Wąż królewski, lancetogłów mleczny

Wąż królewski, lancetogłów mleczny (Lampropeltis triangulum) to gatunek węża z rodziny połozowatych. Wąż ten ma niewielką, słabo wyróżniającą się głowę o ciemnej barwie, reszta ciała umięśniona, ubarwienie u gatunku nominatywnego czerwone z białymi w czarnej otoczce pierścieniami. Łuski są błyszczące. Pośród gatunku zmienność ubarwienia jest jednak bardzo duża. Są osobniki czarne, brązowo-szare i inne. Wąż królewski nie jest jadowity. Ubarwienie ma funkcję ochronną - do złudzenia przypomina jadowite węże koralowe. Jest to zjawisko mimikry Batesa (mimikra batezjańska).

Oto wybrane podgatunki:

 

Występowanie i środowisko

Wąż ten ma bardzo szeroki zasięg występowania - można go spotkać od Kanady po Ekwador i Wenezuelę. Zasiedla też różne środowiska - od lasów po półpustynie.

Tryb życia i zachowanie

Węże mleczne prowadzą nocny i skryty tryb życia. Przebywają często w norach i pod kamieniami.

Morfologia i anatomia

Wąż ten osiąga długość od 0,5 do 2 m. Źrenice są okrągłe, oczy małe.

Pożywienie

Młode węże polują na bezkręgowce i jaszczurki. Starsze osobniki polują na gryzonie i ich młode, także na jaszczurki. Zjadają też ptasie jaja. Co ciekawe polują też na węże, w tym jadowite.

Rozmnażanie

To gad jajorodny. Samica składa naraz zwykle 10 jaj. Okres inkubacji wynosi 40-60 dni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Pytania

Pytania

Czy lancetogłów mleczny jest jadowity?

Nie.terrarium

Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku To ze względu na piękne ubarwienie jeden z bardziej poszukiwanych gadów terraryjnych. Węże są agresywne wobec siebie, więc zwykle trzymamy w terrarium jednego osobnika. Wyspa ciepła powinna być urządzona od dołu. Terrarium powinno być suche. Musi się w nim znajdować także basen z wodą i kryjówka. Te miejsca pozostają wilgotne.
Rodzaj terrarium i wyposażenieTerrarium powinno mieść długość od 80 do 120 cm, szerokość około 50 cm.
Temperatura
Wilgotność
PokarmLancetogłowy mleczne karmimy myszami, małymi kurczętami - zwykle już martwymi. Można też podawać mrożonki uprzednio podgrzane do temperatury ludzkiego ciała.
RozmnażaniePrzed godami węże trzeba przezimować w temperaturze 8-10 °C. Po stopniowym i powolnym wybudzaniu poprzez podnoszenie temperatury zwierzęta kopulują ze sobą. Samica składa jaja, najlepiej w specjalnej jaskini z przygotowanym uprzednio podłożem (np. perlit). Jaja należy przenieść do sztucznej wylęgarki i przetrzymywać je przez 60 dni w temperaturze około 28 °C i wilgotności 80-90%.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki gadówPowiązane quizy

Gady Polski — quiz

Liczba pytań: 24
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
18.32 / 76.33%
2024-01-21© medianauka.pl, 2018-08-26, GAT-1911
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.