Lepiężnik

Lepiężnik (Petasites) to rodzaj dwuliściennych roślin z rodziny astrowatych, do którego zaliczamy około 15 gatunków, z czego w Polsce 3.

To byliny o leczniczych własnościach. Wybrane gatunki jadalne.

Gatunki

Wykaz gatunków.


Lepiężnik kutnerowatyLepiężnik kutnerowaty PL

Petasites spurius

Lepiężnik kutnerowaty (Petasites spurius) to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Rośnie na piaszczystych plażach Bałtyku i dużych rzek oraz jezior.


Lepiężnik różowyLepiężnik różowy PL

Petasites hybridus

Lepiężnik różowy (Petasites hybridus) to roślina z rodziny złożonych o leczniczych właściwościach. Rośnie nad wodami płynącymi, porasta wilgotne łąki i zarośla. Gatunek występuje w Europie i Azji.  • Lepiężnik biały (Petasites albus)

Zdjęcia - galeriaWystępowanie i środowisko

Gatunki tego rodzaju rosną na półkuli północnej. Dziko rośliny te można spotkać wzdłuż strumieni i wodnych cieków. Preferują cień i półcień.

Morfologia i anatomia

Kłącza są grube.

Liście są odziomkowe, na długich ogonkach, dość dużych rozmiarów, sercowate u nasady, kutnerowate od spodu, z palczastym unerwieniem. Na pędzie z kwiatostanem liście tylko łuskowate.

Kwiaty są zebrane w koszyczki. W koszyczku znajdują się kwiaty męskie i żeńskie, ale w osobnikach żeńskich nie rozwijają się pręciki, a w męskich słupki. Kolor kwiatów różowy, biały lub purpurowy, bardzo rzadko żółte.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Lepiężnik kutnerowaty: Kwitnie lepiężnik kutnerowaty.
         Lepiężnik różowy: Kwitnie lepiężnik różowy.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Lucjan Rutkowski - Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej., ISBN 978-83-01-14342-8, PWN SA 2004
  • Beata Grabowska, Tomasz Kubala - Encyklopedia bylin t. I i II, ISBN 978-83-7506-845-0, Zysk i S-ka 2011
  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003

© medianauka.pl, , RODZAJ-41
Data aktualizacji artykułu: 2020-06-23Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.