Legwany
Legwany (Iguanidae) to rodzina gadów, blisko spokrewniona z agamami i kameleonami, która liczy dziś 37 gatunków. W Polsce nie występują gatunki z tej rodziny gadów.
Wygląd
Legwany to gady o wydłużonym kształcie ciała, długim ogonie. Ciało jest spłaszczone grzbietobrzusznie (gatunki naziemne) lub bocznie (gatunki nadrzewne). Łuski są małe i nieregularnie porywają skórę. Często występują różne twory skórne w postaci wachlarzy, grzebieni, płatków, kolców itp. U samców części gatunków występują worki podgardzielowe, które mogą być napełniane powietrzem i przyjmować duże rozmiary.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Brachylophus vitiensis
Brachylophus vitiensis to gatunek jaszczurki należącej do rodziny legwanów. Ubarwienie zmienne, zielone z poprzecznymi, białymi pasami, czasem w czarnych obwódkach. Okolice nozdrzy żółte.

Brachylophus fasciatus
Brachylophus fasciatus to gatunek jaszczurki należącej do rodziny legwanów. Ubarwienie zielone z poprzecznymi, jasnoniebieskimi pasami.

Ctenosaura alfredschmidti
Ctenosaura alfredschmidti to gatunek jaszczurki należącej do rodziny legwanów. To barwny legwan. Ma zielone łuski na czerwonym tle, tułów jest czarno-czerwony z barwnymi plamkami. Ogon silny, długi, pokryty kolcami.

Ctenosaura melanosterna
Ctenosaura melanosterna to gatunek legwana. Ubarwienie przodu tułowia i przednich kończyn prawie czarne w jaśniejsze plamy. Od połowy tułowia po ogon ubarwienie jasnoszare, piaskowe, z zielonkawym odcieniem.

Cyclura lewisi
Cyclura lewisi to gatunek jaszczurki z rodziny Ubarwienie od ciemnego szarego, brązowego poprzez zielenie do turkusowoniebieskiego.

Cyclura pinguis
Cyclura pinguis to gatunek legwana. Ubarwienie brązowe z niebieskawymi obszarami. Ciało masywne. Czasem widoczne szerokie, szarawe lub zielonkawe plamy.

Dipsosaurus dorsalis
Dipsosaurus dorsalis to gatunek jaszczurki z rodziny legwanów. Ubarwienie piaskowe, jaśniejsze od spodu, w ciemne plamki, które na ogonie układają się w prążki.

Iguana delicatissima
Iguana delicatissima to gatunek jaszczurki z rodziny legwanów. Ubarwienie szare lub zielone. Głowa jest dużo jaśniejsza niż reszta ciała.

Sauromalus hispidus
Sauromalus hispidus to gatunek jaszczurki z rodziny legwanów. Ubarwienie brązowe z ciemniejszą, prawie czarną głową.

Sauromalus ater
Czakuela (Sauromalus ater) to gatunek amerykańskiego gada z rodziny legwanów. Ciało jest szarobrunatne, spłaszczone grzbietowo-brzusznie. W obliczu zagrożenia chowa się w skalnych szczelinach.

Ctenosaura similis
Legwan czarny, czarnogwan środkowoamerykański (Ctenosaura similis) to gatunek gada z rodziny legwanów. To gatunek środkowoamerykański. Występuje od Meksyku po Kolumbię.

Ctenosaura bakeri
Legwan kolczasty (Ctenosaura bakeri) to krytycznie zagrożony wymarciem jaszczurka z rodziny legwanów. charakterystyczny dla gatunku jest znajdujący się na ogonie pierścień z ostro zakończonych łusek.

Cyclura nubila
Jeden z większych żyjących dziś na świecie legwanów, zamieszkujący wybrzeża Kuby. Zamieszkuje tereny nadbrzeżne pośród skał wapiennych na Kubie. Samce charakteryzuje terytorializm.

Conolophus subcristatus
Legwan morski (Amblyrhynchus cristatus) to gatunek gada z rodziny legwanów. Ma dość masywne ciało i długi ogon. Przez głowę, grzbiet i ogon przebiega charakterystyczny grzebień. Ciało jest szare, usiane jaśniejszymi i ciemniejszymi plamami.

Cyclura cornuta
Legwan nosorogi to jeden z większych żyjących dziś legwanów, zamieszkujący Haiti. Samce na pysku mają charakterystyczny róg oraz hełm. Przyczyną wymierania jest odłów na handel i dla mięsa oraz degradacja środowisk.

Iguana iguana
Legwan zielony (Iguana iguana) to gatunek jaszczurki z rodziny legwanów - największy żyjący dziś przedstawiciel tej rodziny. Pod żuchwą u osobników dorosłych zwisa charakterystyczny skórny fałd, większy u samców.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.
















Inne gatunki
- Amblyrhynchus cristatus
- Brachylophus bulabula
- Chalarodon madagascariensis
- Conolophus marthae
- Conolophus pallidus
- Ctenosaura clarki
- Ctenosaura defensor
- Ctenosaura flavidorsalis
- Ctenosaura nolascensis
- Ctenosaura oaxacana
- Ctenosaura oedirhina
- Ctenosaura palearis
- Ctenosaura praeocularis
- Ctenosaura quinquecarinata
- Cyclura carinata
- Cyclura collei
- Cyclura cychlura
- Cyclura onchiopsis
- Cyclura ricordii
- Cyclura rileyi
- Cyclura stejnegeri
Występowanie i środowisko
Znakomita większość gatunków żyje w Ameryce Północnej i Południowej, bo aż 550 gatunków w 54 rodzajach. Pięć innych gatunków żyje na Wyspach Fidżi i Tonga, 7 na Madagaskarze. Na żadnym kontynencie legwany nie występują razem z agamami.
Tryb życia i zachowanie
Legwany prowadzą lądowy tryb życia (za wyjątkiem legwana morskiego), często nadrzewny. Legwany z rodzaju Uma żyją na podłożach piaszczystych. W razie zagrożenia zagrzebują się w piasku.
Morfologia i anatomia
Podstawowa cecha legwanów to uzębienie pleurodontyczne, co oznacza że zęby umieszczone są na wewnętrznej stronie szczęki. Zęby podlegają stałej wymianie. Mimo, ze niektóre gatunki potrafią odrzucić ogon, nie mają zdolności regeneracji.
Rozmnażanie
Większość legwanów jest jajorodna. Samica legwana zielonego może w jednym lęgu znieść 71 jaj. Inne gatunki, głównie z rodzaju Sceloporus (40%), są żyworodne.
Pożywienie
Legwany z rodzaju Iguaniane są roślinożerne. Legwan morski z Galapagos żywi się wyłącznie wodorostami. Inne żywią się także owadami, także kręgowcami, w tym innymi legwanami.
Ochrona i zagrożenia
Brak danych.
Ciekawostki
Brak danych.
© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-78