Kretowate

Kretowate (Talpidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 43 gatunki . Zaliczamy do niej krety, gwiazdonosy i wychuchole. W Polsce żyje 1 gatunek z tej rodziny ssaków. To stosunkowo mało poznana rodzina ssaków.

Zwykle mają walcowaty kształt ciała bez wyraźnego odcinka szyjnego. Mają wąski pyszczek, krótkie, przystosowane do kopania kończyny, oczy zredukowane, brak małżowin usznych. Ciało zwykle pokryte jest aksamitnym futerkiem czarnym lub szarym. U gwiazdonosów ryjek zakończony jest czułkami z receptorami czuciowymi.

Występowanie i środowisko

Zwierzęta te zamieszkują Eurazję oraz Amerykę Północną. Krety i gwiazdonosy żyją pod ziemią, wychuchole zajmują środowisko ziemnowodne (strumienie i rzeczki).

Tryb życia i zachowanie

To zwierzęta prowadzące podziemny lub ziemnowodny tryb życia. Nie zapadają w sen zimowy, gromadzą zapasy pokarmu na zimę.

System nor i korytarzy służy kretom za pułapkę, w którą łapią się bezkręgowce.

Krety mają doskonały zmysł orientacji.

Wychuchole po każdym nurkowaniu czyszczą futerko, rozprowadzając jednocześnie substancję wodoodporną.

Morfologia i anatomia

Oczy są bardzo małe, nierzadko pokryte futrem lub skórą. Prawdopodobnie tylko gwiazdonosy są w stanie odróżniać cienie. Najważniejszym ze zmysłów jest węch.

Rozmnażanie

Samice kretów są płodne jedynie przez 24 do 48 godzin w okresie lęgowym. Kopulacja ma miejsce w norach samic. Tylko wówczas dwa osobniki tego samego gatunku nie są wobec siebie agresywne. Samica rodzi zwykle 3 nieowłosione młode po 4 tygodniach od zapłodnienia. Samica karmi młode mlekiem przez miesiąc. W gnieździe pozostają przez ponad miesiąc. Po pewnym czasie matka młode wypędza z systemu tuneli, chyba że młode osobniki zrobią to same wcześniej.

Wychuchole zakładają gniazda nad brzegami rzek lub w norach. Ciąża trwa 4 tygodnie. Samce walczą o samice. Młodymi opiekuje się samica. Młode wychodzą z gniazda po 7 tygodniach.

Pożywienie

Kretowate żywią się małymi bezkręgowcami, głównie dżdżownicami i larwami owadów oraz małymi skorupiakami.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Krety przeciskają dżdżownicę przez przednie łapy, wyciskając z nich piasek. W ten sposób krety chronią zęby. Krety większą liczbę żywych dżdżownic potrafią przechowywać w spiżarniach.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

          Krety wysuwają się ze swoich zimowych legowisk i tworzą nowe kopce.
          Trwa ruja u kreta europejskiego.
           Samica kreta rodzi 3-7 młodych


Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.48 / 64.93%
2024-01-20Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz — Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego — Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Praca zbiorowa — Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991
  • Alfred Brehm — Życie zwierząt. Ssaki, PWN 1963

Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-101
Data aktualizacji artykułu: 2022-08-21Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.