PL

Kartonówka zwyczajna

Kartonówka zwyczajna, hurtnica kartoniarka (Lasius fuliginosus) to gatunek błonkówki z rodziny mrówkowatych. Mrówka ta ma czarne ciało z wyraźnym połyskiem. Odnóża są żółtawe.


Kartonówka zwyczajna (Lasius fuliginosus)
© Henrik Larsson - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

W Polsce to pospolity gatunek na terenie całego kraju. Mrówki te można spotkać na skrajach lasów, przy drogach, zwykle na terenach suchych.

Tryb życia i zachowanie

Mrówki te swoje gniazda zakładają najczęściej w dziuplach, starych pniach, a nawet w słupach. Komory są wygryzane i składają się z masy przypominającej ciemny karton. Ściany komór przerasta grzybnia. W jednym gnieździe znajduje się wiele królowych, a sama kolonia może liczyć do 2 milionów osobników. Co ciekawe królowe zwykle wnikają do gniazd hurtnicy żółtobrunatnej i podporządkowują sobie obce robotnice. Populacja hurtnicy żółtobrunatnej szybo zaczyna się wówczas w gnieździe kurczyć. Co ciekawe podobną strategię przyjmuje królowa hurtnicy żółtobrunatnej, która atakuje gniazda hurtnicy pospolitej.

Morfologia i anatomia

Robotnica osiągają długość ciała 4-6 mm, królowe zaledwie 6-7, a samce do 5 mm.

Pożywienie

Mrówki kartonówki odżywiają się spadzią mszyc.

Rozmnażanie

Rójka odbywa się w okresie od czerwca do lipca.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Mrówki, które powracają od miejsca, w którym znajdują się mszyce mają bardzo silnie napęczniałe odwłoki.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2018-11-20, GAT-1522


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.