
 • Cyrtodactylus vilaphongi
 • Cyrtodactylus wakeorum
 • Cyrtodactylus wayakonei
 • Cyrtodactylus wetariensis
 • Cyrtodactylus yangbayensis
 • Cyrtodactylus yoshii
 • Cyrtodactylus ziegleri
 • Cyrtodactylus zugi
 • Cyrtopodion agamuroides
 • Cyrtopodion brevipes
 • Cyrtopodion fortmunroi
 • Cyrtopodion gastrophole
 • Cyrtopodion kirmanense
 • Cyrtopodion kohsulaimanai
 • Cyrtopodion potoharense
 • Cyrtopodion sistanense
 • DecreasingGlobalcrView
 • Dierogekko inexpectatus
 • Dierogekko insularis
 • Dierogekko kaalaensis
 • Dierogekko koniambo
 • Dierogekko nehoueensis
 • Dierogekko poumensis
 • Dierogekko thomaswhitei
 • Dierogekko validiclavis
 • Diplodactylus ameyi
 • Diplodactylus barraganae
 • Diplodactylus bilybara
 • Diplodactylus calcicolus
 • Diplodactylus capensis
 • Diplodactylus conspicillatus
 • Diplodactylus custos
 • Diplodactylus fulleri
 • Diplodactylus furcosus
 • Diplodactylus galaxias
 • Diplodactylus galeatus
 • Diplodactylus granariensis
 • Diplodactylus hillii
 • Diplodactylus kenneallyi
 • Diplodactylus klugei
 • Diplodactylus laevis
 • Diplodactylus lateroides
 • Diplodactylus mitchelli
 • Diplodactylus nebulosus
 • Diplodactylus ornatus
 • Diplodactylus platyurus
 • Diplodactylus polyophthalmus
 • Diplodactylus pulcher
 • Diplodactylus savagei
 • Diplodactylus spinigerus
 • Diplodactylus tessellatus
 • Diplodactylus vittatus
 • Diplodactylus wiru
 • Dixonius aaronbaueri
 • Dixonius hangseesom
 • Dixonius kaweesaki
 • Dixonius melanostictus
 • Dixonius minhlei
 • Dixonius siamensis
 • Dixonius taoi
 • Dixonius vietnamensis
 • Ebenavia inunguis
 • Ebenavia maintimainty
 • Elasmodactylus tetensis
 • Elasmodactylus tuberculosus
 • Eublepharis angramainyu
 • Eublepharis fuscus
 • Eublepharis turcmenicus
 • Euleptes europaea
 • Eurydactylodes agricolae
 • Eurydactylodes occidentalis
 • Eurydactylodes vieillardi
 • Geckolepis maculata
 • Geckolepis polylepis
 • Geckolepis typica
 • Gehyra angusticaudatus
 • Gehyra australis
 • Gehyra baliola
 • Gehyra barea
 • Gehyra borroloola
 • Gehyra brevipalmata
 • Gehyra butleri
 • Gehyra catenata
 • Gehyra dubia
 • Gehyra einasleighensis
 • Gehyra fehlmanni
 • Gehyra girloorloo
 • Gehyra interstitialis
 • Gehyra kimberleyi
 • Gehyra koira
 • Gehyra lacerata
 • Gehyra lampei
 • Gehyra leopoldi
 • Gehyra membranacruralis
 • Gehyra minuta
 • Gehyra montium
 • Gehyra moritzi
 • Gehyra multiporosa
 • Gehyra nana
 • Gehyra occidentalis
 • Gehyra oceanica
 • Gehyra pamela
 • Gehyra papuana
 • Gehyra pulingka
 • Gehyra punctata
 • Gehyra purpurascens
 • Gehyra robusta
 • Gehyra serraticauda
 • Gehyra spheniscus
 • Gehyra variegata
 • Gehyra versicolor
 • Gehyra xenopus
 • Gekko aaronbaueri
 • Gekko adleri
 • Gekko athymus
 • Gekko auriverrucosus
 • Gekko badenii
 • Gekko boehmei
 • Gekko bonkowskii
 • Gekko canaensis
 • Gekko canhi
 • Gekko chinensis
 • Gekko ernstkelleri
 • Gekko gigante
 • Gekko grossmanni
 • Gekko hokouensis
 • Gekko kikuchii
 • Gekko lauhachindai
 • Gekko mindorensis
 • Gekko nadenensis
 • Gekko nutaphandi
 • Gekko palawanensis
 • Gekko palmatus
 • Gekko petricolus
 • Gekko porosus
 • Gekko romblon
 • Gekko russelltraini
 • Gekko scabridus
 • Gekko scientiadventura
 • Gekko sengchanthavongi
 • Gekko shibatai
 • Gekko siamensis
 • Gekko smithii
 • Gekko swinhonis
 • Gekko takouensis
 • Gekko tawaensis
