Logo Media Nauka

Facebook

Klecanka polna (Polistes nimpha)
© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Klecanka polna

Klecanka polna (Polistes nimpha) to jedna z naszych żądłówek, o czarno-żółtym ubarwieniu całego ciała. Jest podobna do osy właściwej, ma jednak od niej większą talię. U samców, które są nieco mniejsze od samic, na głowie występuje bardziej żółty rysunek. Ma przeźroczyste skrzydła z żółtawym zabarwieniem. Czułki pomarańczowe, odnóża żółte. Na czole występuje czarna plama.

Występowanie i środowisko PL

Osa ta występuje nierównomiernie na terenie całego kraju. Gniazda zakłada pośród trawiastej roślinności na suchych łąkach.

Tryb życia i zachowanie

Klecanka ta prowadzi życie socjalne. W społeczności dominuje królowa, która wyłania się spośród kilku królowych, wszczynających budowę gniazda. Zimują zapłodnione królowe.

Pożywienie

Robotnice polują na niewielkie owady i pająki. Pokarm przeżuwają i taką papką karmią larwy w gnieździe. Owady te także spijają nektar z kwiatów i żywią się ich pyłkiem.

Rozmnażanie

Gniazdo w postaci jednego plastra otwartego, przyczepionego do łodygi w trawie zakłada zwykle kilka samic, z których po pewnym czasie jedna zaczyna dominować. Pozostałe samice stają się robotnicami. Wyprowadza jedną generację os w ciągu roku.

Ochrona i zagrożenia

Owad ten nie jest w Polsce chroniony.

Ciekawostki

Osy te potrafią regulować temperaturę w gnieździe. Chłodzenie polega na znoszeniu kropel rosy do gniazda. Parująca woda obniża temperaturę plastra. Do rozgrzania gniazda dorosłe owady wykorzystują energię cieplną wytwarzaną przez ich ciała, które wpadają w drgania.

Klecanka polna to nasza najbardziej pospolita klecanka. W naszym kraju występują jeszcze dwa inne gatunki.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-06-23, GAT-864


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Okres lotu klecanki polnej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki owadów

ikonaKlecanka skandynawska
Polistes biglumis
Osowate
Osowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?


Polecamy w naszym sklepie

Owady
Zoologia stawonogi
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Mapa świata Puzzle
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.