Węże właściwe, wężowate, połozowate
Węże właściwe, wężowate, połozowate (Colubridae) to rodzina gadów, do której zaliczamy 60% wszystkich żyjących dziś węży. Rodzina ta liczy dziś około 1600 gatunków. W Polsce żyją 4 gatunki z tej rodziny gadów. Wyróżniamy wiele podrodzin połozowatych:
- Homalopsinae - 40 gatunków, są to wodne gatunki z Azji i Australii;
- Xenodermatinae - z Azji;
- Calamariinae - 80 gatunków z Azji
- Pareatinae - gatunki z Azji, odżywiają się ślimakami;
- Boodontinae - gatunki z Afryki i Madagaskaru;
- Natricinae - węże z Ameryki Północnej, Azji i Europy;
- Xenodontinae - węże z Ameryki;
- Pseudoxenodontinae - żyją w Azji;
- Colubrinae.
Wygląd
Na głowie węży właściwych znajduje się 9 dużych, symetrycznie ułożonych tarcz. Charakterystyczna jest także duża liczba zębów (nawet 100). Ogon jest długi, słabo wyodrębniony od tułowia. Niektóre z gatunków są jadowite. U jadowitych gatunków występują duże zęby jadowe, które są zaopatrzone w rynienki, którymi ścieka jad.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Coronella austriaca
Gniewosz plamisty to często mylony ze żmiją zygzakowatą wąż żyjący w naszym kraju. Nie jest jadowity. Grzbiet jest brązowy lub rdzawy u samców, u samic szary. Na głowie znajduje się ciemnobrązowa podkowiasta plama.

Zamenis longissimus
Wąż Eskulapa jest największym wężem żyjącym w Europie, także w naszym kraju. Jest dość agresywny, ale nie jest niebezpieczny dla człowieka. Grzbiet jest brązowy, czasem z drobnym, siatkowym deseniem. Za głową znajdują się dwie jasne plamy.

Natrix tessellata
Zaskroniec rybołów to europejski gad z rodziny węży właściwych osiągający długość nawet 1,5 metra, żywiący się głównie rybami. Młode osobniki mają w okolicy skroni żółte lub białe plamy z czarnymi obrzeżami.

Natrix natrix
Zaskroniec zwyczajny to gad z rodziny wężowatych osiągający długość nawet 2 metrów, dość pospolity w naszym kraju. Za głową i za okolicą skroniową po obu stronach znajduje się charakterystyczna żółta lub pomarańczowa, półksiężycowata plama.

Homoroselaps lacteus
Homoroselaps lacteus to gatunek węża z rodziny połozowatych. Ubarwienie pomarańczowo-czerwone w czarne prążki.

Lycodon rufozonatus
Lycodon rufozonatus to gatunek pięknie ubarwionego węża z rodziny połozowatych. Ubarwienie czarno-czerwone z wierzchu, spód szary.

Elaphe climacophora
Elaphe climacophora to gatunek węża z rodziny połozowatych. Ubarwienie brązowawe, oliwkowe, spód jaśniejszy. Oczy mają okrągłą źrenicę.

Coluber constrictor
Coluber constrictor to gatunek węża z rodziny połozowatych i ciemnobrązowym ubarwieniu ciała z jaśniejszym spodem. To jeden z najszybszych węży świata.

Zamenis hohenackeri
Zamenis hohenackeri to gatunek węża z rodziny połozowatych o jasnobrązowym ubarwieniu ciała z ciemniejszymi, brązowymi i czarnymi plamami.

Elaphe sauromates
Elaphe sauromates to gatunek węża z rodziny połozowatych. Ubarwienie piaskowe z ciemnymi plamami na całym ciele, które na głowie układają się w charakterystyczny wzór.

Lampropeltis calligaster
Lampropeltis calligaster to gatunek węża z rodziny połozowatych. Ubarwienie szare, brązowawe z ciemnymi plamami, czarno obrzeżonymi. Za skroniami dwie podłużne, ciemne plamy.

Lampropeltis zonata
Lampropeltis zonata to gatunek węża z rodziny połozowatych. Głowa prawie cała czarna. ciało pięknie ubarwione w żółtawe, czarne i czerwone prążki.

Phyllorhynchus decurtatus
Phyllorhynchus decurtatus to gatunek gada z rodziny węży właściwych. Ubarwienie piaskowe z odcieniem fioletowym, z brązowymi plamami.

Lycodon laoensis
Lycodon laoensis to gatunek węża z rodziny połozowatych. Ubarwienie ciemne w żółte lub białe prążki i plamy. Pierwsza taka plama znajduje się na potylicy.