 • Gekko thakhekensis
 • Gekko truongi
 • Gekko vertebralis
 • Gekko vietnamensis
 • Gekko yakuensis
 • Goggia braacki
 • Goggia essexi
 • Goggia gemmula
 • Goggia hewitti
 • Goggia hexapora
 • Goggia incognita
 • Goggia lineata
 • Goggia matzikamaensis
 • Goggia microlepidota
 • Goggia rupicola
 • Gonatodes alexandermendesi
 • Gonatodes antillensis
 • Gonatodes astralis
 • Gonatodes atricucullaris
 • Gonatodes caudiscutatus
 • Gonatodes concinnatus
 • Gonatodes daudini
 • Gonatodes falconensis
 • Gonatodes hasemani
 • Gonatodes infernalis
 • Gonatodes lichenosus
 • Gonatodes ligiae
 • Gonatodes nascimentoi
 • Gonatodes naufragus
 • Gonatodes ocellatus
 • Gonatodes petersi
 • Gonatodes purpurogularis
 • Gonatodes riveroi
 • Gonatodes rozei
 • Gonatodes seigliei
 • Gonatodes superciliaris
 • Gonatodes taniae
 • Gonatodes timidus
 • Goniurosaurus bawanglingensis
 • Goniurosaurus catbaensis
 • Goniurosaurus huuliensis
 • Goniurosaurus kuroiwae
 • Goniurosaurus liboensis
 • Goniurosaurus orientalis
 • Goniurosaurus splendens
 • Goniurosaurus toyami
 • Goniurosaurus yamashinae
 • Goniurosaurus yingdeensis
 • Goniurosaurus zhelongi
 • Goniurosaurus zhoui
 • Gymnodactylus amarali
 • Gymnodactylus darwinii
 • Gymnodactylus geckoides
 • Gymnodactylus guttulatus
 • Haemodracon riebeckii
 • Haemodracon trachyrhinus
 • Hemidactylus agrius
 • Hemidactylus albivertebralis
 • Hemidactylus albofasciatus
 • Hemidactylus aquilonius
 • Hemidactylus arnoldi
 • Hemidactylus barbierii
 • Hemidactylus beninensis
 • Hemidactylus boavistensis
 • Hemidactylus brasilianus
 • Hemidactylus depressus
 • Hemidactylus dracaenacolus
 • Hemidactylus forbesii
 • Hemidactylus foudaii
 • Hemidactylus giganteus
 • Hemidactylus gracilis
 • Hemidactylus gujaratensis
 • Hemidactylus homoeolepis
 • Hemidactylus imbricatus
 • Hemidactylus inintellectus
 • Hemidactylus karenorum
 • Hemidactylus kundaensis
 • Hemidactylus lamaensis
 • Hemidactylus lemurinus
 • Hemidactylus lopezjuradoi
 • Hemidactylus maculatus
 • Hemidactylus makolowodei
 • Hemidactylus matschiei
 • Hemidactylus mercatorius
 • Hemidactylus mindiae
 • Hemidactylus modestus
 • Hemidactylus oxyrhinus
 • Hemidactylus palaichthus
 • Hemidactylus porbandarensis
 • Hemidactylus prashadi
 • Hemidactylus pseudomuriceus
 • Hemidactylus pumilio
 • Hemidactylus reticulatus
 • Hemidactylus scabriceps
 • Hemidactylus smithi
 • Hemidactylus squamulatus
 • Hemidactylus subtriedrus
 • Hemidactylus tanganicus
 • Hemidactylus thayene
 • Hemidactylus treutleri
 • Hemidactylus turcicus
 • Hemidactylus vietnamensis
 • Hemidactylus yerburyii
 • Hemiphyllodactylus aurantiacus
 • Hemiphyllodactylus banaensis
 • Hemiphyllodactylus bintik
 • Hemiphyllodactylus chiangmaiensis
 • Hemiphyllodactylus cicak
 • Hemiphyllodactylus ganoklonis
 • Hemiphyllodactylus harterti
 • Hemiphyllodactylus insularis
 • Hemiphyllodactylus kiziriani
 • Hemiphyllodactylus larutensis
 • Hemiphyllodactylus tehtarik
 • Hemiphyllodactylus titiwangsaensis
 • Hemiphyllodactylus zugi
 • Hemitheconyx caudicinctus
 • Hesperoedura reticulata
 • Heteronotia atra
 • Heteronotia binoei
 • Heteronotia fasciolatus
 • Heteronotia planiceps
 • Heteronotia spelea
 • Homonota andicola
 • Homonota borellii
 • Homonota darwinii
 • Homonota fasciata
 • Homonota gaudichaudii
 • Homonota rupicola
 • Homonota taragui
 • Homonota underwoodi
