Logo Media Nauka

Astrowate, złożone

Astrowate (Asteraceae, syn. Compositae) to rośliny zielne z rzędu astrowców, do której zaliczamy około 25 000 gatunków. Jest to jedyna rodzina z rzędu astrowców.

Wygląd

Są to rośliny zielne, rzadko zdrewniałe. Kwiaty mają koronę promienistą lub grzbiecistą. Kwiaty promieniste to kwiaty rurkowate, grzbieciste to języczkowate. Kwiaty rurkowate zwykle są upakowane obok siebie, często otoczone kwiatami języczkowatymi, tworząc tak zwany koszyczek. Często pojawia się puch kielichowy.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Heliopsis helianthoidesHeliopsis helianthoides PL - ogród

Heliopsis helianthoides

Heliopsis helianthoides to wieloletnia roślina z rodziny astrowatych. To gatunek dość rzadko spotykany w uprawach ogrodowych i dziczejący.


Aksamitka rozpierzchłaAksamitka rozpierzchła PL - obcy

Tagetes patula

Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula) to roślina roczna z rodziny astrowatych, o intensywnym zapachu, uprawiana jako roślina ozdobna rabatowa. Znanych jest około 50 odmian tego gatunku.


Aksamitka wąskolistnaAksamitka wąskolistna PL - ogród

Tagetes tenuifolia

Aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia) to gatunek rocznej rośliny z rodziny złożonych, o kwiatach pachnących pomarańczami, uprawiana jako roślina ozdobna, przejściowo dziczejąca. Kwitnie w okresie od lipca do października.


Aksamitka wzniesionaAksamitka wzniesiona PL - ogród

Tagetes erecta

Aksamitka wzniesiona (Tagetes erecta) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych, pospolita roślina rabatowa. To roślina bardzo odporna na panujące warunki. Kwitnie w okresie od maja do września.


Ambrozja trójdzielnaAmbrozja trójdzielna PL - obcy

Ambrosia trifida

Ambrozja trójdzielna (Ambrosia trifida) to roślina jednoroczna z rodziny złożonych. W Polsce gatunek obcego pochodzenia, bywa zawlekany do miejsc ruderalnych.


Anafalis perłowyAnafalis perłowy PL - obcy

Anaphalis margaritacea

Anafalis perłowy (Anaphalis margaritacea) to wieloletnia roślina o pełzającym kłączu z rodziny astrowatych, rzadko uprawiana w ogrodach dla ładnych kwiatów. W naturze występuje w Azji od Pakistanu po Chiny i Japonię oraz w Ameryce Północnej.


Andriala całolistna, jawełnia całolistnaAndriala całolistna, jawełnia całolistna PL - obcy

Andryala integrifolia

Andriala całolistna, jawełnia całolistna (Andryala integrifolia) to gatunek jednorocznej rośliny lub krótkowiecznej byliny z rodziny astrowatych. W Polsce roślina ta występowała dawniej we Wrocławiu.


Arnika górskaArnika górska PL §§

Arnica montana

Arnika górska, kupalnik górski (Arnica montana) to roślina wieloletnia z rodziny astrowatych. To roślina trująca i lecznicza, bardzo trudna w uprawie. W Polsce spotykana głównie w Sudetach i Karpatach.


Aster chiński zwyczajny, gwiazdoszAster chiński zwyczajny, gwiazdosz PL - ogród

Callistephus chinensis

Aster chiński zwyczajny, gwiazdosz (Callistephus chinensis) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny astrowatych. Roślina często uprawiana dla ozdobnych kwiatów, przejściowo dziczejąca.


Aster gawędkaAster gawędka PL §§

Aster amellus

Aster gawędka (Aster amellus) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny astrowatych, zmienny, uprawiany także dla ozdobnych kwiatów. Porasta murawy, zarośla, skały, lasy. Preferuje wapienne podłoże.


Aster nowoangielski, aster amerykańskiAster nowoangielski, aster amerykański PL - ogród

Aster novae-angliae

Aster nowoangielski, aster amerykański, marcinki nowoangielskie (Aster novae-angliae) to roślina wieloletnia z rodziny astrowatych, dość powszechnie uprawiany jako roślina ozdobna ogrodowa, dziczejąca.


Aster nowobelgijski, aster wirginijskiAster nowobelgijski, aster wirginijski PL - ogród

Aster novi-belgii

Aster nowobelgijski, aster wirginijski, marcinki wirginijskie (Aster novi-belgii) to roślina wieloletnia z rodziny astrowatych, cenna roślina rabatowa. To jeden z bardziej pospolitych jesiennych astrów w uprawie roślin ozdobnych.


Aster solnyAster solny PL §§

Aster tripolium

Aster solny (Aster tripolium) to gatunek nagiej, dwuletniej rośliny z rodziny złożonych. Występuje na solniskach. Kwiaty liliowo-pomarańczowe.


Bełżyna balsamiczna, złocień balsamiczny, wrotycz szerokolistnyBełżyna balsamiczna, złocień balsamiczny, wrotycz szerokolistny PL - ogród

Balsamita major

Bełżyna balsamiczna, złocień balsamiczny, wrotycz szerokolistny (Balsamita major) to gatunek rośliny z rodziny astrowatych o leczniczych właściwościach.


Bertram promienistyBertram promienisty PL - ogród

Anacyclus radiatus

Bertram promienisty (Anacyclus radiatus) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych. Kwiaty języczkowate są żółte, czasami z czerwonym odcieniem od spodu.


Bylica boże drzewkoBylica boże drzewko PL - ogród

Artemisia abrotanum

Bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum) to silnie aromatyczny półkrzew lub krzew z rodziny astrowatych, roślina trująca o leczniczych właściwościach, uprawiana i dziczejąca. Zapach tej rośliny przypomina zapach cytryny i kamfory.


Bylica estragon, draganekBylica estragon, draganek PL - obcy

Artemisia dracunculus

Bylica estragon, bylica draganek (Artemisia dracunculus) to gatunek uprawianej, silnie aromatycznej rośliny z rodziny astrowatych, uprawiana jako przyprawa (estragon) i dziczejąca.


Bylica piołunBylica piołun PL

Artemisia absinthium

Bylica piołun (Artemisia absinthium) to gatunek rośliny wonnej z rodziny astrowatych, gorzkiej w smaku, trującej, o właściwościach leczniczych. Jest to bylina lub chamefit, pokryta szarym owłosieniem. Z rośliny tej wytwarza się absynt.


Bylica pospolitaBylica pospolita PL

Artemisia vulgaris

Bylica pospolita (Artemisia vulgaris) to gatunek trującej rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych o leczniczych właściwościach. Roślina ta była niegdyś używana do przyprawiania tłustych potraw.


Bylica rocznaBylica roczna PL - obcy

Artemisia annua

Bylica roczna (Artemisia annua) to gatunek silnie aromatycznej rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych, rzadko uprawiana, o leczniczych właściwościach. Ziele ma działanie bakteriobójcze, a korzeń dostarcza żółtego barwnika.


