Legwany

Legwany (Iguanidae) to rodzina gadów, blisko spokrewniona z agamami i kameleonami, która liczy dziś 37 gatunków. W Polsce nie występują gatunki z tej rodziny gadów.

Legwany to gady o wydłużonym kształcie ciała, długim ogonie. Ciało jest spłaszczone grzbietobrzusznie (gatunki naziemne) lub bocznie (gatunki nadrzewne). Łuski są małe i nieregularnie porywają skórę. Często występują różne twory skórne w postaci wachlarzy, grzebieni, płatków, kolców itp. U samców części gatunków występują worki podgardzielowe, które mogą być napełniane powietrzem i przyjmować duże rozmiary.

Występowanie i środowisko

Znakomita większość gatunków żyje w Ameryce Północnej i Południowej, bo aż 550 gatunków w 54 rodzajach. Pięć innych gatunków żyje na Wyspach Fidżi i Tonga, 7 na Madagaskarze. Na żadnym kontynencie legwany nie występują razem z agamami.

Tryb życia i zachowanie

Legwany prowadzą lądowy tryb życia (za wyjątkiem legwana morskiego), często nadrzewny. Legwany z rodzaju Uma żyją na podłożach piaszczystych. W razie zagrożenia zagrzebują się w piasku.

Morfologia i anatomia

Podstawowa cecha legwanów to uzębienie pleurodontyczne, co oznacza że zęby umieszczone są na wewnętrznej stronie szczęki. Zęby podlegają stałej wymianie. Mimo, ze niektóre gatunki potrafią odrzucić ogon, nie mają zdolności regeneracji.

Rozmnażanie

Większość legwanów jest jajorodna. Samica legwana zielonego może w jednym lęgu znieść 71 jaj. Inne gatunki, głównie z rodzaju Sceloporus (40%), są żyworodne.

Pożywienie

Legwany z rodzaju Iguaniane są roślinożerne. Legwan morski z Galapagos żywi się wyłącznie wodorostami. Inne żywią się także owadami, także kręgowcami, w tym innymi legwanami.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki



Powiązane quizy

Gady Polski — quiz

Liczba pytań: 24
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
18.16 / 75.67%
2024-01-21





© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-78



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.