Chrysopelea paradisi
Chrysopelea paradisi to gatunek węża z rodziny połozowatych, należący do węży latających. Ma piękne czarno-zielono-pomarańczowe ubarwienie. Na czarnym tle żółte plamki, z wierzchu także pomarańczowe. Na głowie układają się w poprzeczne pasy.

Lampropeltis alterna
Lampropeltis alterna to gatunek węża z rodziny połozowatych o szarawym ubarwieniu ciała w pomarańczowe prążki czarno obrzeżone. Na głowie czarne plamy.

Pantherophis vulpinus
Pantherophis vulpinus to gatunek węża z rodziny połozowatych. Oczy mają okrągłe źrenice. Ubarwienie najczęściej szare w ciemne plamy, czasem pomarańczowe w czarne plamy.

Ahaetulla prasina
Ahaetulla prasina to gatunek węża właściwego o zielonym, brązowawym, szarawym lub piaskowym ubarwieniu ciała z ciemniejszymi i białymi kreskami. Ciało jest bocznie spłaszczone.

Dendrelaphis punctulatus
Dendrelaphis punctulatus to gatunek węża z rodziny połozowatych. Ubarwienie zielonkawe, oliwkowe z wierzchu, żółte od spodu. Łuski duże.

Opheodrys vernalis
Opheodrys vernalis to gatunek węża z rodziny połozowatych o smukłej sylwetce. Ubarwienie zielone z wierzchu i białawe od spodu.

Spalerosophis dolichospilus
Spalerosophis dolichospilus to gatunek węża z rodziny połozowatych. Ubarwienie brązowe. Wyraźny siateczkowy wzór o dużych okach.

Oligodon taeniatus
Oligodon taeniatus to gatunek węża z rodziny połozowatych. Ubarwienie jasnobrązowe, spód jasny z wyjątkiem ogona, którego spód jest czerwonawy z czarnymi i białawymi plamami.

Euprepiophis mandarinus
Euprepiophis mandarinus to gatunek węża z rodziny połozowatych. Ubarwienie jasnobrązowe w czarne plamy z żółtym środkiem.

Masticophis flagellum
Masticophis flagellum to gatunek węża z rodziny połozowatych. Ubarwienie szare, piaskowe, z białawymi i czarnymi plamami. Oczy mają okrągłe źrenice.

Scolecophis atrocinctus
Scolecophis atrocinctus to gatunek gada z rodziny węży właściwych. Ma piękne ubarwienie ciała. Czarne prążki przedzielone są prążkami białawymi, żółtawymi z czerwonymi plamami .

Arizona elegans
Arizona elegans to gatunek węża właściwego. Ubarwienie od brązowego poprzez żółty do białawego. Spód jaśniejszy. Na całym ciele skomplikowany, piękny deseń. Oczy mają okrągłe źrenice.

Pantherophis bairdi
Pantherophis bairdi to gatunek węża z rodziny połozowatych. Oczy mają okrągłe źrenice.

Pituophis deppei
Pituophis deppei to gatunek węża z rodziny połozowatych o pomarańczowożółto-czarnym ubarwieniu ciała. Ogon jest ozdobiony czarno-żłtopomarańczowymi prążkami.

Coelognathus radiatus
Coelognathus radiatus to gatunek węża z rodziny połozowatych. Ubarwienie żółtawe z ciemnymi smugami. Wierzch głowy brązowawy.

Senticolis triaspis
Senticolis triaspis to gatunek węża z rodziny połozowatych. Ubarwienie zielonkawe, oliwkowe, jaśniejsze od spodu. Oczy mają okrągłą źrenicę.

Drymobius margaritiferus
Drymobius margaritiferus to gatunek węża z rodziny połozowatych. Ubarwienie zmienne. Tło zwykle czarne z żółtymi, zielonkawymi i niebieskimi plamami.

Boiga guangxiensis
Boiga guangxiensis to gatunek węża z rodziny połozowatych. Ubarwienie żółtawe w brązowe smugi. Pomarańczowe oczy mają pionowe źrenice.

Masticophis taeniatus
Masticophis taeniatus to gatunek gada z rodziny węży właściwych. Ubarwienie ciemno-żółtawe. Przez całą długość węża plamy tworzą smugi. Oczy mają okrągłe źrenice.

Lampropeltis ruthveni
Lampropeltis ruthveni to gatunek węża z rodziny połozowatych. Oczy mają okrągłe źrenice. Ubarwienie ciała ciemne, czerwono-szarożółte z czarnymi prążkami.

Salvadora hexalepis
Salvadora hexalepis to gatunek węża z rodziny połozowatych. Ubarwienie brązowe z żółtawymi pasami biegnącymi wzdłuż ciała. Na przedzie głowy znajduje się zgrubiała tarczka.

