Logo Media Nauka

Felsuma madagaskarska (Phelsuma madagaskariensis grandis)
Zdjęcie zbiorów podgatunku: dniówka madagaskarska duża, felsuma madagaskarska duża (Phelsuma madagascariensis grandis) ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Felsuma madagaskarska

Gekon madagaskarski, dniówka madagaskarska, felsuma madagaskarska (Phelsuma madagascariensis) to gad z podrzędu jaszczurek o małych i cienkich łuskach w kolorze jaskrawozielonym z czerwonymi plamami na grzbiecie i głowie. Na końcach palców ma przylgi, które umożliwiają mu poruszanie się po pionowych płaskich powierzchniach. Jest to jeden z większych gekonów. Samice są mniejsze od samców.

Występowanie i środowisko

Felsuma madagaskarska zamieszkuje Madagaskar. Można ten gatunek spotkać w lasach deszczowych, ale także na plantacjach i w ogrodach.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi dzienny i nadrzewny tryb życia. W obliczu zagrożenia odrzuca ogon. Jest agresywnym gadem i walczy o swoje terytorium.

Pożywienie

Zjada owady i owoce.

Rozmnażanie

Jest to jaszczurka jajorodna. Samica składa zwykle 2 jaja i opiekuje się nimi. Okres rozrodu od listopada do maja. Samiec jest agresywny podczas kopulacji. Chwyta partnerkę zębami i nierzadko ją rani.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Największym zagrożeniem jest jednak jej odłów na nielegalny handel.

Ciekawostki

Brak danych.

Zdjęcia - galeria

terrarium

Hodowla - informacje dla hodowców

Rodzaj terrarium i wyposażenie: Terrarium duże i wysokie. Wymiary 6 x 6 x 8 długości głowy i tułowia. Zawartość: grube i gładkie gałęzie, pędy bambusa, mocne rośliny o dużych liściach. Wskazane naświetlanie ultrafioletem.

Inne warunki chowu: Trzymamy parę lub samca z kilkoma samicami. Dość agresywny gatunek. Prowadzi walki terytorialne. Najlepiej trzymać parę.

Temperatura: Optymalna temperatura dzienna: 25-30°C
Temperatura na wyspie ciepła: 40°C
Temperatura nocna: pokojowa

Wilgotność: 50-60% w dzień, w nocy wyższa. Terrarium 1-2 razy dziennie spryskujemy obficie wodą.

Pokarm: Owady i papka owocowa. Karmimy tylko 2-3 razy w tygodniu.

Rozmnażanie: Rozród przez cały rok. Samica składa 2 jaja w twardych skorupkach. Rozwój zarodkowy w temperaturze 27-29°C trwa 50-70 dni. Gdy utrzymujemy temperaturę 20°C i 30°C w dzień, młode są silniejsze.

Ograniczenia prawne: Wymagana jest rejestracja; zwierzę jest wymienione w dodatku B do rozporządzenia UE 338/97 oraz 750/2013 z dnia 29 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)


© medianauka.pl, 2012-05-05, GAT-141


Pokrewne gatunki gadów

ikona
Uroplatus phantasticus
ikona
Uroplatus pietschmanni
ikona
Strophurus spinigerus
ikona
Lygodactylus williamsi
ikona
Gonatodes vittatus
ikona
Pristurus carteri
ikonaFelsuma standinga
Phelsuma standingi
ikonaGekon domowy
Hemidactylus frenatus
ikonaGekon lamparci
Eublepharis macularius
ikonaGekon olbrzymi
Rhacodactylus leachianus
ikonaGekon orzęsiony
Correlophus ciliatus
ikonaToke
Gekko gecko
Gekony
Gekony

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2020 r.