Kwietnica różówka

Kwietnica różówka (Protaetia cuprea)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Kwietnica różówka (Protaetia cuprea) to rodzima kruszczyca, charakteryzująca się zielonym, metalicznym pancerzem. Ciało jest dość masywne, głowa mała z krótkimi, zagiętymi, zakończonymi rozczapierzoną buławką czułkami. Przedplecze ma owalny kształt. Na pokrywach znajduje się szary deseń w postaci plam, układających się w niewielkie pasy. Różówka ma trójkątny wyrostek na śródpiersiu, co odróżnia ją od kruszczycy złotawki, która ma ten kształt podobny do dziurki od klucza. Oba owady często przebywają razem nawet na jednym kwiecie i trudno je odróżnić.

Występowanie i środowisko PL

Chrząszcza tego można spotkać najczęściej na kwiatach, szczególnie róż. Larwy żyją w mrowiskach i spróchniałych pniach.

Tryb życia i zachowanie

Chrząszcz ten bardzo dobrze lata, ale nie rozchyla przy tym swoich pokryw skrzydłowych. Skrzydła są wysuwane między szparami pokryw.

Pożywienie

Dorosłe osobniki spijają nektar kwiatowy. Larwy żywią się butwiejącym drewnem, resztkami roślin, które znajdują w mrowisku.

Rozmnażanie

Larwa może się rozwijać w butwiejącym drewnie, w mrowisku, w butwiejących resztkach roślin. Samica składa jaja do mrowiska w lecie. Prawie w każdym leśnym mrowisku można znaleźć larwy różówki. Larwa rozwija się w mrowisku około 3 lat.

Ochrona i zagrożenia

Owad ten nie jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Larwy są zdolne poruszać się na plecach.


Pokrewne gatunki owadów


Największy chrząszcz na świecie
Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-08-25, GAT-938
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.