Jajożyworodność

Jajożyworodność jest rodzajem reprodukcji zwierząt tkankowych, która polega na przedłużonym czasie przebywania zapłodnionej komórki jajowej w organizmie samicy do momentu pełnego uformowania się zarodka. Zarodek cały czas pozostaje w błonach jajowych i odżywia się żółtkiem. Jest bytem autonomicznym. Zarodek wykluwa się z jaja zaraz po złożeniu jaja lub jeszcze w wewnątrz organizmu samicy. Daje to złudzenie żyworodności.

Biorąc pod uwagę kryterium, w jaki sposób zarodek opuszcza ciało matki, za żyworodne uznaje się ostatnio także organizmy, które opuszczają ciało matki bez osłonek jajowych (zwierzęta jajożyworodne). Dziś używanie pojęcia jajożyworodności nie jest zalecane.

Przykłady jajożyworodności

Jajożyworodność obserwuje się u niektórych ryb, gadów (jaszczurki, żmije), płazów, a także u owadów.

Przykłady zwierząt jajożyworodnych:

Gupik pawie oczkoGupik pawie oczko

Poecilia reticulata

Gupik pawie oczko, gupik, pawie oczko to gatunek niewielkiej ryby z rodziny piękniczkowatych. W akwarystyce znanych jest bardzo dużo odmian, które różnią się od siebie długością płetwy ogonowej, grzbietowej, barwą ciała.


Żmija zygzakowataŻmija zygzakowata PL

Vipera berus

Żmija zygzakowata to jadowity gad z rodziny żmijowatych, którego ukąszenie może być niebezpieczne dla życia człowieka. Źrenice są szparowate, pionowe. Ciało jest grube i krępe.


Jaszczurka żyworodnaJaszczurka żyworodna PL

Zootoca vivipara

Jaszczurka żyworodna to europejska jaszczurka właściwa, spotykana także w naszym kraju. Ciało jest brązowe z trzema rzędami plam, które czasem zlewają się ze sobą, tworząc wzdłuż ciała jasne linie.


Padalec zwyczajnyPadalec zwyczajny PL

Anguis fragilis

Padalec zwyczajny to niejadowity gad z rodziny jaszczurek osiągający długość nawet pół metra. Nie posiada odnóży, ma wężowate ciało. Ogon stanowi połowę długości ciała, ale granica jest słabo zaznaczona. Ogon bardzo łatwo odpada.


Gniewosz plamistyGniewosz plamisty PL

Coronella austriaca

Gniewosz plamisty to często mylony ze żmiją zygzakowatą wąż żyjący w naszym kraju. Nie jest jadowity. Grzbiet jest brązowy lub rdzawy u samców, u samic szary. Na głowie znajduje się ciemnobrązowa podkowiasta plama.


Salamandra plamistaSalamandra plamista PL

Salamandra salamandra

Salamandra plamista to płaz europejski, z jaskrawożółtymi plamami na całym ciele. Skóra zawiera gruczoły jadowe. To największy płaz ogoniasty w Polsce. Ciało jest lekko spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Ogon jest krótszy od tułowia, walcowaty.



Pytania

Pytania

Czy ptaki są jajożyworodne?

Nie. Ptaki są jajorodne.




Żyworodność
Żyworodność jest rodzajem reprodukcji zwierząt tkankowych, która polega na rozwoju zapłodnionej komórki jajowej wewnątrz organizmu samicy.
Jajorodność
Jajorodność jest rodzajem reprodukcji zwierząt tkankowych, która polega na rozwoju zapłodnionej komórki jajowej w organizm poza ciałem samicy.

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • DANIEL G. BLACKBURN - CLASSIFICATION OF THE REPRODUCTIVE PATTERNS OF AMNIOTES, 2000
  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003
  • Czesław Jura, Halina Krzanowska - Leksykon biologiczny, ISBN 83-214-0375-1, Wiedza Powszechna 1992
  • Praca zbiorowa - Słownik - biologia, ISBN 83-7327-410-3, GREG 2006

© medianauka.pl, 2022-09-11, A-4523



©® Media Nauka 2008-2023 r.