Bylica SchmidtaBylica Schmidta PL - ogród

Artemisia schmidtiana

Bylica Schmidta (Artemisia schmidtiana) to gatunek bardzo niskiego krzewu z rodziny złożonych o srebrzystej barwie. Zasiedla przydroża, zbocza gór. Preferuje glebę suchą, piaszczystą.


Chaber białawyChaber białawy PL - ogród

Centaurea dealbata

Chaber białawy (Centaurea dealbata) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny astrowatych. Gatunek w Polsce uprawiany jako roślina rabatowa i cięta.


Chaber bławatekChaber bławatek PL

Centaurea cyanus

Chaber bławatek (Centaurea cyanus L.) to roślina jednoroczna lub dwuletnia, pospolity chwast zbożowy, tworzący łany. W Polsce to pospolity chwast polny, przede wszystkim zbożowy.


Chaber czarniawyChaber czarniawy PL - obcy

Centaurea nigrescens

Chaber czarniawy (Centaurea nigrescens) to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Kwiaty są zebrane w koszyczek, różowe na zewnątrz, białe w centrum koszyczka.


Chaber czarnyChaber czarny PL - obcy

Centaurea nigra

Chaber czarny (Centaurea nigra) to bylina z rodziny astrowatych. Gatunek występował u nas niegdyś na Pomorzu, dziś ma status wymarłego w Polsce.


Chaber driakiewnikChaber driakiewnik PL

Centaurea scabiosa

Chaber driakiewnik (Centaurea scabiosa) to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych. Kwiaty są purpurowe, czasem różowe, zebrane w koszyczki o średnicy około 3 cm. Okrywa jajowata.


Chaber kolącyChaber kolący PL - obcy

Centaurea calcitrapa

Chaber kolący (Centaurea calcitrapa) to gatunek rośliny z rodziny astrowatych z charakterystycznymi kolcami na listkach okrywy u nasady.


Chaber łąkowyChaber łąkowy PL

Centaurea jacea

Chaber łąkowy (Centaurea jacea) to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych o dużej zmienności i o wielu odmianach. Tworzy też mieszańce z innymi gatunkami. Istotną cechą rozpoznawczą jest kształt łusek, które okrywają koszyczek.


Chaber miękkowłosyChaber miękkowłosy PL

Centaurea mollis

Chaber miękkowłosy (Centaurea mollis) to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Kwiaty niebiesko-różowe są zebrane w koszyczek.


Chaber wełnistyChaber wełnisty PL

Centaurea solstitialis

Chaber wełnisty (Centaurea solstitialis) to gatunek jednorocznej lub dwuletniej rośliny z rodziny astrowatych. Kwiaty są żółte z charakterystycznymi cierniami u nasady.


Cykoria endywiaCykoria endywia PL - obcy

Cichorium endivia

Cykoria endywia, endywia (Cichorium endivia) to gatunek jednorocznej lub dwuletniej rośliny uprawnej z rodziny astrowatych. To cenny składnik surówek oraz dodatek do kanapek.


Cykoria podróżnikCykoria podróżnik PL - obcy

Cichorium intybus

Cykoria podróżnik (Cichorium intybus) to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych. Ma właściwości lecznicze. Kwiaty są języczkowate, obupłciowe, niebieskie, rzadziej białe lub różowe.


Cynia wytworna, cynia zdobna, jakobinkaCynia wytworna, cynia zdobna, jakobinka PL - ogród

Zinnia elegans

Cynia wytworna, cynia zdobna, jakobinka (Zinnia elegans) to jednoroczna roślina z rodziny astrowatych, uprawiana w ogrodach dla pięknych kwiatów. Kwiaty te wymagają gleby żyznej i przepuszczalnej. To roślina światłolubna.


Dalia szkarłatnaDalia szkarłatna PL - ogród

Dahlia coccinea

Dalia szkarłatna (Dahlia coccinea) to roślina z rodziny astrowatych, roślina ozdobna, tworząca wiele odmian i form mieszańcowych. Kwiaty języczkowate są płonne, czerwone lub żółte.


Drapacz lekarskiDrapacz lekarski PL - ogród

Cnicus benedictus

Drapacz lekarski (Cnicus benedictus) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych, rzadko uprawiany w ogrodach, dziczejący, to także roślina lecznicza. Inne nazwy to drapacz benedyktyński, oset lekarski.


Dzielżan jesiennyDzielżan jesienny PL - ogród

Helenium autumnale

Dzielżan jesienny (Helenium autumnale) to gatunek wieloletniej rośliny ozdobnej z rodziny astrowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie rośnie na polach, przy drogach, często nad brzegami wód.


Dzielżan ogrodowyDzielżan ogrodowy PL - ogród

Helenium ×hybridum

Dzielżan ogrodowy (Helenium ×hybridum) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny astrowatych. To gatunek uprawiany dla ozdobnych kwiatów. Znanych jest wiele odmian tej rośliny.


Dziewięćsił bezłodygowyDziewięćsił bezłodygowy PL §

Carlina acaulis

Dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis) to gatunek wieloletniej rośliny leczniczej bezłodygowej z rodziny astrowatych, w niektórych krajach uważanej za jarzynę. To roślina górska.


Dziewięćsił popłocholistnyDziewięćsił popłocholistny PL §§

Carlina onopordifolia

Dziewięćsił popłocholistny (Carlina onopordifolia) to wieloletnia roślina z rodziny astrowatych, wydzielająca mleczny sok. Rośnie tylko w Europie na kilku obszarach w Polsce i Ukrainie..


Dziewięćsił pospolityDziewięćsił pospolity PL

Carlina vulgaris

Dziewięćsił pospolity (Carlina vulgaris) to gatunek rośliny dwuletniej z rodziny złożonych. Kwiaty są zebrane w koszyczki o średnicy do 3-5 cm. Wewnętrzne liście okrywy są słomkowe.


Gailardia nadobnaGailardia nadobna PL - ogród

Gaillardia pulchella

Gailardia nadobna (Gaillardia pulchella) to gatunek jednorocznej rośliny ozdobnej z rodziny astrowatych. Kwiaty są zebrane w koszyczki. Kwiaty języczkowate czerwone z żółtym krańcem.


Gailardia ościstaGailardia oścista PL - ogród

Gaillardia aristata

Gailardia oścista (Gaillardia aristata) to gatunek jednorocznej lub wieloletniej rośliny ozdobnej z rodziny astrowatych. Gatunek pochodzi z Ameryki Północnej.


Jastrun wspaniałyJastrun wspaniały PL - ogród

Leucanthemum ×superbum

Jastrun wspaniały to mieszaniec gatunków Leucanthemum vulgare i Leucanthemum lacustre. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Języczki kwiatowe są białe lub żółtawe. W uprawach spotykamy wiele odmian.


