Legwan zielony

Legwan zielony (Iguana iguana) to gatunek jaszczurki z rodziny legwanów - największy żyjący dziś przedstawiciel tej rodziny. Pod żuchwą u osobników dorosłych zwisa charakterystyczny skórny fałd, większy u samców. Tułów i ogon są bocznie spłaszczone. Przez grzbiet biegnie grzebień. Kończyny tylne są wyposażone w długie palce. Skóra jest pięknie ubarwiona na jaskrawą zieleń, a na ogonie i tułowiu znajdują się ciemne pręgi.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Legwan zielony (Iguana iguana)

© Nneirda - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Legwan zielony występuje w naturze w lasach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Preferują lasy nad brzegami wód. Legwan zielony został także wprowadzony sztucznie przez człowieka na Florydę.

Tryb życia i zachowanie

Legwany zielone prowadzą nadrzewny tryb życia. Zwinnie poruszają się po drzewach, wspinając się na ich wierzchołki i skacząc z gałęzi na gałąź. Wylegując się nieruchomo na słońcu pośród gałęzi są słabo widoczne. Lubią też wodne środowisko. Świetnie nurkują. Zaniepokojone rzucają się do wody z drzewa i długo nurkują. Na ziemię legwany zielone schodzą w celu złożenia jaj, rzadziej dla zdobycia pokarmu pochodzenia zwierzęcego. Są aktywne za dnia.

Morfologia i anatomia

Osiąga długość ciała 220 cm, z czego na ogon może przypadać nawet 120 cm. Samice nie przekraczają 140 cm długości ciała. Ciężar ciała wynosi zwykle 10-15 kg, maksymalnie 20 kg. Zęby ostre i dość duże.

Pożywienie

To gady roślinożerne. Zjadają kwiaty, liście, owoce. Polują także na owady.

Rozmnażanie

Samica składa od 7 do 71 jaj. Okres inkubacji trwa 65-115 dni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Legwan zaciekle się broni. Może być wówczas niebezpieczny dla człowieka. Kąsa i bije ogonem.

Mięso legwana zielonego jest jadalne. Miejscowa ludność nazywa go nawet leśnym kurczakiem z uwagi na mięso podobne w smaku do mięsa kurczaka.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:


terrarium

Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku To duża jaszczurka, bywa że kąsa i zadaje uderzenia ogonem. Legawny te potrafią też byćłagodne i ufne. Trzymamy pojedynczego osobnika lub parę.
Rodzaj terrarium i wyposażenieTerrarium dżunglowe powinno być duże i mieć co najmniej 4 × 3 × 5 długości głowy i tułowia naszego podopiecznego. Wewnątrz terrarium umieszczamy gałęzie, a także organizujemy część wodną.
Inne warunki chowu Regularnie naświetlamy terrarium promieniami ultrafioletowymi.
Temperatura25-30 °C, a na wyspie ciepła nawet 40 °C. Woda w terrarium powinna mieć temperaturę 24-28 °C. Nocą temperatura może wynosić 20-22 °C.
Wilgotnośćdo 70% w dzień i do 90% w nocy.
PokarmW hodowli podajemy warzywa i owoce. Młodym i ciężarnym samicom podajemy także owady.
RozmnażanieRozwój zarodkowy odbywa się w temperaturze 32°C i trwa 64 dni. Rozwojowi jaj szkodzą wahania temperatury. W wysokiej temperaturze (około 30°C) wylęgają się głównie samce.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki gadówPowiązane quizy

Gady Polski — quiz

Liczba pytań: 24
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
16.93 / 70.54%
2024-01-21© medianauka.pl, 2018-07-08, GAT-1848
©® Media Nauka 2008-2023 r.