 • Homonota whitii
 • Homonota wiliamsii
 • Homopholis mulleri
 • Homopholis wahlbergii
 • Hoplodactylus delcourti
 • Hoplodactylus delcourti †
 • Hoplodactylus duvaucelii
 • Lepidoblepharis buchwaldi
 • Lepidoblepharis colombianus
 • Lepidoblepharis conolepis
 • Lepidoblepharis duolepis
 • Lepidoblepharis grandis
 • Lepidoblepharis intermedius
 • Lepidoblepharis microlepis
 • Lepidoblepharis miyatai
 • Lepidoblepharis montecanoensis
 • Lepidoblepharis oxycephalus
 • Lepidoblepharis peraccae
 • Lepidoblepharis ruthveni
 • Lepidoblepharis sanctaemartae
 • Lepidoblepharis williamsi
 • Lepidoblepharis xanthostigma
 • Lepidodactylus aureolineatus
 • Lepidodactylus balioburius
 • Lepidodactylus buleli
 • Lepidodactylus christiani
 • Lepidodactylus euaensis
 • Lepidodactylus flaviocularis
 • Lepidodactylus gardineri
 • Lepidodactylus guppyi
 • Lepidodactylus herrei
 • Lepidodactylus labialis
 • Lepidodactylus listeri
 • Lepidodactylus magnus
 • Lepidodactylus moestus
 • Lepidodactylus mutahi
 • Lepidodactylus novaeguineae
 • Lepidodactylus oligoporus
 • Lepidodactylus oortii
 • Lepidodactylus orientalis
 • Lepidodactylus paurolepis
 • Lepidodactylus planicaudus
 • Lepidodactylus pulcher
 • Lepidodactylus pumilus
 • Lepidodactylus ranauensis
 • Lepidodactylus shebae
 • Lepidodactylus vanuatuensis
 • Lucasium alboguttatum
 • Lucasium bungabinna
 • Lucasium byrnei
 • Lucasium damaeum
 • Lucasium immaculatum
 • Lucasium maini
 • Lucasium occultum
 • Lucasium squarrosum
 • Lucasium steindachneri
 • Lucasium stenodactylum
 • Lucasium wombeyi
 • Luperosaurus corfieldi
 • Luperosaurus cumingii
 • Luperosaurus iskandari
 • Luperosaurus joloensis
 • Luperosaurus kubli
 • Luperosaurus macgregori
 • Luperosaurus palawanensis
 • Luperosaurus sorok
 • Luperosaurus yasumai
 • Lygodactylus arnoulti
 • Lygodactylus bivittis
 • Lygodactylus blancae
 • Lygodactylus blanci
 • Lygodactylus chobiensis
 • Lygodactylus decaryi
 • Lygodactylus expectatus
 • Lygodactylus grandisonae
 • Lygodactylus graniticolus
 • Lygodactylus grzimeki
 • Lygodactylus guibei
 • Lygodactylus heterurus
 • Lygodactylus incognitus
 • Lygodactylus inexpectatus
 • Lygodactylus intermedius
 • Lygodactylus klemmeri
 • Lygodactylus klugei
 • Lygodactylus madagascariensis
 • Lygodactylus manni
 • Lygodactylus methueni
 • Lygodactylus miops
 • Lygodactylus mirabilis
 • Lygodactylus mombasicus
 • Lygodactylus montanus
 • Lygodactylus montiscaeruli
 • Lygodactylus nigropunctatus
 • Lygodactylus ocellatus
 • Lygodactylus ornatus
 • Lygodactylus pauliani
 • Lygodactylus picturatus
 • Lygodactylus pictus
 • Lygodactylus rarus
 • Lygodactylus roavolana
 • Lygodactylus scheffleri
 • Lygodactylus soutpansbergensis
 • Lygodactylus tolampyae
 • Lygodactylus tuberosus
 • Lygodactylus uluguruensis
 • Lygodactylus verticillatus
 • Lygodactylus viscatus
 • Lygodactylus waterbergensis
 • Matoatoa brevipes
 • Matoatoa spannringi
 • Mediodactylus aspratilis
 • Mediodactylus heterocercus
 • Mediodactylus heteropholis
 • Mediodactylus narynensis
 • Mediodactylus russowii
 • Mediodactylus sagittifer
 • Mediodactylus walli
 • Microgecko depressus
 • Microgecko latifi
 • Mniarogekko chahoua
 • Mokopirirakau kahutarae
 • Nactus cheverti
 • Nactus coindemirensis
 • Nactus durrellorum
 • Nactus eboracensis
 • Nactus galgajuga
 • Nactus kunan