Archelaphe bella
Archelaphe bella to gatunek węża z rodziny połozowatych, pięknie ubarwiony. Tło czerwone. Na całym ciele żółte prążki i plamy obwiedzione czarno.

Philothamnus occidentalis
Philothamnus occidentalis to gatunek węża z rodziny węży właściwych o pięknym, zielonym ubarwieniu ciała i turkusowej głowie.

Thamnophis proximus
Thamnophis proximus to gatunek węża z rodziny połozowatych. Ubarwienie ciemnobrązowe, prawie czarne. Wzdłuż ciała biegną żółte linie.

Thamnophis cyrtopsis
Thamnophis cyrtopsis to gatunek węża z rodziny połozowatych. Ubarwienie żółto-czarne. Przez grzbiet biegnie żółtawa lub pomarańczowa linia.

Rhabdophis nigrocinctus
Rhabdophis nigrocinctus to gatunek węża z rodziny połozowatych o zielono-brązowym ubarwieniu ciała z czarnymi pręgami.

Liodytes pygaea
Liodytes pygaea to gatunek węża z rodziny połozowatych. Ciało ubarwione na czarno. Spód brązowawy lub czerwony.

Lycodon striatus
Lycodon striatus to gatunek węża z rodziny połozowatych o zmiennym ubarwieniu. Ciało czarne w szare plamy lub brązowe w żółte i szare plamy. Spód jaśniejszy.

Oligodon arnensis
Oligodon arnensis to wąż z rodziny połozowatych. Ubarwienie brązowe z czarnymi prążkami.

Rhabdophis plumbicolor
Rhabdophis plumbicolor to gatunek węża z rodziny połozowatych. Osobniki dorosłe są zielone z białawym spodem. Osobniki młodociane mają czarne plamy i żółto-czarny wzór na głowie.

Lampropeltis mexicana
Lancetogłów meksykański (Lampropeltis mexicana) to gatunek węża z rodziny połozowatych. Ubarwienie białoszara w czerwone plamy lub pierścienie w czarnej otoczce.

Langaha madagascariensis
Liścionos madagaskarski (Langaha madagascariensis) to gatunek gada z rodziny węży właściwych. Ubarwienie szarozielone lub zielone. Występuje rzadki u węży dymorfizm płciowy.

Pituophis catenifer
Norowiec zwyczajny (Pituophis catenifer) to gatunek gada z rodziny węży właściwych. Ma ubarwienie zmienne, zwykle beżowe z brązowymi plamami. Gdy zostaje poddenerwowany, a mianowicie udaje grzechotnika.

Zamenis situla
Połoz leopardowy (Zamenis situla) to gatunek węża z rodziny połozowatych. Ubarwienie z wierzchu jasnobrązowe z żółtawym wzorem, w brunatne plamy w czarnej obwódce.

Elaphe quatuorlineata
Połoz stepowy, połoz czteropasiasty, połoz czteropręgi (Elaphe quatuorlineata) to gatunek gada z rodziny wężowatych. Widoczne czarne pręgi za okiem i pyskiem. Ubarwienie ciała najczęściej brązowe, żółtobrązowe z biegnącymi wzdłuż ciała czterema pręgami.

Platyceps najadum
Połoz wysmukły (Platyceps najadum) to gatunek węża, pięknie ubarwiony. Ciało ma piaskowy kolor, który przechodzi w oliwkowo-szary z kilkoma parami ciemnych plam po bokach szyi.

Eirenis modestus
Skorpiożerek pasiastogłowy (Eirenis modestus) to gatunek węża z rodziny połozowatych. Ubarwienie brązowe, szarobrązowe, jednolite, czasem pokryte ciemnymi plamami.

Rhynchophis boulengeri
Wąż długonosy (Rhinoceros boulengeri) to gad z rodziny węży właściwych. Ma smukłe, zielone ciało, jaśniejsze nieco od spodu. Głowa zakończona wypustkiem, która sprawia wrażenia wydłużonego nosa.

Lampropeltis triangulum
Lancetogłów mleczny (Lampropeltis triangulum) to gatunek węża z rodziny połozowatych. Wąż ten ma niewielką, słabo wyróżniającą się głowę o ciemnej barwie, reszta ciała umięśniona. Ubarwienie zwykle czerwone w czarno-białe pierścienie.

Diadophis punctatus
Wąż obrożny (Diadophis punctatus) to gatunek węża z rodziny węży właściwych lub według niektórych źródeł rodziny Dipsadidae. Ma wspaniałe ubarwienie. Wierzch jest czarny, niebieskoczarny lub ciemnooliwkowy, a spód żółty i czerwony.