Jastrun zwyczajny, jastrun zapoznany, złocień właściwyJastrun zwyczajny, jastrun zapoznany, złocień właściwy PL

Leucanthemum ircutianum

Jastrun zwyczajny, jastrun zapoznany, złocień właściwy, jastrun właściwy (Leucanthemum ircutianum) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny astrowatych. Potoczna nazwa to margerytka biała.


Jastrzębiec kosmaczekJastrzębiec kosmaczek PL

Hieracium pilosella

Jastrzębiec kosmaczek (Hieracium pilosella) to gatunek rośliny z rodziny astrowatych o bardzo zmiennym wyglądzie, mające co najmniej kilkadziesiąt podgatunków i wiele mieszańców. Posiada lecznicze właściwości.


Jastrzębiec pomarańczowyJastrzębiec pomarańczowy PL - obcy

Hieracium aurantiacum

Jastrzębiec pomarańczowy (Hieracium aurantiacum) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny astrowatych o zmiennym wyglądzie. Gatunek rośnie w górach Europy i Azji.


Jeżówka purpurowaJeżówka purpurowa PL - ogród

Echinacea purpurea

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych. To roślina ozdobna i lecznicza. W uprawach spotyka się wiele odmian. Jeżówka w naturze porasta wschodnią część Ameryki Północnej.


Jeżówka wąskolistnaJeżówka wąskolistna PL - ogród

Echinacea angustifolia

Jeżówka wąskolistna (Echinacea angustifolia) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny astrowatych.


Języczka pomarańczowaJęzyczka pomarańczowa PL - ogród

Ligularia dentata

Języczka pomarańczowa (Ligularia dentata) to gatunek byliny z rodziny astrowatych. Gatunek ten występuje w Azji (Birma, Chiny, Japonia). Rośnie przy rzekach i potokach, na skrajach lasów.


Języczka PrzewalskiegoJęzyczka Przewalskiego PL - ogród

Ligularia przewalskii

Języczka Przewalskiego (Ligularia przewalskii) to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny złożonych. Liście są z wierzchu nagie, od spodu niebieskawe, również nagie. Dolne są ogonkowe, duże, nerkowate, sercowate, dłoniasto podzielone na 5-7 części.


Kocanki ogrodoweKocanki ogrodowe PL - ogród

Helichrysum bracteatum

Kocanki ogrodowe (Helichrysum bracteatum) to jednoroczna roślina, dość często uprawiana jako roślina ozdobna, rzadko dziczejąca. Kocanki jednoznacznie kojarzą się z suchymi bukietami z uwagi na łatwość z jaką kwiaty dają się zasuszyć.


Kocanki piaskoweKocanki piaskowe PL §

Helichrysum arenarium

Kocanki piaskowe (Helichrysum arenarium) to bylina z rodziny złożonych, biało filcowana, posiadająca lecznicze właściwości. Kocanki piaskowe rosną na suchych, piaszczystych terenach, przy drogach i na wrzosowiskach.


Kosmos pierzastyKosmos pierzasty PL - ogród

Cosmos bipinnatus

Kosmos pierzasty, kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos bipinnatus) to jednoroczna roślina z rodziny astrowatych, uprawiana dla ozdobnych kwiatów.


Kosmos żółty, kosmos siarkowyKosmos żółty, kosmos siarkowy PL - ogród

Cosmos sulphureus

Kosmos żółty, kosmos siarkowy (Cosmos sulphureus) to jednoroczna roślina z rodziny złożonych, rzadko spotykana w uprawach ogrodowych dla ozdobnych kwiatów, przejściowo dziczejąca.


Kozibród łąkowyKozibród łąkowy PL

Tragopogon pratensis

Kozibród łąkowy (Tragopogon pratensis) to gatunek dwuletniej rośliny z rodziny astrowatych. Rośnie na murawach, łąkach, przy drogach i na terenach ruderalnych. Występuje w Europie i Azji.


Kozibród porolistny, salsefiaKozibród porolistny, salsefia PL - obcy

Tragopogon porrifolius

Kozibród porolistny, salsefia (Tragopogon porrifolius) to roślina dwuletnia lub jednoroczna z rodziny złożonych, gatunek uprawiany i dziczejący. To warzywo, którego jadalną częścią jest korzeń, podobny do korzenia pietruszki.


Krokosz barwierskiKrokosz barwierski PL - ogród

Carthamus tinctorius

Krokosz barwierski, saflor (Carthamus tinctorius) to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych, u nas rzadko spotykana w uprawach. To roślina barwierska, oleista i ozdobna, czasem dziczejąca. Kwiaty rurkowe są zebrane w główkowate kwiatostany.


Krokosz wełnistyKrokosz wełnisty PL - obcy

Carthamus lanatus

Krokosz wełnisty (Carthamus lanatus) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny astrowatych o żółtych kwiatach, właściwościach leczniczych.


Krwawnik kichawiecKrwawnik kichawiec PL

Achillea ptarmica

Krwawnik kichawiec (Achillea ptarmica) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny astrowatych. To roślina lecznicza o podobnych własnościach jakie ma krwawnik pospolity, spotykana także w uprawach.


Krwawnik pagórkowyKrwawnik pagórkowy

Achillea collina

Krwawnik pagórkowy (Achillea collina) to wieloletnia roślina lecznicza z rodziny astrowatych. Kwiaty są drobne, białe, rzadziej czerwone lub żółtawe, zebrane w koszyczki.


Lepiężnik kutnerowatyLepiężnik kutnerowaty PL

Petasites spurius

Lepiężnik kutnerowaty (Petasites spurius) to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Rośnie na piaszczystych plażach Bałtyku i dużych rzek oraz jezior.


Lepiężnik różowyLepiężnik różowy PL

Petasites hybridus

Lepiężnik różowy (Petasites hybridus) to roślina z rodziny złożonych o leczniczych właściwościach. Rośnie nad wodami płynącymi, porasta wilgotne łąki i zarośla. Gatunek występuje w Europie i Azji.


Łopian gajowyŁopian gajowy PL

Arctium nemorosum

Łopian gajowy (Arctium nemorosum) to gatunek dwuletniej rośliny z rodziny złożonych. Rośnie na skrajach lasów liściastych, na zrębach, najczęściej w Karpatach i Sudetach.


Łopian mniejszyŁopian mniejszy PL

Arctium minus

Łopian mniejszy (Arctium minus) to dwuletnia roślina lecznicza z rodziny astrowatych. Kwiaty zebrane w koszyczki, a te wydłużone w grono, co stanowi cechę charakterystyczną tego gatunku.


Łopian pajęczynowatyŁopian pajęczynowaty PL

Arctium tomentosum

Łopian pajęczynowaty (Arctium tomentosum) to gatunek dwuletniej rośliny leczniczej z rodziny astrowatych. Pierwszego roku rosną tylko liście w rozecie. Pęd z owocami pojawia się w drugim roku życia. Przypomina łopian większy.