 • Nactus multicarinatus
 • Nactus pelagicus
 • Nactus serpensinsula
 • Nactus sphaerodactylodes
 • Nactus vankampeni
 • Naultinus manukanus
 • Naultinus rudis
 • Nebulifera robusta
 • Nephrurus amyae
 • Nephrurus asper
 • Nephrurus deleani
 • Nephrurus laevissimus
 • Nephrurus levis
 • Nephrurus sheai
 • Nephrurus vertebralis
 • Oedodera marmorata
 • Oedura bella
 • Oedura cincta
 • Oedura coggeri
 • Oedura filicipoda
 • Oedura fimbria
 • Oedura gemmata
 • Oedura gracilis
 • Oedura jowalbinna
 • Oedura luritja
 • Oedura marmorata
 • Oedura monilis
 • Oedura murrumanu
 • Oedura tryoni
 • Orraya occultus
 • Pachydactylus affinis
 • Pachydactylus amoenus
 • Pachydactylus atorquatus
 • Pachydactylus austeni
 • Pachydactylus barnardi
 • Pachydactylus fasciatus
 • Pachydactylus formosus
 • Pachydactylus geitje
 • Pachydactylus kladaroderma
 • Pachydactylus labialis
 • Pachydactylus macrolepis
 • Pachydactylus maculatus
 • Pachydactylus mariquensis
 • Pachydactylus namaquensis
 • Pachydactylus oculatus
 • Pachydactylus tsodiloensis
 • Pachydactylus vansoni
 • Pachydactylus weberi
 • gekon płetwonogi (Palmatogecko rangei)
 • Paniegekko madjo
 • Paragehyra gabriellae
 • Paragehyra petiti
 • Paroedura androyensis
 • Paroedura bastardi
 • Paroedura gracilis
 • Paroedura homalorhina
 • Paroedura ibityensis
 • Paroedura karstophila
 • Paroedura lohatsara
 • Paroedura maingoka
 • Paroedura oviceps
 • Paroedura picta
 • Paroedura stumpffi
 • Paroedura tanjaka
 • Paroedura vahiny
 • Paroedura vazimba
 • Perochirus ateles
 • Perochirus guentheri
 • Perochirus scutellatus
 • Phelsuma abbotti
 • Phelsuma andamanense
 • Phelsuma antanosy
 • Phelsuma astriata
 • Phelsuma barbouri
 • Phelsuma berghofi
 • Phelsuma borai
 • Phelsuma breviceps
 • Phelsuma cepediana
 • Phelsuma comorensis
 • Phelsuma dorsivittata
 • Phelsuma flavigularis
 • Phelsuma gigas
 • Phelsuma grandis
 • Phelsuma guentheri
 • Phelsuma guttata
 • Phelsuma hielscheri
 • Phelsuma hoeschi
 • Phelsuma kely
 • Phelsuma klemmeri
 • Phelsuma lineata
 • Phelsuma madagascariensis
 • Phelsuma malamakibo
 • Phelsuma masohoala
 • Phelsuma modesta
 • Phelsuma mutabilis
 • Phelsuma ocellata
 • Phelsuma parva
 • Phelsuma pasteuri
 • Phelsuma pusilla
 • Phelsuma ravenala
 • Phelsuma roesleri
 • Phelsuma seippi
 • Phelsuma serraticauda
 • Phelsuma sundbergi
 • Phelsuma v-nigra
 • Phelsuma vanheygeni
 • Phyllodactylus angustidigitus
 • Phyllodactylus barringtonensis
 • Phyllodactylus baurii
 • Phyllodactylus bordai
 • Phyllodactylus bugastrolepis
 • Phyllodactylus clinatus
 • Phyllodactylus darwini
 • Phyllodactylus davisi
 • Phyllodactylus delcampoi
 • Phyllodactylus delsolari
 • Phyllodactylus dixoni
 • Phyllodactylus duellmani
 • Phyllodactylus galapagensis
 • Phyllodactylus gerrhopygus
 • Phyllodactylus gilberti
 • Phyllodactylus hispaniolae
 • Phyllodactylus homolepidurus
 • Phyllodactylus inaequalis
 • Phyllodactylus insularis
 • Phyllodactylus interandinus
 • Phyllodactylus julieni
 • Phyllodactylus kofordi
 • Phyllodactylus lanei
 • Phyllodactylus leei
 • Phyllodactylus leoni
 • Phyllodactylus lepidopygus
 • Phyllodactylus martini
 • Phyllodactylus microphyllus
 • Phyllodactylus muralis
 • Phyllodactylus partidus
 • Phyllodactylus paucituberculatus
 • Phyllodactylus pulcher
 • Phyllodactylus pumilus
 • Phyllodactylus reissii
 • Phyllodactylus rutteni
