Wąż królewski, lancetogłów mleczny

Wąż królewski, lancetogłów mleczny (Lampropeltis triangulum) to gatunek węża z rodziny połozowatych. Wąż ten ma niewielką, słabo wyróżniającą się głowę o ciemnej barwie, reszta ciała umięśniona, ubarwienie u gatunku nominatywnego czerwone z białymi w czarnej otoczce pierścieniami. Łuski są błyszczące. Pośród gatunku zmienność ubarwienia jest jednak bardzo duża. Są osobniki czarne,, brązowo-szare i inne. Wąż królewski nie jest jadowity. Ubarwienie ma funkcję ochronną - do złudzenia przypomina jadowite węże koralowe. Jest to zjawisko mimikry Batesa (mimikra batezjańska).

Oto wybrane podgatunki:

  • L. t. hondurensis - wąż o intensywnie czerwonych łuskach, a w czarnych okółkach znajdują się pomarańczowe pierścienie.
  • L. t. sinaloe - podobnie jak wyżej, a oprócz tego pojawia się biel.

 


Wąż królewski, lancetogłów mleczny(Lampropeltis triangulum)
© mattjeppson - stock.adobe.com

Występowanie i środowisko

Wąż ten ma bardzo szeroki zasięg występowania - można go spotkać od Kanady po Ekwador i Wenezuelę. Zasiedla też różne środowiska - od lasów po półpustynie.

Tryb życia i zachowanie

Węże mleczne prowadzą nocny i skryty tryb życia. Przebywają często w norach i pod kamieniami.

Morfologia i anatomia

Wąż ten osiąga długość od 0,5 do 2 m. Źrenice są okrągłe, oczy małe.

Pożywienie

Młode węże polują na bezkręgowce i jaszczurki. Starsze osobniki polują na gryzonie i ich młode, także na jaszczurki. Zjadają też ptasie jaja. Co ciekawe polują też na węże, w tym jadowite.

Rozmnażanie

To gad jajorodny. Samica składa naraz zwykle 10 jaj. Okres inkubacji wynosi 40-60 dni.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Pytania

Czy lancetogłów mleczny jest jadowity?

Nie.Zdjęcia - galeria

terrarium

Hodowla - informacje dla hodowców

Informacje ogólne o gatunku: To ze względu na piękne ubarwienie jeden z bardziej poszukiwanych gadów terraryjnych. Węże są agresywne wobec siebie, więc zwykle trzymamy w terrarium jednego osobnika. Wyspa ciepła powinna być urządzona od dołu. Terrarium powinno być suche. Musi się w nim znajdować także basen z wodą i kryjówka. Te miejsca pozostają wilgotne.

Rodzaj terrarium i wyposażenie: Terrarium powinno mieść długość od 80 do 120 cm, szerokość około 50 cm.

Temperatura:

Wilgotność:

Pokarm: Lancetogłowy mleczne karmimy myszami, małymi kurczętami - zwykle już martwymi. Można też podawać mrożonki uprzednio podgrzane do temperatury ludzkiego ciała.

Rozmnażanie: Przed godami węże trzeba przezimować w temperaturze 8-10 °C. Po stopniowym i powolnym wybudzaniu poprzez podnoszenie temperatury zwierzęta kopulują ze sobą. Samica składa jaja, najlepiej w specjalnej jaskini z przygotowanym uprzednio podłożem (np. perlit). Jaja należy przenieść do sztucznej wylęgarki i przetrzymywać je przez 60 dni w temperaturze około 28 °C i wilgotności 80-90%.

Ograniczenia prawne:
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)


© medianauka.pl, 2018-08-26, GAT-1911
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.