Ahaetulla nasuta
Wąż ostronosy to gatunek węża z rodziny węży właściwych. Ma smukłe ciało i wydłużony pysk, zakończony szpicem. Wąż ten ma poziome źrenice, co jest dość rzadką cechą wśród węży.

Thamnophis sirtalis
Wąż pończosznik to gatunek węża z rodziny połozowatych. Głowa jest dobrze wyodrębniona, oczy mają okrągłe źrenice. Wzdłuż całego ciała biegną pasy. Ich kolor, rozmiary są zmienne.

Chionactis occipitalis
Wąż szuflonosy (Chionactis occipitalis) to gatunek węża z rodziny połozowatych. Ciało pokryte poprzecznymi, ciemnymi lub czerwonawymi pręgami. Tło jest żółtobrązowe, jaśniejsze od spodu. Szczęka dolna jest cofnięta.

Elaphe carinata
Wąż śmierdziel, nazywany także królewskim, zjada inne węże. Gdy jest zagrożony wydziela substancję o nieprzyjemnej woni. Młode węże śmierdziele są brązowe. Żyje w północnej części Chin, Wietnamie i Tajwanie.

Philodryas baroni
Wąż śmigły (Philodryas baroni) to gatunek węża z rodziny połozowatych, o pięknym ubarwieniu ciała. Ubarwienie zielone, brązowe, błękitne z jasnym spodem i czarnym, delikatnym ornamentem na grzbiecie.

Orthriophis taeniurus, Elaphe taeniura
Wąż tajwański to wąż z Azji występujący w wielu odmianach barwnych i podgatunkach. Ubarwienie jest zmienne, w zależności od podgatunku. Najczęściej występujące ubarwienie jest szaro-złote.

Opheodrys aestivus
Wąż trawny (Opheodrys aestivus) to gatunek węża z rodziny połozowatych. Inna nazwa tego węża to świerszczożer szorstki. Ma intensywnie zielone ubarwienie ciała i kremowy spód, przez co doskonale wtapia się w otoczenie. Głowa owalna, ciało smukłe.

Pantherophis guttatus
Wąż zbożowy (Pantherophis guttatus) to gatunek niejadowitego węża z rodziny połozowatych, pięknie ubarwiony, o smukłym kształcie ciała. Wąż ten jest częstym podopiecznym w terrariach.

Pituophis melanoleucus
Zaskroniec igliwiowy to największy wąż Ameryki Północnej, którego długość osiąga 2,5 m. Gatunek ten wykształcił specjalną głośnię, która umożliwia wydawania głośnych dźwięków ostrzegawczych.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.































