 • Phyllodactylus sentosus
 • Phyllodactylus sommeri
 • Phyllodactylus thompsoni
 • Phyllodactylus transversalis
 • Phyllodactylus tuberculosus
 • Phyllodactylus unctus
 • Phyllodactylus ventralis
 • Phyllodactylus wirshingi
 • Phyllodactylus xanti
 • Phyllopezus lutzae
 • Phyllopezus periosus
 • Phyllurus amnicola
 • Phyllurus caudiannulatus
 • Phyllurus championae
 • Phyllurus gulbaru
 • Phyllurus isis
 • Phyllurus kabikabi
 • Phyllurus nepthys
 • Phyllurus ossa
 • Phyllurus platurus
 • Pletholax gracilis
 • Pristurus abdelkuri
 • Pristurus adrarensis
 • Pristurus celerrimus
 • Pristurus collaris
 • Pristurus gallagheri
 • Pristurus guichardi
 • Pristurus insignis
 • Pristurus insignoides
 • Pristurus longipes
 • Pristurus mazbah
 • Pristurus minimus
 • Pristurus obsti
 • Pristurus ornithocephalus
 • Pristurus popovi
 • Pristurus rupestris
 • Pristurus saada
 • Pristurus samhaensis
 • Pristurus schneideri
 • Pristurus sokotranus
 • Pseudoceramodactylus khobarensis
 • Pseudogekko brevipes
 • Pseudogekko compressicorpus
 • Pseudogonatodes barbouri
 • Pseudogonatodes furvus
 • Pseudogonatodes gasconi
 • Pseudogonatodes lunulatus
 • Pseudogonatodes manessi
 • Pseudogonatodes peruvianus
 • Pseudothecadactylus australis
 • Pseudothecadactylus cavaticus
 • Pseudothecadactylus lindneri
 • Ptenopus kochi
 • Ptychozoon horsfieldii
 • Ptychozoon intermedium
 • Ptychozoon kaengkrachanense
 • Ptychozoon rhacophorus
 • Ptychozoon trinotaterra
 • Ptyodactylus oudrii
 • Quedenfeldtia moerens
 • Quedenfeldtia trachyblepharus
 • Ramigekko swartbergensis
 • Rhacodactylus auriculatus
 • gekon żyworodny (Rhacodactylus trachyrhynchus)
 • Rhynchoedura angusta
 • Rhynchoedura eyrensis
 • Rhynchoedura mentalis
 • Rhynchoedura ormsbyi
 • Rhynchoedura ornata
 • Rhynchoedura sexapora
 • Saltuarius cornutus
 • Saltuarius eximius
 • Saltuarius kateae
 • Saltuarius moritzi
 • Saltuarius salebrosus
 • Saltuarius swaini
 • Saltuarius wyberba
 • Saurodactylus brosseti
 • Saurodactylus fasciatus
 • Saurodactylus mauritanicus
 • Sphaerodactylus altavelensis
 • Sphaerodactylus argivus
 • Sphaerodactylus argus
 • Sphaerodactylus ariasae
 • Sphaerodactylus armasi
 • Sphaerodactylus armstrongi
 • Sphaerodactylus asterulus
 • Sphaerodactylus beattyi
 • Sphaerodactylus becki
 • gekon karłowaty (Sphaerodactylus bromeliarum)
 • Sphaerodactylus caicosensis
 • Sphaerodactylus callocricus
 • Sphaerodactylus celicara
 • Sphaerodactylus cinereus
 • Sphaerodactylus clenchi
 • Sphaerodactylus cochranae
 • Sphaerodactylus copei
 • Sphaerodactylus corticola
 • Sphaerodactylus cricoderus
 • Sphaerodactylus cryphius
 • Sphaerodactylus dacnicolor
 • Sphaerodactylus darlingtoni
 • Sphaerodactylus difficilis
 • Sphaerodactylus dimorphicus
 • Sphaerodactylus docimus
 • Sphaerodactylus dunni
 • Sphaerodactylus elasmorhynchus
 • Sphaerodactylus elegans
 • Sphaerodactylus elegantulus
 • Sphaerodactylus epiurus
 • Sphaerodactylus fantasticus
 • Sphaerodactylus festus
 • Sphaerodactylus gaigeae
 • Sphaerodactylus gilvitorques
 • Sphaerodactylus glaucus
 • Sphaerodactylus goniorhynchus
 • Sphaerodactylus graptolaemus
 • Sphaerodactylus heliconiae
 • Sphaerodactylus homolepis
 • Sphaerodactylus inaguae
 • Sphaerodactylus intermedius
 • Sphaerodactylus kirbyi
 • Sphaerodactylus klauberi
 • Sphaerodactylus ladae
 • Sphaerodactylus lazelli