Łopian większyŁopian większy PL

Arctium lappa

Łopian większy (Arctium lappa) to dwuletnia roślina lecznicza z rodziny astrowatych. W pierwszym roku roślina wytwarza różyczkę z liści, a w drugim roku pęd kwiatowy. Korzenie pierwszoroczne, obrane łodygi i ogonki liściowe są jadalne.


Mlecz polnyMlecz polny PL

Sonchus arvensis

Mlecz polny (Sonchus arvensis) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny astrowatych. To roślina trująca, pospolity chwast upraw, bardzo trudny do wytępienia.


Mniszek pospolity, mniszek lekarskiMniszek pospolity, mniszek lekarski PL

Taraxacum officinale

Mniszek pospolity, mniszek lekarski (Taraxacum officinale) to pospolita bylina lecznicza z rodziny astrowatych. To znany powszechnie dmuchawiec, mlecz. Ma właściwości żółciopędne, oczyszczające krew, pobudzające i poprawiające przemianę materii.


Modrzyk alpejskiModrzyk alpejski PL

Cicerbita alpina

Modrzyk alpejski, modrzyk górski, cycerbita górska (Cicerbita alpina) to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Kwiaty są fioletowe, jasne w środkowej części, zebrane w gronopodobną wiechę.


Modrzyk kaukaskiModrzyk kaukaski PL - obcy

Cicerbita macrophylla

Modrzyk kaukaski, cycerbita wielkolistna (Cicerbita macrophylla) to gatunek byliny z rodziny astrowatych. To kwiat ozdobny, którego zdziczałe osobniki występują w parkach na zachodzie kraju.


Nachyłek barwierskiNachyłek barwierski PL - ogród

Coreopsis tinctoria

Nachyłek barwierski (Coreopsis tinctoria) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny astrowatych. Kwiaty są dość duże, żółte, u nasady ciemnoczerwone.


Nachyłek lancetowatyNachyłek lancetowaty PL - ogród

Coreopsis lanceolata

Nachyłek lancetowaty (Coreopsis lanceolata) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny astrowatych. Kwiaty dość duże, żółte, u nasady ciemnoczerwone lub brązowe.


Nachyłek wielkokwiatowyNachyłek wielkokwiatowy PL - ogród

Coreopsis grandiflora

Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny astrowatych, uprawiany jako roślina ozdobna. W naturze kwiat ten występuje w Ameryce Północnej.


Nagietek lekarskiNagietek lekarski PL - ogród

Calendula officinalis

Nagietek lekarski (Calendula officinalis) to roślina z rodziny złożonych o charakterystycznym, żywicznym aromacie. To roślina jednoroczna, ozdobna i lecznicza o pięknych kwiatach. Nagietek lekarski świetnie się spisuje przy popękanej skórze i spierzchnięty


Nagietek polnyNagietek polny PL - obcy

Calendula arvensis

Nagietek polny (Calendula arvensis) to jednoroczna roślina z rodziny astrowatych o żółtych, niewielkich kwiatach.


Nawłoć kanadyjskaNawłoć kanadyjska PL - obcy

Solidago canadensis

Nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis) to lecznicza roślina wieloletnia z rodziny złożonych. To gatunek obcy. Pochodzi z Ameryki Północnej. Tam występuje na preriach i w lasopreriach, przede wszystkim w dolinach rzek.


Oman wielkiOman wielki PL - obcy

Inula helenium

Oman wielki (Inula helenium) to lecznicza i przyprawowa bylina zimotrwała z rodziny astrowatych. Oman wielki działa pobudzająco i na czynność nerek oraz na układ trawienny. Ma także właściwości antyseptyczne i wykrztuśne.


Omieg kaukaski, omieg wschodniOmieg kaukaski, omieg wschodni PL - ogród

Doronicum orientale

Omieg kaukaski, omieg wschodni (Doronicum orientale) to roślina z rodziny astrowatych. Roślina ta bywa uprawiana w ogrodach. Kwiaty są żółte, zebrane w jeden koszyczek.


Omieg zachodniOmieg zachodni PL - obcy

Doronicum pardalianches

Omieg zachodni (Doronicum pardalianches) to gatunek byliny z rodziny astrowatych, doskonała roślina okrywowa, rosnąca pod drzewami. Kwiaty żółte.


Oset grubogłówkowyOset grubogłówkowy PL - obcy

Carduus pycnocephalus

Oset grubogłówkowy (Carduus pycnocephalus) to gatunek jednorocznej, rzadziej dwuletniej rośliny z rodziny astrowatych. Kwiaty są różowoczerwone, zebrane w koszyczki po 1-3 sztuki.


Oset kędzierzawyOset kędzierzawy PL

Carduus crispus

Oset kędzierzawy (Carduus crispus) to gatunek rośliny dwuletniej z rodziny astrowatych. Kwiaty są zebrane w siedzące koszyczki po kilka na szczycie łodygi. Okrywa koszyczka ma 1-2 cm długości.


Oset nastroszonyOset nastroszony PL - obcy

Carduus acanthoides

Oset nastroszony (Carduus acanthoides) to roślina dwuletnia z rodziny astrowatych. Kwiaty są zebrane w koszyczki, mają purpurowy kolor. Liście są z brzegu cierniste, pierzasto-dzielne, o podługowatym kształcie.


Oset wąskokwiatowyOset wąskokwiatowy PL - obcy

Carduus tenuiflorus

Oset wąskokwiatowy (Carduus tenuiflorus) to gatunek jednorocznej, rzadziej dwuletniej rośliny z rodziny astrowatych. Kwiaty są purpurowe, zebrane w koszyczki po 3-20 sztuki.


Oset wielkogłówkowyOset wielkogłówkowy PL - obcy

Carduus thoermeri

Oset wielkogłówkowy (Carduus thoermeri) to gatunek dwuletniej rośliny z rodziny astrowatych. Kwiaty są purpurowe, czerwonawe, różowe, zebrane w okazałe koszyczki.


Oset zwisłyOset zwisły PL - obcy

Carduus nutans

Oset zwisły (Carduus nutans) to gatunek rośliny dwuletniej z rodziny astrowatych. Kwiaty są rurkowe, zebrane w zwisające koszyczki o średnicy do 7 cm. Listki okrywy odgięte ku tyłowi, zwężone.


Ostropest plamistyOstropest plamisty PL - obcy

Silybum marianum

Ostropest plamisty (Silybum marianum) to podobna do ostu roślina dwuletnia z rodziny astrowatych. Ostropest plamisty bywa stosowany jako roślina ozdobna w ogrodach naturalistycznych.


Ostrożeń bezłodygowy, ostrożeń krótkołodygowyOstrożeń bezłodygowy, ostrożeń krótkołodygowy PL

Cirsium acaule

Ostrożeń bezłodygowy, ostrożeń krótkołodygowy (Cirsium acaule) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny astrowatych. Kwiaty są purpurowe, zebrane zwykle w pojedynczy koszyczek.


Ostrożeń głowaczOstrożeń głowacz PL

Cirsium eriophorum

Ostrożeń głowacz (Cirsium eriophorum) to gatunek dwuletniej rośliny z rodziny złożonych, bardzo rzadki w Polsce.