Inne gatunki
- Adelophis copei
- Aeluroglena cucullata
- Afronatrix anoscopus
- Ahaetulla dispar
- Ahaetulla fasciolata
- Ahaetulla fronticincta
- Ahaetulla mycterizans
- Ahaetulla perroteti
- Ahaetulla pulverulenta
- Amphiesmoides ornaticeps
- Anoplohydrus aemulans
- Arizona pacata
- Atretium schistosum
- Atretium yunnanensis
- Balanophis ceylonensis
- Bamanophis dorri
- Bogertophis rosaliae
- Bogertophis subocularis
- Boiga angulata
- Boiga beddomei
- Boiga bengkuluensis
- Boiga bourreti
- Boiga dightoni
- Boiga drapiezii
- Boiga forsteni
- Boiga irregularis
- Boiga jaspidea
- Boiga kraepelini
- Boiga multifasciata
- Boiga nigriceps
- Boiga philippina
- Boiga ranawanei
- Boiga saengsomi
- Boiga schultzei
- Boiga trigonata
- Boiga wallachi
- Cemophora coccinea
- Chilomeniscus savagei
- Chilomeniscus stramineus
- Chionactis palarostris
- Chironius challenger
- Chironius flavopictus
- Chironius grandisquamis
- Chironius maculoventris
- Chironius monticola
- Chironius septentrionalis
- Chironius spixi
- Chironius vincenti
- Chrysopelea pelias
- Clonophis kirtlandii
- Coelognathus flavolineatus
- Coluber andreanus
- Coluber bholanathi
- Coluber gracilis
- Coluber insulanus
- Coluber thomasi
- Colubroelaps nguyenvansangi
- Conopsis amphisticha
- Conopsis biserialis
- Conopsis megalodon
- Coronella brachyura
- Coronella girondica
- Crotaphopeltis tornieri
- Cyclocorus lineatus
- Cyclocorus nuchalis
- Cyclophiops herminae
- Cyclophiops major
- Cyclophiops multicinctus
- Cyclophiops semicarinatus
- Dasypeltis fasciata
- Dasypeltis inornata
- Dasypeltis latericia
- Dasypeltis parascabra
- Dasypeltis scabra
- Dendrelaphis ashoki
- Dendrelaphis bifrenalis
- Dendrelaphis calligaster
- Dendrelaphis chairecacos
- Dendrelaphis cyanochloris
- Dendrelaphis formosus
- Dendrelaphis gastrostictus
- Dendrelaphis girii
- Dendrelaphis gorei
- Dendrelaphis grandoculis
- Dendrelaphis haasi
- Dendrelaphis hollinrakei
- Dendrelaphis kopsteini
- Dendrelaphis lorentzi
- Dendrelaphis papuensis
- Dendrelaphis striatus
- Dendrelaphis subocularis
- Dendrelaphis walli
- Dendrophidion bivittatus
- Dendrophidion boshelli
- Dendrophidion brunneum
- Dendrophidion clarkii
- Dendrophidion graciliverpa
- Dendrophidion nuchale
- Dendrophidion paucicarinatum
- Dendrophidion percarinatum
- Dendrophidion prolixum
- Dendrophidion vinitor
- Dipsadoboa brevirostris
- dysfolid (Dispholidus typus)
- Dolichophis jugularis
- Dolichophis schmidti
- Drymarchon caudomaculatus
- Drymarchon couperi
- Drymarchon margaritae
- Drymarchon melanurus
- Drymobius chloroticus
- Drymobius melanotropis
- Drymobius rhombifer
- Drymoluber apurimacensis
- Dryocalamus davisonii
- Dryocalamus gracilis
- Dryocalamus philippinus
- Dryocalamus subannulatus
- Dryocalamus tristrigatus
- Dryophiops philippina
- Dryophiops rubescens
- Eirenis aurolineatus
- Eirenis barani
- Eirenis collaris
- Eirenis coronella
- Eirenis coronelloides
- Eirenis decemlineatus
- Eirenis eiselti
- Eirenis levantinus
- Eirenis lineomaculatus
- Eirenis mcmahoni
- Eirenis medus
- Eirenis punctatolineatus
- Eirenis rechingeri
- Eirenis rothii
- Eirenis thospitis
- Elachistodon westermanni
- Elaphe bimaculata
- połoz mandaryński (Elaphe mandarina)
- Elaphe quadrivirgata
- Elaphe zoigeensis
- Elapoidis fusca
- wąż czułkowy (Erpeton tentaculum)
- Euprepiophis conspicillata
- Euprepiophis perlacea
- Ficimia hardyi
- Ficimia publia
- Ficimia ramirezi
- Ficimia ruspator
- Ficimia streckeri
- Ficimia variegata
- fordonia (Fordonia leucobalia)
- Geagras redimitus
- Gongylosoma longicauda
- Gongylosoma mukutense
- Gongylosoma scripta
- Gyalopion canum
- Gyalopion quadrangulare
- Haldea striatula
- Hebius andreae
- Hebius arqus
- Hebius atemporale
- Hebius beddomei
- Hebius bitaeniatum
- Hebius boulengeri
- Hebius concelarum
- Hebius craspedogaster
- Hebius deschauenseei
- Hebius flavifrons
- Hebius frenatum
- Hebius groundwateri