 • Sphaerodactylus leucaster
 • Sphaerodactylus levinsi
 • Sphaerodactylus lineolatus
 • Sphaerodactylus macrolepis
 • Sphaerodactylus mariguanae
 • Sphaerodactylus micropithecus
 • Sphaerodactylus molei
 • Sphaerodactylus monensis
 • Sphaerodactylus nicholsi
 • Sphaerodactylus nigropunctatus
 • Sphaerodactylus notatus
 • Sphaerodactylus nycteropus
 • Sphaerodactylus ocoae
 • Sphaerodactylus oliveri
 • Sphaerodactylus omoglaux
 • Sphaerodactylus oxyrhinus
 • Sphaerodactylus pacificus
 • Sphaerodactylus parkeri
 • Sphaerodactylus parthenopion
 • Sphaerodactylus perissodactylius
 • Sphaerodactylus phyzacinus
 • Sphaerodactylus pimienta
 • Sphaerodactylus plummeri
 • Sphaerodactylus ramsdeni
 • Sphaerodactylus randi
 • Sphaerodactylus rhabdotus
 • Sphaerodactylus richardi
 • Sphaerodactylus richardsoni
 • Sphaerodactylus roosevelti
 • Sphaerodactylus rosaurae
 • Sphaerodactylus ruibali
 • Sphaerodactylus sabanus
 • Sphaerodactylus samanensis
 • Sphaerodactylus savagei
 • Sphaerodactylus scaber
 • Sphaerodactylus scapularis
 • Sphaerodactylus schuberti
 • Sphaerodactylus schwartzi
 • Sphaerodactylus semasiops
 • Sphaerodactylus siboney
 • Sphaerodactylus sommeri
 • Sphaerodactylus sputator
 • Sphaerodactylus storeyae
 • Sphaerodactylus streptophorus
 • Sphaerodactylus thompsoni
 • Sphaerodactylus torrei
 • Sphaerodactylus townsendi
 • Sphaerodactylus vincenti
 • Sphaerodactylus williamsi
 • Sphaerodactylus zygaena
 • Stenodactylus affinis
 • Stenodactylus doriae
 • Stenodactylus grandiceps
 • Stenodactylus slevini
 • Stenodactylus yemenensis
 • Strophurus assimilis
 • Strophurus ciliaris
 • Strophurus congoo
 • Strophurus horneri
 • Strophurus intermedius
 • Strophurus mcmillani
 • Strophurus michaelseni
 • Strophurus rankini
 • Strophurus robinsoni
 • Strophurus strophurus
 • Strophurus taeniatus
 • Strophurus wellingtonae
 • Strophurus williamsi
 • Strophurus wilsoni
 • Tarentola albertschwartzi
 • Tarentola americana
 • Tarentola angustimentalis
 • Tarentola boavistensis
 • Tarentola bocagei
 • Tarentola boehmei
 • Tarentola boettgeri
 • Tarentola caboverdiana
 • Tarentola chazaliae
 • Tarentola crombiei
 • Tarentola darwini
 • Tarentola delalandii
 • Tarentola deserti
 • Tarentola fogoensis
 • Tarentola gigas
 • Tarentola gomerensis
 • Tarentola maioensis
 • gekon murowy (Tarentola mauritanica)
 • Tarentola mindiae
 • Tarentola neglecta
 • Tarentola nicolauensis
 • Tarentola parvicarinata
 • Tarentola pastoria
 • Tarentola protogigas
 • Tarentola raziana
 • Tarentola rudis
 • Tarentola senegambiae
 • Tarentola substituta
 • Tenuidactylus bogdanovi
 • Tenuidactylus caspius
 • Tenuidactylus elongatus
 • Tenuidactylus longipes
 • Tenuidactylus microlepis
 • Tenuidactylus voraginosus
 • Teratoscincus bedriagai
 • Teratoscincus przewalskii
 • Thecadactylus oskrobapreinorum
 • Toropuku stephensi
 • Trachydactylus spatalurus
 • Tropiocolotes algericus
 • Tropiocolotes nattereri
 • Tropiocolotes nubicus
 • Tropiocolotes scortecci
 • Tropiocolotes tripolitanus
 • Tukutuku rakiurae
 • Underwoodisaurus milii
 • Underwoodisaurus seorsus
 • Urocotyledon inexpectata
 • Urocotyledon weileri
 • Uroplatus alluaudi
 • Uroplatus fimbriatus
 • Uroplatus guentheri
 • Uroplatus henkeli
 • Uroplatus malahelo
 • Uroplatus malama
 • Uroplatus sikorae
 • Uvidicolus sphyrurus
 • Woodworthia chrysosiretica