Ostrożeń lepkiOstrożeń lepki PL

Cirsium erisithales

Ostrożeń lepki (Cirsium erisithales) to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Kwiaty są żółte zebrane z zwisające koszyczki. Listki okrywy odgięte.


Ostrożeń polnyOstrożeń polny PL

Cirsium arvense

Ostrożeń polny (Cirsium arvense) to roślina wieloletnia z rodziny złożonych. To jedyny gatunek dwupienny o wyłącznie jednopłciowych koszyczkach. Kwiaty są różowo-fioletowe, bardzo rzadko białe, zebrane w liczne koszyczki.


Ostrożeń różnolistnyOstrożeń różnolistny PL

Cirsium helenioides

Ostrożeń różnolistny (Cirsium helenioides) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny złożonych. Rośnie w zaroślach na skrajach lasu w okolicach Lublina i Chojnic.


Ostrożeń warzywnyOstrożeń warzywny PL

Cirsium oleraceum

Ostrożeń warzywny (Cirsium oleraceum) to wieloletnia roślina lecznicza i miododajna z rodziny astrowatych, niegdyś wykorzystywany jako warzywo, dziś zapomniana. Osiąga wysokość 50-150 cm.


Ożota zwyczajna, aster ożota,Ożota zwyczajna, aster ożota, PL

Aster linosyris

Ożota zwyczajna, aster ożota (Aster linosyris) to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Kwiaty są żółtawe zebrane w baldachogrona, bez kwiatów języczkowych.


Pępawa błotnaPępawa błotna PL

Crepis paludosa

Pępawa błotna (Crepis paludosa) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny astrowatych. Kwiaty wyłącznie języczkowate, żółtawe. Puch kielichowy ma żółtawą barwę.


Pępawa nicejskaPępawa nicejska PL - obcy

Crepis nicaeensis

Pępawa nicejska (Crepis nicaeensis) to gatunek wieloletnie rośliny z rodziny astrowatych. Roślina sporadycznie zawlekana do kraju. Spotykana na łąkach, w uprawach.


Podbiał pospolityPodbiał pospolity PL

Tussilago farfara

Podbiał pospolity (Tussilago farfara) to bylina kłączowa, z łuskowatymi rozłogami o leczniczych właściwościach, jeden ze zwiastunów wiosny. Kwiaty są w koszyczkach o średnicy do 3 cm, żółte, zamknięte podczas niepogody i w nocy.


Podbiałek alpejskiPodbiałek alpejski PL

Homogyne alpina

Podbiałek alpejski (Homogyne alpina) to bylina z rodziny złożonych (astrowatych), pospolita roślina występująca tylko w górach. W Polsce występuje w Sudetach i Karpatach. Zakwita przed wytworzeniem liści.


Przegorzan kulistyPrzegorzan kulisty PL - obcy

Echinops sphaerocephalus

Przegorzan kulisty (Echinops sphaerocephalus) to wieloletnia roślina lecznicza i trująca z rodziny astrowatych, spotykana także w uprawach jako roślina ozdobna. To także roślina miododajna.


Przegorzan węgierskiPrzegorzan węgierski PL - obcy

Echinops exaltatus

Przegorzan węgierski (Echinops exaltatus) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny astrowatych. Kwiaty są białawe, zebrane w kulisty kwiatostan.


Przymiotno białePrzymiotno białe PL - obcy

Erigeron annuus

Przymiotno białe (Erigeron annuus) to gatunek rośliny dwuletniej lub wieloletniej z rodziny astrowatych. Kwiaty języczkowe liliowe lub białe, wąskie i liczne, rurkowe - żółte.


Przymiotno ostrePrzymiotno ostre PL

Erigeron acer

Przymiotno ostre (Erigeron acer) to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Kwiaty są zebrane w zbite koszyczki. Kwiaty języczkowate, wzniesione, lekko odgięte, białawe.


Rudbekia błyskotliwaRudbekia błyskotliwa PL - ogród

Rudbeckia fulgida

Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) to bylina rozłogowa z rodziny astrowatych, dość rzadko spotykana w uprawach ogrodowych, rzadko dziczejąca. Rudbekia błyskotliwa pochodzi z Ameryki Północnej.


Rudbekia naga, rudbekia sieczna, rotacznica nagaRudbekia naga, rudbekia sieczna, rotacznica naga PL - obcy

Rudbeckia laciniata

Rudbekia naga, rotacznica naga (Rudbeckia laciniata) to bylina z rodziny astrowatych, uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna. To gatunek u nas obcy. Pochodzi z Ameryki Północnej. Zdziczała odmiana występuje głównie w południowej części kraju.


Rumian polnyRumian polny PL - obcy

Anthemis arvensis

Rumian polny (Anthemis arvensis) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych, chwast upraw zbożowych i okopowych. Kwiaty są bezwonne lub bardzo słabo pachnące, zebrane w koszyczki o średnicy do 3 cm.


Rumian psiRumian psi PL

Anthemis cotula

Rumian psi (Anthemis cotula) to jednoroczna roślina z rodziny astrowatych, trująca, o leczniczych właściwościach. Kwiaty wydzielają nieprzyjemny zapach.


Rumian żółtyRumian żółty PL

Anthemis tinctoria

Rumian żółty (Anthemis cotula) to wieloletnia roślina z rodziny astrowatych. Kwiaty języczkowate są żółte, bardzo rzadko żółtobiałe lub ich brak, rurkowate - żółte.


Rumianek bezpromieniowyRumianek bezpromieniowy PL - obcy

Chamomilla suaveolens

Rumianek bezpromieniowy (Chamomilla suaveolens) to gatunek jednorocznej rośliny o leczniczych właściwościach z rodziny astrowatych bez kwiatów języczkowatych. To u nas gatunek obcy. Pochodzi z Ameryki Północnej i Azji Wschodniej.


Rumianek pospolityRumianek pospolity PL

Chamomilla recutita

Rumianek pospolity, rumianek lekarski (Chamomilla recutita) to lecznicza i aromatyczna roślina jednoroczna z rodziny astrowatych, będąca chwastem upraw polnych. Rumianek jest znany od czasów starożytnych. Ma działanie przeciwzapalne i rozkurczowe.


Sadziec konopiastySadziec konopiasty PL

Eupatorium cannabinum

Sadziec konopiasty (Eupatorium cannabinum) to wieloletnia roślina z rodziny astrowatych o leczniczych właściwościach. Kwiaty są różowawe, trójdzielne, zebrane w koszyczki, a te w kuliste baldachogrono.


Sałata jadowitaSałata jadowita PL - obcy

Lactuca virosa

Sałata jadowita (Lactuca virosa) to cuchnąca roślina dwuletnia lub roczna z rodziny astrowatych, rzadko zawlekana do Polski. Kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia. Liście są poziomo rozpostarte, brzegiem ząbkowane.


