Koleń pospolity
Koleń pospolity (Squalus acanthias) to gatunek ryby z rodziny koleniowatych. W obu grzbietowych płetwach znajdują się na ich początku kolce, które służą do obrony. Brak płetwy odbytowej. Grzbiet jest ciemnoszary, czasem z brązowym odcieniem. Brzuch jaśniejszy lub biały. Największy okaz mierzył 208 cm długości. Samiec jest mniejszy od samicy. Samiec średnio mierzy 52 cm, samica 76 cm. Ciężar przeciętnie wynosi 3,5-5 kg, rekord wynosi 9 kg.
Zdjęcia – galeria
Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.

©
⤢ POWIĘKSZWystępowanie i środowisko PL
Preferuje wody przybrzeżne wschodnich i zachodnich wód północnego Atlantyku i Pacyfiku. Koleń pospolity jest także spotykany w wodach Bałtyku.
ryba morska
Pacyfik
Atlantyk
Bałtyk
Morze Śródziemne
Tryb życia i zachowanie
Tworzy małe stada. Odbywa niedalekie wędrówki związane z poszukiwaniem pożywienia. To ryba długowieczna. Żyje nawet do 70 lat.
Pożywienie
Poluje na śledzie, makrele, barweny, dorsze, bezkręgowce. Zjada także glony.
Rozmnażanie
To ryba jajożyworodna. Jaja mają duże rozmiary, są bogate w żółtko. Samica nosi jaja najdłużej ze wszystkich rekinów, bo aż do 22 miesięcy (czasem 18 miesięcy). Samica w jednym miocie może mieć do 15 młodych. Młode mogą mieć nawet 33 cm długości.
Ochrona i zagrożenia VU
Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Ma znaczenie gospodarcze, szczególnie na północy Europy. Tłuszcz z jego wątroby zawiera duże ilości witaminy A.
Pokrewne gatunki ryb
Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.
Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
© medianauka.pl, 2015-12-20, GAT-1026