logo

Kret europejski

Kret europejski (Talpa europaea) to mały ssak o silnie wydłużonej głowie, bardzo małych oczach. Kret nie posiada małżowin usznych. Przednie kończyny są łopatowate i zwrócone na zewnątrz. Krety mają silne kości. Są przystosowane do kopania w ziemi. Sierść jest krótka, prostopadła (co ułatwia poruszanie się w wąskich korytarzach), czarna. Linieje trzy razy w roku.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Europa, środkowa Azja. Pospolity w całej Polsce. Zamieszkuje pola, łąki, skraje lasów liściastych, sady, ogrody.

Tryb życia i zachowanie

Kopie bardzo rozbudowany system chodników, dzielące się na część mieszkalną, biegową i żerowiskową. Korytarze żerowiskowe kopie tuż pod powierzchnią ziemi z ogromną szybkością 12-13 m/h. Wykopaną ziemię wciska w boczne ściany lub usypuje z niej kopiec. Pod największym kopcem znajduje się gniazdo wyściełane mchem, liśćmi i trawą. Kret nie zapada w sen zimowy. W tym czasie korzysta z gromadzonych zapasów, głównie żywych dżdżownic, którym nadgryza segmenty głowowe, przez co dżdżownice nie mogą uciekać.

Pożywienie

Dżdżownice, larwy, żaby i drobne ssaki.

Rozmnażanie

Ruja trwa od marca do maja. Samce walczą o samice. Samica rodzi zwykle 2-7 młodych.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jest jednak w Polsce objęty ochroną prawną.

Ciekawostki

Kopiec kreta może mieć nawet 2 m średnicy.

Pytania

Pytania

Czy kret ma oczy?

Tak. Oczy kreta są jednak niewielkich rozmiarów (milimetr średnicy) i znajdują się pod warstwą sierści. Czy krety są w związku z tym ślepe? Nie. Kret prawdopodobnie widzi (jest wrażliwy na światło), jednak zmysł ten nie jest mu potrzebny, gdyż większość swojego życia spędza w zupełnej ciemności.

Jak głęboko kopie kret?

Kret dokopuje się do wód gruntowych (dotyczy to prawie pionowego tunelu biegnącego od gniazda. Zwykle korytarze znajdują się na głębokości do 50-60 cm.

Czy kret jest pod ochroną?

Tak. Na terenie ogrodów, szkółek i lotnisk, obiektów sportowych, wałów wodnych nie podlega ochronie gatunkowej.

Jak zwalczyć kreta?

Kret jest czuły na drgania. Aby zwalczyć w ogrodzie kreta, warto wypróbować odstraszacze wibracyjno-akustyczne. W ten sposób można pozbyć się kreta, nie zabijając go. Zwierzę prawdopodobnie samo wyniesie się z naszego ogrodu.
© medianauka.pl, 2012-12-28, GAT-209


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Krety wysuwają się ze swoich zimowych legowisk i tworzą nowe kopce.
          Trwa ruja u kreta europejskiego.
           Samica kreta rodzi 3-7 młodych
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ssaków

ikonaKret apeniński
Talpa romana
Kretowate
Kretowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Miasto
Montessori - Zwierzęta
Kolorowe skarpetki Kret
Leniwce Puzzle
Kolorowe skarpetki - forest animals
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.