Sałata kompasowaSałata kompasowa PL - obcy

Lactuca serriola

Sałata kompasowa (Lactuca serriola) to roślina roczna lub dwuletnia z rodziny astrowatych. To trująca roślina o leczniczych właściwościach. Wydziela sok mleczny. To chwast upraw.


Sałata siewnaSałata siewna PL - ogród

Lactuca sativa

Sałata siewna, głąbiki krakowskie (Lactuca sativa) to gatunek jednorocznej lub dwuletniej rośliny z rodziny złożonych, roślina uprawna, popularne warzywo. Od niedawna można spotkać także odmiany ozdobne.


Sałatnica leśnaSałatnica leśna PL

Aposeris foetida

Sałatnica leśna (Aposeris foetida) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny astrowatych. Roślina ta wydziela cuchnący ziemniakami sok mleczny. Liście są zebrane w różyczkę.


Słonecznik bulwiasty, topinamburSłonecznik bulwiasty, topinambur PL - obcy

Helianthus tuberosus

Słonecznik bulwiasty, topinambur (Helianthus tuberosus L.) to bylina z rodziny astrowatych, która w końcowym okresie wegetacji wytwarza charakterystyczne i jadalne bulwy. To u nas gatunek obcy i uprawny.


Słonecznik olbrzymiSłonecznik olbrzymi PL - ogród

Helianthus giganteus

Słonecznik olbrzymi (Helianthus giganteus) to roślina z rodziny astrowatych o zdrewniałych , bulwiastych kłączach. Występuje w Ameryce Północnej, gdzie rośnie na bagnach i wilgotnych łąkach.


Słonecznik wierzbolistnySłonecznik wierzbolistny PL - ogród

Helianthus salicifolius

Słonecznik wierzbolistny (Helianthus salicifolius) to roślina z rodziny astrowatych. To gatunek dość rzadko spotykany w uprawach. Występuje w Ameryce Północnej.


Słonecznik zwyczajnySłonecznik zwyczajny PL

Helianthus annuus

Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus) to jednoroczna roślina zielna uprawna z rodziny astrowatych, bardzo wysoka z charakterystycznym koszyczkiem. Słonecznik uprawiano już 7 tysięcy lat temu. W Europie pojawił się w XVI wieku.


Smotrawa okazałaSmotrawa okazała PL

Telekia speciosa

Smotrawa okazała (Telekia speciosa) to wieloletnia roślina górksa z rodziny złożonych, uprawiana także w ogrodach jako roślina ozdobna.


Starzec jakubekStarzec jakubek PL

Senecio jacobaea

Starzec jakubek (Senecio jacobaea) to gatunek dwuletniej lub wieloletniej rośliny z rodziny astrowatych. To roślina trująca o leczniczych właściwościach.


Starzec zwyczajnyStarzec zwyczajny PL - obcy

Senecio vulgaris

Starzec zwyczajny, starzec pospolity (Senecio vulgaris) to roślina roczna lub dwuletnia z rodziny astrowatych, pospolity chwast polny. W odróżnieniu od innych gatunków tego rodzaju nie występują tu kwiaty języczkowate.


Stokrotka pospolitaStokrotka pospolita PL

Bellis perennis

Stokrotka pospolita (Bellis perennis) to pospolita, wieloletnia roślina z rodziny złożonych o leczniczych właściwościach. Znanych jest wiele odmian ogrodowych. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych kwiatów.


Suchołuska różowaSuchołuska różowa PL - ogród

Helipterum roseum

Suchołuska różowa, nagniazdka różowa, suchlin różowy (Helipterum roseum) to roślina roczna z rodziny astrowatych, jeden z tak zwanych nieśmiertelników, świetnie nadających się na suche kompozycje kwiatowe.


Uczep amerykańskiUczep amerykański PL - obcy

Bidens frondosa

Uczep amerykański (Bidens frondosa) to jednoroczna roślina z rodziny złożonych. W Polsce jest gatunkiem obcego pochodzenia, ale zadomowionym, głównie w dorzeczu Wisły i Odry. Pochodzi z Ameryki Północnej.


Uczep owłosionyUczep owłosiony PL - obcy

Bidens pilosa

Uczep owłosiony (Bidens pilosa) to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Niegdyś zawleczony w okolice Szczecina i Lubuska. To u nas obcy gatunek.


Uczep śląskiUczep śląski PL - obcy

Bidens radiata

Uczep śląski (Bidens radiata) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny astrowatych. Roślina ta występuje na Śląski i Wolinie. To gatunek obcego pochodzenia.


Uczep trójlistkowyUczep trójlistkowy PL

Bidens tripartita

Uczep trójlistkowy (Bidens tripartita) to gatunek rocznej rośliny z rodziny złożonych, podobny do uczepu amerykańskiego. Porasta brzegi wód. Inne nazwy to uczep trójdzielny, uczep polny, uczep dwuzębny, dwuząb, czereda, strzałki.


Uczep zwisłyUczep zwisły PL

Bidens cernua

Uczep zwisły (Bidens cernua) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny astrowatych, związany z wilgotnym i gliniastym lub ilastym podłożem.


Ukwap dwupiennyUkwap dwupienny PL

Antennaria dioica

Ukwap dwupienny (Antennaria dioica) to wieloletnia roślina lecznicza z rodziny astrowatych. Bywa uprawiana. Rośnie na wrzosowiskach, w lasach, na murawach. Preferuje gleby kwaśne.


Wężymord hiszpański, czarny korzeń, skorzoneraWężymord hiszpański, czarny korzeń, skorzonera PL - obcy

Scorzonera hispanica

Wężymord hiszpański, czarny korzeń, skorzonera (Scorzonera hispanica) to roślina wieloletnia z rodziny astrowatych. Odmiany uprawne są uprawiane jako warzywo, które w smaku są podobne do szparagów.


Wrotycz maruna, złocień marunaWrotycz maruna, złocień maruna PL - ogród

Tanacetum parthenium

Wrotycz maruna, złocień maruna (Tanacetum parthenium) to gatunek wieloletniej rośliny leczniczej z rodziny złożonych. Jest silnie aromatyczna, uprawiana w ogrodach także dla walorów estetycznych. W uprawie spotykane są różne odmiany.


Wrotycz zwyczajny, wrotycz pospolityWrotycz zwyczajny, wrotycz pospolity PL

Tanacetum vulgare

Wrotycz pospolity, wrotycz zwyczajny (Tanacetum vulgare) to gatunek silnie aromatycznej rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych. To roślina charakterystyczna i trudno ją pomylić z innym gatunkiem.


Złocień polnyZłocień polny PL - obcy

Chrysanthemum segetum

Złocień polny (Chrysanthemum segetum) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny astrowatych. To archeofit, spotykany czasem także w uprawach ogrodowych.


Złocień trójbarwnyZłocień trójbarwny PL - ogród

Chrysanthemum carinatum

Złocień trójbarwny (Chrysanthemum carinatum) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych, spotykany w uprawach ogrodowych. Kwiaty języczkowate czerwone, żółte u nasady.


