Kropidlakowce

Kropidlakowce, pleśniówkowce (Eurotiales) to rząd grzybów zaliczanych do workowców. Wiele z nich tworzy tak zwane pleśnie.

Atlas

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych, opisujących rodziny z wybranego rzędu. Ciemniejsze kafelki oznaczają ważniejsze, bardziej znane rodziny.

Filtry

Użyj poszczególnych filtrów, aby ustalić odpowiednią kolejność wyświetlania rodzin.

Sortuj według:
Ukryj obce rodziny
Ukryj polskie rodziny


Jeleniakowate

Elaphomycetaceae


Liczba gatunków: ?
Liczba gatunków w Polsce: ?

Kropidlakowce

Aspergillaceae


Liczba gatunków: ?
Liczba gatunków w Polsce: ?


Występowanie i środowisko

To szeroko rozpowszechnione grzyby. Mają zasięg kosmopolityczny.

Tryb życia i zachowanie

To najczęściej saprofity.


Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Zazwyczaj za rozmnażanie wegetatywne odpowiadają konidia, wytwarzane na szczycie wyspecjalizowanych strzępek (konidiofory). Rozmnażanie płciowe występuje tylko u części gatunków. Wytwarzane są lęgnie i plemnie. Zawartość plemni przelewa się do lęgni.

Pożywienie

Brak danych.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Do grzybów tych zaliczamy grzyby, dzięki którym mamy antybiotyki, w tym penicylinę. Są tu też sprawcy wielu poważnych chorób oraz gatunki odpowiadające za psucie się żywności (pleśnie) jak i za proces fermentacji. Niektóre gatunki przyczyniają się do produkcji wspaniałych serów (Roquefort, Camembert). Grzyby te wspomagają produkcję sake.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Jeleniak sarni: Okres występowania owocników jeleniaka sarniego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia



Jak postępować przy zatruciu grzybami?
Zatrucie grzybami może bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Jak postępować w takim przypadku? Jak udzielić choremu pomocy?

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:


© medianauka.pl, 2021-03-11, RZAD-314




©® Media Nauka 2008-2023 r.