Wąż królewski, lancetogłów mleczny

Wąż królewski, lancetogłów mleczny (Lampropeltis triangulum) to gatunek węża z rodziny połozowatych. Wąż ten ma niewielką, słabo wyróżniającą się głowę o ciemnej barwie, reszta ciała umięśniona, ubarwienie u gatunku nominatywnego czerwone z białymi w czarnej otoczce pierścieniami. Łuski są błyszczące. Pośród gatunku zmienność ubarwienia jest jednak bardzo duża. Są osobniki czarne, brązowo-szare i inne. Wąż królewski nie jest jadowity. Ubarwienie ma funkcję ochronną - do złudzenia przypomina jadowite węże koralowe. Jest to zjawisko mimikry Batesa (mimikra batezjańska).

Oto wybrane podgatunki:

  • L. t. hondurensis - wąż o intensywnie czerwonych łuskach, a w czarnych okółkach znajdują się pomarańczowe pierścienie.
  • L. t. sinaloe - podobnie jak wyżej, a oprócz tego pojawia się biel.

 

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Wąż ten ma bardzo szeroki zasięg występowania - można go spotkać od Kanady po Ekwador i Wenezuelę. Zasiedla też różne środowiska - od lasów po półpustynie.

Tryb życia i zachowanie

Węże mleczne prowadzą nocny i skryty tryb życia. Przebywają często w norach i pod kamieniami.

Morfologia i anatomia

Wąż ten osiąga długość od 0,5 do 2 m. Źrenice są okrągłe, oczy małe.

Pożywienie

Młode węże polują na bezkręgowce i jaszczurki. Starsze osobniki polują na gryzonie i ich młode, także na jaszczurki. Zjadają też ptasie jaja. Co ciekawe polują też na węże, w tym jadowite.

Rozmnażanie

To gad jajorodny. Samica składa naraz zwykle 10 jaj. Okres inkubacji wynosi 40-60 dni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Pytania

Pytania

Czy lancetogłów mleczny jest jadowity?

Nie.terrarium

Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku To ze względu na piękne ubarwienie jeden z bardziej poszukiwanych gadów terraryjnych. Węże są agresywne wobec siebie, więc zwykle trzymamy w terrarium jednego osobnika. Wyspa ciepła powinna być urządzona od dołu. Terrarium powinno być suche. Musi się w nim znajdować także basen z wodą i kryjówka. Te miejsca pozostają wilgotne.
Rodzaj terrarium i wyposażenieTerrarium powinno mieść długość od 80 do 120 cm, szerokość około 50 cm.
Temperatura
Wilgotność
PokarmLancetogłowy mleczne karmimy myszami, małymi kurczętami - zwykle już martwymi. Można też podawać mrożonki uprzednio podgrzane do temperatury ludzkiego ciała.
RozmnażaniePrzed godami węże trzeba przezimować w temperaturze 8-10 °C. Po stopniowym i powolnym wybudzaniu poprzez podnoszenie temperatury zwierzęta kopulują ze sobą. Samica składa jaja, najlepiej w specjalnej jaskini z przygotowanym uprzednio podłożem (np. perlit). Jaja należy przenieść do sztucznej wylęgarki i przetrzymywać je przez 60 dni w temperaturze około 28 °C i wilgotności 80-90%.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki gadów

ikonaLancetogłów meksykański
Lampropeltis mexicana
ikona
Lampropeltis zonata
ikona
Lampropeltis calligaster
ikona
Lampropeltis alterna
ikona
Lampropeltis ruthveni
Węże właściwe, wężowate, połozowate
Węże właściwe, wężowate, połozowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.


© medianauka.pl, 2018-08-26, GAT-1911
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.