Złocień wieńcowy, złocień koronowyZłocień wieńcowy, złocień koronowy PL - ogród

Chrysanthemum coronarium

Złocień koronowy, złocień wieńcowy (Chrysanthemum coronarium) to gatunek ozdobnej rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych, spotykany w uprawach ogrodowych. Kwiaty języczkowate najczęściej żółte, rzadziej białe.


Złociszek oskrzydlonyZłociszek oskrzydlony PL - ogród

Ammobium alatum

Złociszek oskrzydlony, wiekuistka (Ammobium alatum) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych. W Polsce gatunek spotykany w uprawach i przejściowo dziczejący.


Złotospor wirginisjkiZłotospor wirginisjki

Chrysogonum virginianum

Złotospor wirginisjki, chryzogonum wirginijskie (Chrysogonum virginianum) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny astrowatych. Gatunek w naturze występuje w Ameryce Północnej, gdzie rośnie w wilgotnych lasach.


Żeniszek meksykański, ageratumŻeniszek meksykański, ageratum PL - ogród

Ageratum houstonianum

Żeniszek meksykański, ageratum (Ageratum houstonianum) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych. Jest to często uprawiana rabatowa roślina ozdobna o pięknych kwiatach, dziczejąca.


Żółtlica drobnokwiatowaŻółtlica drobnokwiatowa PL - obcy

Galinsoga parviflora

Żółtlica drobnokwiatowa (Galinsoga parviflora) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych. To jeden z najbardziej pospolitych chwastów. Roślina wytwarza dwa rodzaje owoców. Gatunek wywodzi się z Ameryki Środkowej i Południowej.


Żółtlica włochata (owłosiona)Żółtlica włochata (owłosiona) PL - obcy

Galinsoga ciliata

Żółtlica włochata (owłosiona) (Galinsoga ciliata) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny astrowatych, bardzo podobny do żółtlicy drobnokwiatowej, od której różni go bardziej obfite owłosienie.Zdjęcia - galeriaInne gatunki