- Hebius inas
- Hebius ishigakiense
- Hebius kerinciense
- Hebius leucomystax
- Hebius metusium
- Hebius miyajimae
- Hebius modestum
- Hebius monticola
- Hebius octolineatum
- Hebius petersii
- Hebius popei
- Hebius pryeri
- Hebius sanguineum
- Hebius sarawacense
- Hebius sauteri
- Hebius taronensis
- Hebius venningi
- Hebius viperinum
- Hemerophis socotrae
- Hemorrhois algirus
- Hemorrhois hippocrepis
- Hemorrhois nummifer
- Hemorrhois ravergieri
- Herpetoreas sieboldii
- Heterodon nasicus
- Hierophis cypriensis
- Hierophis gemonensis
- Hierophis viridiflavus
- Hologerrhum dermali
- Hologerrhum philippinum
- Hydrablabes periops
- Hydrablabes praefrontalis
- Lampropeltis catalinensis
- Lampropeltis extenuata
- Lampropeltis getula
- Lampropeltis micropholis
- Lampropeltis pyromelana
- Lampropeltis webbi
- Leptodrymus pulcherrimus
- Leptophis cupreus
- Leptophis depressirostris
- Leptophis haileyi
- Leptophis mexicanus
- Leptophis modestus
- Leptophis nebulosus
- Leptophis riveti
- Leptophis santamartensis
- Leptophis stimsoni
- Lepturophis albofuscus
- Liodytes alleni
- Liodytes rigida
- Liopeltis herminae
- Liopeltis philippina
- Liopeltis rappi
- Liopeltis tricolor
- Lycodon alcalai
- Lycodon bibonius
- Lycodon butleri
- Lycodon cardamomensis
- Lycodon chrysoprateros
- Lycodon dumerili
- Lycodon effraenis
- Lycodon fausti
- Lycodon ferroni
- Lycodon flavomaculatus
- Lycodon futsingensis
- Lycodon gongshan
- Lycodon jara
- Lycodon kundui
- Lycodon muelleri
- Lycodon multifasciatus
- Lycodon multizonatus
- Lycodon ophiophagus
- Lycodon orientalis
- Lycodon osmanhilli
- Lycodon paucifasciatus
- Lycodon rosozonatus
- Lycodon ruhstrati
- Lycodon semicarinatus
- Lycodon solivagus
- Lycodon subcinctus
- Lycodon synaptor
- Lycodon tessellatus
- Lycodon zawi
- Lycognathophis seychellensis
- Lytorhynchus diadema
- Lytorhynchus gasperetti
- Lytorhynchus maynardi
- Macropisthodon flaviceps
- Macropisthodon rhodomelas
- Macropisthodon rudis
- Macroprotodon abubakeri
- Macroprotodon brevis
- Macroprotodon cucullatus
- Masticophis anthonyi
- Masticophis barbouri
- Masticophis bilineatus
- Masticophis lateralis
- Masticophis mentovarius
- Masticophis schotti
- Masticophis slevini
- Mastigodryas alternatus
- Mastigodryas bruesi
- Mastigodryas danieli
- Mastigodryas dorsalis
- Mastigodryas heathii
- Mastigodryas melanolomus
- Mastigodryas pulchriceps
- Meizodon krameri
- Meizodon plumbiceps
- Muhtarophis barani
- Myersophis alpestris
- Natriciteres fuliginoides
- Natriciteres pembana
- Natrix maura
- Natrix megalocephala
- Nerodia clarkii
- Nerodia cyclopion
- Nerodia erythrogaster
- Nerodia fasciata
- Nerodia floridana
- Nerodia harteri
- Nerodia paucimaculata
- Nerodia rhombifer
- Nerodia sipedon
- Nerodia taxispilota
- Oligodon affinis
- Oligodon ancorus
- Oligodon brevicauda
- Oligodon calamarius
- Oligodon chinensis
- Oligodon cinereus
- Oligodon cruentatus
- Oligodon cyclurus
- Oligodon durheimi
- Oligodon eberhardti
- Oligodon erythrorhachis
- Oligodon everetti
- Oligodon fasciolatus
- Oligodon forbesi
- Oligodon formosanus
- Oligodon hamptoni
- Oligodon inornatus
- Oligodon jintakunei
- Oligodon joynsoni
- Oligodon juglandifer
- Oligodon lacroixi
- Oligodon lungshenensis
- Oligodon macrurus
- Oligodon maculatus
- Oligodon mcdougalli
- Oligodon meyerinkii
- Oligodon modestum
- Oligodon mouhoti
- Oligodon nikhili
- Oligodon ocellatus
- Oligodon ornatus
- Oligodon perkinsi
- Oligodon petronellae
- Oligodon planiceps
- Oligodon praefrontalis
- Oligodon pseudotaeniatus
- Oligodon pulcherrimus
- Oligodon purpurascens
- Oligodon signatus
- Oligodon sublineatus
- Oligodon taeniolatus
- Oligodon theobaldi
- Oligodon torquatus
- Oligodon travancoricus
- Oligodon trilineatus
- Oligodon unicolor
- Oligodon venustus
- Oligodon vertebralis
- Oocatochus rufodorsatus
- Opisthotropis alcalai
- Opisthotropis andersonii
- Opisthotropis cheni
- Opisthotropis cucae
