logo

Grzbietoród amerykański

Grzbietoród amerykański (Pipa pipa) to gatunek płaza bezogonowego z rodziny bezjęzycznych. Ciało jest mocno spłaszczone grzbietowo-brzusznie, szerokie. Spłaszczone są też kończyny. Głowa jest niewielka, trójkątna. Samice są większe i bardziej płaskie niż samce. Palce są wiotkie i długie. Palce przednich kończyn nie są spięte błoną pławną. Są wyposażone w receptory czuciowe. Skóra pokryta jest drobnymi brodawkami. Ma kolor brunatny, szary lub brązowy.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Płaz ten występuje dość pospolicie w Ameryce Południowej. Występuje na nizinach w lasach tropikalnych. Przebywa zwykle w wodach mętnych, o mulistym dnie, najczęściej dorzecza Amazonki, ale zasiedla także zbiorniki wody stojącej.

Tryb życia i zachowanie

Grzbietorów prowadzi wodny tryb życia. Na lądzie porusza się ruchem pełzającym. Wytrzymuje pod wodą około godziny. Poluje czatując na dnie. Na ofiary rzuca się.

Podczas godów grzbietorody amerykańskie wydają spod wody skrzypiące dźwięki.

Morfologia i anatomia

Osobniki dojrzałe dorastają do 17 cm długości ciała.

Oczy są małe, znajdują się na wierzchniej części głowy. W otworze gębowym nie ma języka i zębów. Z boku biegną 4 linie boczne. Biegną aż do głowy, gdzie tworzą receptory czuciowe.

Pożywienie

Płaz ten zjada bezkręgowce, małe rybki, martwe ryby.

Rozmnażanie

Rozród zachodzi w środowisku wodnym. Ampleksus jest pachwinowy. Samiec zapłodnione jaja wynosi na grzbiet samicy. Samica składa jaja pojedynczo i samiec pojedynczo umieszcza je na grzbiecie samicy. W złożeniu jest od 50 do 100 jaj. Po złożeniu jaj, grzbiet samicy wygląda jak plaster miodu. Okres inkubacji trwa 3-4 miesiące. Z jaj wylegają się młode osobniki - miniatury dorosłych osobników.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

To coraz częściej hodowane w akwariach płazy.© medianauka.pl, 2018-08-26, GAT-1742
Pokrewne gatunki płazów

ikonaŻaba szponiasta
Xenopus laevis
Bezjęzyczne, bezjęzykowe
Bezjęzyczne, bezjęzykowe

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Atlas płazów i gadów Polski status rozmieszczenie ochrona
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Płazy i gady
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Mapa świata Puzzle
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.