logo

Legwan zielony

Legwan zielony (Iguana iguana) to gatunek jaszczurki z rodziny legwanów - największy żyjący dziś przedstawiciel tej rodziny. Pod żuchwą u osobników dorosłych zwisa charakterystyczny skórny fałd, większy u samców. Tułów i ogon są bocznie spłaszczone. Przez grzbiet biegnie grzebień. Kończyny tylne są wyposażone w długie palce. Skóra jest pięknie ubarwiona na jaskrawą zieleń, a na ogonie i tułowiu znajdują się ciemne pręgi.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Legwan zielony występuje w naturze w lasach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Preferują lasy nad brzegami wód. Legwan zielony został także wprowadzony sztucznie przez człowieka na Florydę.

Tryb życia i zachowanie

Legwany zielone prowadzą nadrzewny tryb życia. Zwinnie poruszają się po drzewach, wspinając się na ich wierzchołki i skacząc z gałęzi na gałąź. Wylegując się nieruchomo na słońcu pośród gałęzi są słabo widoczne. Lubią też wodne środowisko. Świetnie nurkują. Zaniepokojone rzucają się do wody z drzewa i długo nurkują. Na ziemię legwany zielone schodzą w celu złożenia jaj, rzadziej dla zdobycia pokarmu pochodzenia zwierzęcego. Są aktywne za dnia.

Morfologia i anatomia

Osiąga długość ciała 220 cm, z czego na ogon może przypadać nawet 120 cm. Samice nie przekraczają 140 cm długości ciała. Ciężar ciała wynosi zwykle 10-15 kg, maksymalnie 20 kg. Zęby ostre i dość duże.

Pożywienie

To gady roślinożerne. Zjadają kwiaty, liście, owoce. Polują także na owady.

Rozmnażanie

Samica składa od 7 do 71 jaj. Okres inkubacji trwa 65-115 dni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Legwan zaciekle się broni. Może być wówczas niebezpieczny dla człowieka. Kąsa i bije ogonem.

Mięso legwana zielonego jest jadalne. Miejscowa ludność nazywa go nawet leśnym kurczakiem z uwagi na mięso podobne w smaku do mięsa kurczaka.


terrarium

Hodowla - informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku To duża jaszczurka, bywa że kąsa i zadaje uderzenia ogonem. Legawny te potrafią też byćłagodne i ufne. Trzymamy pojedynczego osobnika lub parę.
Rodzaj terrarium i wyposażenieTerrarium dżunglowe powinno być duże i mieć co najmniej 4 × 3 × 5 długości głowy i tułowia naszego podopiecznego. Wewnątrz terrarium umieszczamy gałęzie, a także organizujemy część wodną.
Inne warunki chowu Regularnie naświetlamy terrarium promieniami ultrafioletowymi.
Temperatura25-30 °C, a na wyspie ciepła nawet 40 °C. Woda w terrarium powinna mieć temperaturę 24-28 °C. Nocą temperatura może wynosić 20-22 °C.
Wilgotnośćdo 70% w dzień i do 90% w nocy.
PokarmW hodowli podajemy warzywa i owoce. Młodym i ciężarnym samicom podajemy także owady.
RozmnażanieRozwój zarodkowy odbywa się w temperaturze 32°C i trwa 64 dni. Rozwojowi jaj szkodzą wahania temperatury. W wysokiej temperaturze (około 30°C) wylęgają się głównie samce.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

© medianauka.pl, 2018-07-08, GAT-1848
Pokrewne gatunki gadów

ikona
Iguana delicatissima
Legwany
Legwany

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Montessori - Zwierzęta
Mapa świata Puzzle
Kolorowe skarpetki Kostka
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
kolorowe skarpetki góra lodowa
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.