Logo Media Nauka

Facebook

Kret europejski (Talpa europaea)
© petrsalinger - stock.adobe.com

Kret europejski

Kret europejski (Talpa europaea) to mały ssak o silnie wydłużonej głowie, bardzo małych oczach. Kret nie posiada małżowin usznych. Przednie kończyny są łopatowate i zwrócone na zewnątrz. Krety mają silne kości. Są przystosowane do kopania w ziemi. Sierść jest krótka, prostopadła (co ułatwia poruszanie się w wąskich korytarzach), czarna. Linieje trzy razy w roku.

Występowanie i środowisko PL

Europa, środkowa Azja. Pospolity w całej Polsce. Zamieszkuje pola, łąki, skraje lasów liściastych, sady, ogrody.

Tryb życia i zachowanie

Kopie bardzo rozbudowany system chodników, dzielące się na część mieszkalną, biegową i żerowiskową. Korytarze żerowiskowe kopie tuż pod powierzchnią ziemi z ogromną szybkością 12-13 m/h. Wykopaną ziemię wciska w boczne ściany lub usypuje z niej kopiec. Pod największym kopcem znajduje się gniazdo wyściełane mchem, liśćmi i trawą. Kret nie zapada w sen zimowy. W tym czasie korzysta z gromadzonych zapasów, głównie żywych dżdżownic, którym nadgryza segmenty głowowe, przez co dżdżownice nie mogą uciekać.

Pożywienie

Dżdżownice, larwy, żaby i drobne ssaki.

Rozmnażanie

Ruja trwa od marca do maja. Samce walczą o samice. Samica rodzi zwykle 2-7 młodych.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jest jednak w Polsce objęty ochroną prawną.

Ciekawostki

Kopiec kreta może mieć nawet 2 m średnicy.

Pytania

Czy kret ma oczy?

Tak. Oczy kreta są jednak niewielkich rozmiarów (milimetr średnicy) i znajdują się pod warstwą sierści. Czy krety są w związku z tym ślepe? Nie. Kret prawdopodobnie widzi (jest wrażliwy na światło), jednak zmysł ten nie jest mu potrzebny, gdyż większość swojego życia spędza w zupełnej ciemności.

Jak głęboko kopie kret?

Kret dokopuje się do wód gruntowych (dotyczy to prawie pionowego tunelu biegnącego od gniazda. Zwykle korytarze znajdują się na głębokości do 50-60 cm.

Czy kret jest pod ochroną?

Tak. Na terenie ogrodów, szkółek i lotnisk, obiektów sportowych, wałów wodnych nie podlega ochronie gatunkowej.

Jak zwalczyć kreta?

Kret jest czuły na drgania. Aby zwalczyć w ogrodzie kreta, warto wypróbować odstraszacze wibracyjno-akustyczne. W ten sposób można pozbyć się kreta, nie zabijając go. Zwierzę prawdopodobnie samo wyniesie się z naszego ogrodu.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2012-12-28, GAT-209


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Krety wysuwają się ze swoich zimowych legowisk i tworzą nowe kopce.
          Trwa ruja u kreta europejskiego.
           Samica kreta rodzi 3-7 młodych
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ssaków

ikonaKret apeniński
Talpa romana
Kretowate
Kretowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Kret
Zoologia ssaki
Leniwce Puzzle
Kubek zwierzęta świata
Puzzle 1000 Ssaki
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.