- Opisthotropis daovantieni
- Opisthotropis guangxiensis
- Opisthotropis jacobi
- Opisthotropis kikuzatoi
- Opisthotropis kuatunensis
- Opisthotropis lateralis
- Opisthotropis latouchii
- Opisthotropis maculosa
- Opisthotropis maxwelli
- Opisthotropis rugosa
- Opisthotropis spenceri
- Opisthotropis tamdaoensis
- Opisthotropis typica
- Orthriophis moellendorfi
- Oxybelis brevirostris
- Oxybelis wilsoni
- Pantherophis gloydi
- Pantherophis guttatus
- Pantherophis obsoletus
- Parahelicops annamensis
- Parahelicops boonsongi
- Pararhabdophis chapaensis
- Paratapinophis praemaxillaris
- Philothamnus irregularis
- Phrynonax poecilonotus
- Phrynonax shropshirei
- Phyllorhynchus browni
- Pituophis insulanus
- Pituophis lineaticollis
- Pituophis ruthveni
- Pituophis vertebralis
- Platyceps collaris
- Platyceps florulentus
- Platyceps rogersi
- Platyceps sinai
- Platyceps variabilis
- Pseudelaphe flavirufa
- Pseudoficimia frontalis
- Ptyas carinata
- Ptyas dipsas
- Ptyas fusca
- Ptyas luzonensis
- Pythonodipsas carinata
- Regina grahamii
- Regina septemvittata
- Rhabdophis adleri
- Rhabdophis angeli
- Rhabdophis auriculata
- Rhabdophis barbouri
- Rhabdophis callichroma
- Rhabdophis chrysargoides
- Rhabdophis chrysargos
- Rhabdophis conspicillatus
- Rhabdophis leonardi
- Rhabdophis lineatus
- Rhabdophis murudensis
- Rhabdophis nuchalis
- Rhabdophis pentasupralabialis
- Rhabdophis spilogaster
- Rhabdophis subminiatus
- Rhabdophis swinhonis
- Rhabdops olivaceus
- Rhadinophis prasina
- Rhinechis scalaris
- Rhinobothryum bovallii
- Rhinocheilus etheridgei
- Rhinocheilus lecontei
- Rhynchocalamus arabicus
- Rhynchocalamus melanocephalus
- Rhynchophis boulengeri
- Salvadora grahamiae
- Salvadora lemniscata
- Salvadora mexicana
- Scaphiodontophis annulatus
- Scaphiodontophis venustissimus
- Sibon annulata
- Sibynophis bistrigatus
- Sibynophis bivittatus
- Sibynophis collaris
- Sibynophis geminatus
- Sibynophis melanocephalus
- Sinonatrix aequifasciata
- Sinonatrix percarinata
- Sinonatrix yunnanensis
- Sonora aemula
- Sonora aequalis
- Sonora michoacanensis
- Sonora mutabilis
- Sonora semiannulata
- Spalerosophis microlepis
- Stegonotus borneensis
- Stegonotus cucullatus
- Stegonotus florensis
- Stegonotus guentheri
- Stegonotus heterurus
- Stegonotus muelleri
- Stenorrhina degenhardtii
- Stenorrhina freminvillei
- Stichophanes ningshaanensis
- Storeria dekayi
- Storeria hidalgoensis
- Storeria occipitomaculata
- Storeria storerioides
- Symphimus leucostomus
- Symphimus mayae
- Tantilla albiceps
- Tantilla alticola
- Tantilla andinista
- Tantilla armillata
- Tantilla atriceps
- Tantilla bairdi
- Tantilla bocourti
- Tantilla boipiranga
- Tantilla brevicauda
- Tantilla briggsi
- Tantilla calamarina
- Tantilla capistrata
- Tantilla cascadae
- Tantilla coronadoi
- Tantilla coronata
- Tantilla cucullata
- Tantilla cuniculator
- Tantilla deppei
- Tantilla flavilineata
- Tantilla gracilis
- Tantilla hendersoni
- Tantilla hobartsmithi
- Tantilla impensa
- Tantilla insulamontana
- Tantilla jani
- Tantilla johnsoni
- Tantilla lempira
- Tantilla miyatai
- Tantilla moesta
- Tantilla nigra
- Tantilla nigriceps
- Tantilla oaxacae
- Tantilla oolitica
- Tantilla petersi
- Tantilla planiceps
- Tantilla psittaca
- Tantilla relicta
- Tantilla reticulata
- Tantilla robusta
- Tantilla rubra
- Tantilla ruficeps
- Tantilla schistosa
- Tantilla semicincta
- Tantilla sertula
- Tantilla shawi
- Tantilla slavensi
- Tantilla striata
- Tantilla supracincta
- Tantilla taeniata
- Tantilla tayrae
- Tantilla tecta
- Tantilla triseriata
- Tantilla tritaeniata
- Tantilla vermiformis
- Tantilla vulcani
- Tantilla wilcoxi
- Tantilla yaquia
- Tantillita brevissima
- Tantillita canula
- Tantillita lintoni
- Telescopus fallax
- Telescopus hoogstraali
- Telescopus nigriceps
- Telescopus rhinopoma
- Telescopus tessellatus
- Telescopus variegatus
- Tetralepis fruhstorferi
