Konik wąsacz

Konik wąsacz, konik łąkowy (Chorthippus parallelus) to gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny szarańczowatych, jeden z najbardziej pospolitych szarańczaków w Polsce. Ma krótkie czułki. Skrzydła samca sięgają końca odwłoka i mają obszar gęstszego użyłkowania, tworzący białawą lub ciemniejszą plamę w pobliżu końca skrzydła. Skrzydła drugiej pary są krótsze. Skrzydła samicy sięgają zwykle połowy długości odwłoka i są zaostrzone na końcu. Ciało jest zielone, brązowe, żółte, czerwonawe lub wielobarwne. Na przedpleczu, po bokach żebra biegną najpierw równolegle, później się rozbiegają. Kolana tylnych odnóży mają ciemną barwę.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Gatunek występuje w Europie i Azji, w Polsce na terenie całego kraju. Preferuje umiarkowanie wilgotne łąki, murawy, torfowiska, skraje dróg. Nie znosi nadmiernej wilgoci i nadmiernej suszy.

Tryb życia i zachowanie

Nie potrafi latać. Okres występowania osobników dorosłych przypada na czas od końca czerwca do listopada. Zimują jaja. To owad aktywny za dnia, najbardziej w upalnych porach. Wydaje odgłosy poprzez pocierania tylnych ud o skrzydła.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 13-23 mm, przy czym samice są większe.

Pożywienie

Larwy żerują na trawach. Osobniki zjadają liście roślin.

Rozmnażanie

Samica składa jaja do gleby.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      Okres występowania imago konika wąsacz.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów

ikona
Chorthippus montanus
Szarańczowate, szarańczaki
Szarańczowate, szarańczaki

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2019-03-27, GAT-15092
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.