Występowanie i środowisko

Występują na wszystkich kontynentach świata poza Antarktydą. Największa różnorodność występuje w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Kilka gatunków żyje w klimacie alpejskim.

Tryb życia i zachowanie

Gekony jako jedyne jaszczurki wydają odgłosy, które przypominają ich nazwę. Mogą upodabniać się do otoczenia. Czasem żyją gromadnie. Potrafią przywiązywać się do miejsca. Większość gekonów jest aktywna w nocy, o świcie i o zmroku.

Morfologia i anatomia

Między palcami występują niewielkie błony. W kręgosłupie kręgi posiadają trzony dwuwklęsłe, co świadczy o występowaniu resztek struny grzbietowej. Głowa jest duża, podobnie duże są oczy. Źrenica może się zwężać. U części gatunków nie występują ruchome powieki, oczy zakrywają jak u węży okulary. Gekony mają długi ogon, jest magazynem tłuszczu. Ogon może być odrzucany i podlega regeneracji u większości gatunków.

Rozmnażanie

Znakomita większość jest jajorodna. Przedstawiciele podrodziny Eublepharinae składają 2 skórzaste jaja. O płci młodego gekona nierzadko decyduje temperatura w jakiej rozwijał się zarodek. Gekkoninae, Sphaerodactylinae składają jaja o twardych skorupkach.

Pożywienie

Podstawę ich pożywienia stanowią owady i pająki. Dość często gekony są kanibalami. Większe gatunki polują na małe kręgowce. Toke atakuje węże. Niektóre gekony dietę uzupełniają nektarem i pyłkiem kwiatowym.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Gekony to jedyne jaszczurki wydające odgłosy. To także jedyna grupa jaszczurek, której większość gatunków jest aktywa w nocy.

W strefie tropikalnej i subtropikalnej gekony stanowią częsty element domowej fauny.

Najciekawszą jednak cechą gekonów jest niezwykła umiejętność wspinania się po całkowicie gładkich powierzchniach, co umożliwiają im specyficzne narządy czepne.

© medianauka.pl, 2014-01-05, RODZ-75Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.