- Thamnophis atratus
- Thamnophis brachystoma
- Thamnophis butleri
- Thamnophis chrysocephalus
- Thamnophis couchii
- Thamnophis elegans
- Thamnophis eques
- Thamnophis errans
- Thamnophis exsul
- Thamnophis fulvus
- Thamnophis gigas
- Thamnophis godmani
- Thamnophis hammondii
- Thamnophis marcianus
- Thamnophis melanogaster
- Thamnophis mendax
- Thamnophis nigronuchalis
- Thamnophis ordinoides
- Thamnophis postremus
- Thamnophis pulchrilatus
- Thamnophis radix
- Thamnophis rossmani
- Thamnophis rufipunctatus
- Thamnophis sauritus
- Thamnophis scalaris
- Thamnophis scaliger
- Thamnophis sumichrasti
- Thamnophis valida
- Thelotornis capensis
- Thelotornis usambaricus
- Thrasops occidentalis
- Thrasops schmidti
- Trachischium guentheri
- Trimorphodon quadruplex
- Trimorphodon tau
- Trimorphodon vilkinsonii
- Tropidoclonion lineatum
- Tropidonophis aenigmaticus
- Tropidonophis dahlii
- Tropidonophis dendrophiops
- Tropidonophis dolasii
- Tropidonophis doriae
- Tropidonophis elongatus
- Tropidonophis mairii
- Tropidonophis mcdowelli
- Tropidonophis montanus
- Tropidonophis multiscutellatus
- Tropidonophis negrosensis
- Tropidonophis novaeguineae
- Tropidonophis parkeri
- Tropidonophis picturatus
- Tropidonophis punctiventris
- Tropidonophis statistictus
- Virginia valeriae
- Xenelaphis ellipsifer
- Xenelaphis hexagonotus
- Xenochrophis bellula
- Xenochrophis flavipunctatus
- Xenochrophis maculatus
- Xenochrophis melanozostus
- Xenochrophis punctulatus
- Xenochrophis trianguligerus
- Xenochrophis vitattus
- Xenodermus javanicus
- Xenodon rabdocephalus
- Zamenis lineatus
- Zamenis persica
- Zoige Ratsnake
Występowanie i środowisko
Są to gatunki ciepłolubne. Żyją na wszystkich kontynentach świata za wyjątkiem Antarktydy. Są związane ze środowiskiem lądowym lub wodnym.
Tryb życia i zachowanie
Większość gatunków pokonuje swoje ofiary bez użycia jadu.
Rozmnażanie
Większość z węży właściwych składa jaja. Reszta jest jajożyworodna. Zwykle do rozmnażania węże połozowate przystępują raz w roku lub rzadziej i to zwykle w określonym okresie.
Pożywienie
Zjadają małe kręgowce (ryby, żaby, ssaki, ptaki, gady), skorupiaki, owady, dżdżownice, ślimaki. Ofiary są połykane w całości. Tylko fordonia potrafi oderwać odnóża od reszty ciała kraba.
Ciekawostki
Wiele ludzi pada ofiarą jadowitych węży z tej rodziny gadów, także herpetologów, badających te zwierzęta w ich środowisku naturalnym. Jadowite gatunki są bardzo niebezpieczne dla ludzi.
Kalendarz przyrody
Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Opis |
● | ● | ● | ▸ | ◂ | ● | ● | Gniewosz plamisty: Trwa sen zimowy gniewosza plamistego | |||||
◂ | ● | Gniewosz plamisty: Trwa pora godowa gniewosza plamistego | ||||||||||
● | ▸ | Gniewosz plamisty: Na świat przychodzą młode gniewosza plamistego | ||||||||||
◂ | ● | ● | ● | ● | ● | ▸ | Gniewosz plamisty: Trwa okres aktywności życiowej gniewosza plamistego | |||||
● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | Połoz wysmukły: Okres aktywności połoza wysmukłego. | |||||
● | ● | ● | ▸ | ◂ | ● | ● | ● | ● | Wąż Eskulapa: Trwa okres snu zimowego węża Eskulapa w Polsce. | |||
● | Wąż Eskulapa: Trwa okres godowy węży Eskulapa | |||||||||||
● | Wąż Eskulapa: wylęgają się młode węże Eskulapa | |||||||||||
◂ | ● | ● | ● | ▸ | Wąż Eskulapa: Trwa okres aktywnego życia węża Eskulapa w Polsce | |||||||
● | ● | ▸ | ◂ | ● | ● | ● | Zaskroniec zwyczajny: Trwa sen zimowy zaskrońca zwyczajnego | |||||
● | ● | ▸ | Zaskroniec zwyczajny: Trwa okres godowy zaskrońca zwyczajnego | |||||||||
● | ● | Zaskroniec zwyczajny: Trwa składanie jaj przez samicę zaskrońca zwyczajnego | ||||||||||
● | ● | Zaskroniec zwyczajny: Z jaj wylęgają się młode zaskrońce zwyczajne | ||||||||||
◂ | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ▸ | Zaskroniec zwyczajny: Trwa okres aktywności życiowej zaskrońca zwyczajnego |
© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-146