OB

Jasnota biała

Jasnota biała (Lamium album) to cenna, wieloletnia roślina lecznicza z rodziny jasnotowatych.Jasnota biała (Lamium album)
© kazakovmaksim - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Jasnota biała występuje w Europie, Azji i w Ameryce Północnej. W Polsce jest pospolita na terenie całego kraju. Jest gatunkiem obcym, który funkcjonuje u nas już od kilkuset lat. Preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione, podłoże nieprzepuszczalne i żyzne. Rośnie w lasach, na poboczach dróg, w parkach, na terenach ruderalnych.

Kwitnie w okresie od kwietnia do listopada.

Morfologia i anatomia

Osiąga wysokość 20-60 (100) cm.

Kłącze jest rozgałęzione z licznymi rozłogami.

Łodyga jest czterokanciasta.

Liście są podobne do liści pokrzywy, nakrzyżległe, krótkoogonkowe, zaostrzone, występują parami, sercowate, brzegiem piłkowane, owłosione i szorstkie z obu stron.

Kwiaty są zebrane w kłosokształtne kwiatostany, siedzące lub na krótkich szypułkach, białe, z dzwonkowatymi kielichami, korona ma dużą górną wargę, która osłania cztery pręciki i jeden słupek.

Owoc to mała rozłupka.


Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Zbiory i zastosowanie

Kwiaty i ziele są jadalne. Kwiaty mają słodki smak. Liście są stosowane po obróbce termicznej (jak szpinak) przy sporządzaniu zup, sałatek, placków i sosów. Ma działanie przeciwzapalne i osłaniające. Odwar z kwiatów to środek na wybrane choroby układu pokarmowego i dróg oddechowych. Służy także do płukania gardła.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2018-08-16, GAT-13364


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Jasnota biała
    

Kwitnie jasnota biała.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Parametry

Kolor kwiatów

biały kwiat
Grupa

bylina
Stanowisko

nasłonecznione
Środowsko

leśne
synantropijne
Użytek

zioła
roślina lecznicza
Jadalność

Gatunek jadalny
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.