 • Krwawnik zachyłkolistny (Achillea asplenifolia)
 • Krwawnik kowniatkolistny (Achillea crithmifolia)
 • Krwawnik odległołatkowy, krwawnik wrotyczolistny (Achillea distans)
 • Krwawnik drobnokwiatowy, gerbera (Achillea micrantha)
 • Krwawnik szlachetny (Achillea nobilis)
 • Krwawnik pannoński (Achillea pannonica)
 • Krwawnik wierzbilistny (Achillea salicifolia)
 • Krwawnik szczeciniasty (Achillea setacea)
 • Krwawnik wełnisty (Achillea tomentosa)
 • Akroptilon, gorczak (Acroptilon repens)
 • Ambrozja bylicolistna (Ambrosia artemisiifolia)
 • Ambrozja zachodnia (Ambrosia psilostachya)
 • Bertram lekarski (Anacyclus officinarium)
 • Bertram walencki (Anacyclus valentinus)
 • Rumian wyniosły (Anthemis altissima)
 • Rumian austriacki (Anthemis austriaca)
 • Rumian ruski (Anthemis ruthenica)
 • Chłodek drobny (Arnoseris minima)
 • Bylica austriacka (Artemisia austriaca)
 • Bylica dwuletnia (Artemisia biennis)
 • Bylica polna (Artemisia campestris)
 • Bylica nadmorska (Artemisia maritima)
 • Bylica pontyjska (Artemisia pontica)
 • Bylica miotłowa (Artemisia scoparia)
 • Bylica Siversa (Artemisia sieviersiana)
 • Bylica Tourneforta, bylica armeńska (Artemisia tournefortiana)
 • Bylica Verlota, bylica werlocka (Artemisia verlotiorum)
 • Aster pstry (Aster ×versicolor)
 • Aster gładki (Aster laevis)
 • Aster lancetowaty (Aster lanceilatus)
 • Aster longifolius
 • Aster purpurowy (Aster puniceus)
 • Aster drobnokwiatowy (Aster tradescantii)
 • Asteriskus wodny (Asteriskus aquaticus)
 • Uczep zwodniczy (Bidens connata)
 • Oset haczykowaty (Carduus hamulosus)
 • Oset drobnogłówkowy (Carduus micropterus)
 • Oset łopianowaty (Carduus personata)
 • Chaber Biebersteina (Centaurea biebersteinii)
 • Chaber zwodniczy (Centaurea decipiens)
 • Chaber drobnogłówkowy (Centaurea difussa)
 • Chaber ostrołuskowy (Centaurea macroptilon)
 • Chaber maltański (Centaurea melitensis)
 • Chaber blady (Centaurea ovina)
 • Chaber pannoński (Centaurea pannonica)
 • Chaber frygijski, chaber austriacki (Centaurea phrygia)
 • Chaber perukowy (Centaurea pseudophrygia)
 • Chaber wąskołuskowy (Centaurea stenolepis)
 • Chaber nadreński (Centaurea stoebe)
 • Chaber wąskokoszyczkowy (Centaurea tenuiflora)
 • Chaber zaalpejski (Centaurea transalpina)
 • Rumian szlachetny, rumian rzymski (Chamaemelum nobile)
 • Chondrilla sztywna (Chondrilla juncea)
 • Ostrożeń siwy (Cirsium canum)
 • Ostrożeń siedmiogrodzki (Cirsium decussatum)
 • Ostrożeń błotny (Cirsium palustre)
 • Ostrożeń pannoński (Cirsium pannonicum)
 • Ostrożeń łąkowy (Cirsium rivulare)
 • Ostrożeń lancetowaty (Cirsium vulgare)
 • Coleostephus myconis
 • Nachyłek Drummonda (Coreopsis basalis)
 • Cotula anthemoides
 • Pępawa dwuletnia (Crepis biennis)
 • Pępawa zielona (Crepis capilaris)
 • Pępawa cuchnąca (Crepis foetida)
 • Pępawa miękka (Crepis mollis)
 • Pępawa różyczkolistna (Crepis praemorsa)
 • Pępawa szczeciniasta (Crepis setosa)
 • Pępawa dachowa (Crepis tectorum)
 • Crepis versicaria
 • Krupina pospolita (Crupina vulgaris)
 • Dalia zmienna (Dahlia pinnata)
 • Chryzantema ogrodowa (Dendranthema ×hortorum)
 • Dimorfoteka mieszańcowa (Dimorphoteca ×hybrida)
 • Omieg górski (Doronicum austriacaum)
 • Omieg sercowaty (Doronicum columnae)
 • Erechtites jastrzębcolistny (Erechtites hieracifolia)
 • Przymiotno kanadyjskie (Erigeron canadensis)
 • Sadziec pomarszczony (Eupatorium rugosum)
 • Nicennica żółtawa (Filago lutescens)
 • Nicennica niemiecka (Filago vulgaris)
 • Doględa wielka (Grindelia robusta)
 • Olejarka abisyńska (Guizotia abyssinica)
 • Hedypnois cretica
 • Słonecznik jaskrawy (Helianthus ×laetiflorus)
 • Słonecznik dziesięciopłatkowy (Helianthus decapetalus)
 • Słonecznik ogonkowy (Helianthus petiolaris)
 • Słonecznik szorstki (Helianthus rigidus)
 • Słonecznik miekkowłosy (Helianthus strumosus)
 • Jastrzębiec siny (Hieracium bifidum)
 • Jastrzębiec łąkowy (Hieracium caespitosum)
 • Jastrzębiec wierzchotkowy (Hieracium cymosum)
 • Jastrzębiec przeźroczysty (Hieracium diaphanum)
 • Jastrzębiec żmijowcowy (Hieracium echioides)
 • Jastrzębiec strzałkowaty (Hieracium fuscocinereum)
 • Jastrzębiec wczesny (Hieracium glaucinum)
 • Jastrzębiec gronkowy (Hieracium lactucella)
 • Jastrzębiec gładki (Hieracium laevigatum)
 • Jastrzębiec plamisty (Hieracium maculatum)
 • Jastrzębiec leśny (Hieracium murorum)
 • Jastrzębiec wysoki (Hieracium piloselloides)
 • Jastrzębiec groniasty (Hieracium racemosum)
 • Jastrzębiec sabaudzki (Hieracium sabaudum)
 • Jastrzębiec baldaszkowaty (Hieracium umbellatum)
 • Jastrzębiec zwyczajny (Hieracium vulgatum)
 • Prosienicznik gładki (Hypochoeris glabra)
 • Prosienicznik plamisty (Hypochoeris maculata)
 • Prosienicznik szorstki (Hypochoeris radicata)
 • Oman szlachtawa (Inula conyza)
 • Oman wąskolistny (Inula ensifolia)
 • Oman niemiecki (Inula germanica)
 • Oman szorstki (Inula hirta)
 • Oman wierzbolistny (Inula salicina)
 • Iwa rzepieniolistna (Iva xanthifolia)
 • Sałata wierzbolistna, sałata solna (Lactuca saligna)
 • Sałata tatarska (Lactuca tatarica)
 • Łoczyga pospolita (Lapsana communis)
 • Brodawnik jesienny (Leontodon autumnalis)
 • Brodawnik zwyczajny (Leontodon hispidus)
 • Brodawnik różnoowockowy (Leontodon taraxacoides)
 • Jastrun wielki, złocień wielki (Leucanthemum maximum)
 • Jastrun górski (Leucanthemum montanum)
 • Jastrun wczesny, jastrun właściwy (Leucanthemum praecox)
 • Języczka syberyjska (Ligularia sibirica)
 • Suchotki polne (Logfia arvensis)
 • Suchotki drobne (Logfia minima)
 • Maruna nadmorska (Matricaria maritima)
 • Maruna bezwonna (Matricaria perforata)
 • Sałatnik leśny (Myselis muralis)
 • Szarota żółtobiała (Omalotheca luteo-album)
 • Szarota leśna (Omalotheca sylvatica)
 • Szarota błotna (Omalotheca uliginosa)
 • Popłoch pospolity (Onopordum acanthium)
 • Partenium (Parthenium hysterophorus)
 • Lepiężnik biały (Petasites albus)
 • Goryczel żmijowcowaty (Picris echioides)
 • Goryczel jastrzębcowaty (Picris hieracioides)
 • Przenęt purpurowy (Prenanthes purpurea)
 • Płesznik czerwonkowy (Pulicaria dysenterica)
 • Płesznik zwyczajny (Pulicaria vulgaris)
 • Rhagadiolus stellatus
 • Rudbekia owłosiona (Rudbeckia hirta)
 • Santolina cyprysikowata (Santolina chamaecyparissus)
 • Scolymus hispanicus
 • Wężymord siwy, trzonczak (Scorzonera cana)
 • Wężymord niski (Scorzonera humilis)
 • Wężymord pierzasty (Scorzonera laciniata)
 • Wężymord stepowy (Scorzonera purpurea)
 • Starzec wodny (Senecio aquaticus)
 • Starzec błotny (Senecio congestus)
 • Starzec cienisty (Senecio doria)
 • Starzec gorczycznikowy (Senecio erraticus)
 • Starzec wąskolistny (Senecio erucifolius)
 • Starzec nadrzeczny (Senecio fluviatilis)
 • Starzec polny (Senecio integrifolius)
 • Starzec gajowy (Senecio nemorensis)
 • Starzec bagienny (Senecio paludosus)
 • Starzec długolistny (Senecio papposus)
 • Starzec kędzierzawy, starzec nadpotokowy (Senecio rivularis)
 • Starzec leśny (Senecio sylvaticus)
 • Starzec wiosenny (Senecio vernalis)
 • Starzec lepki (Senecio viscosus)
 • Sierpik różnolistny (Serratula lycopifolia)
 • Sierpik barwierski (Serratula tinctoria)
 • Sylfium przerosłe (Silphium perfoliatum)
 • Simsia (Simsia foetida)
 • Nawłoć najwyższa (Solidago altissima)
 • Nawłoć późna, nawłoć olbrzymia (Solidago gigantea)
 • Nawłoć wąskolistna (Solidago graminifolia)
 • Nawłoć pospolita (Solidago virgaurea)
 • Mlecz kolczasty (Sonchus asper)
 • Mlecz warzywny, mlecz zwyczajny (Sonchus oleraceus)
 • Mlecz błotny (Sonchus palustris)
 • Spilanthes oleraceus
 • Wrotycz różowy, złocień różowy (Tanacetum coccineum)
 • Wrotycz podbaldachowy (Tanacetum corymbosum)
 • Wrotycz wielkolistny (Tanacetum macrophyllum)
 • Wrotycz marunolistny (Tanacetum parthenifolium)
 • Mniszek besarabski (Taraxacum bessarabicum)
 • Mniszek błotny (Taraxacum palustre)
 • Kozibród wielki (Tragopogon dubius)
 • Kozibród pajęczynowaty (Tragopogon flocossus)
 • Werbesyna (Verbesina encelioides)
 • Wolutaria (Volutaria lippii)
 • Rzepień brzegowy, rzepień włoski (Xanthium albinum)
 • Rzepień ciernisty, rzepień kolczasty (Xanthium spinosum)
 • Rzepień pospolity (Xanthium strumarium)
 • Suchokwiat roczny (Xeranthemum annuum)

Morfologia i anatomia

Kwiaty tych roślin są w koszyczkach na ogół wielokwiatowych, czasem skąpokwiatowych. Owoc jest podobny do niełupki. Liście skrętoległe, rzadko naprzeciwległe.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        

Kwitnie Heliopsis helianthoides.

ukryj/pokaż
Aksamitka rozpierzchła
       

Kwitnie aksamitka rozpierzchła.

ukryj/pokaż
Aksamitka wąskolistna
        

Kwitnie aksamitka wąskolistna.

ukryj/pokaż
Aksamitka wzniesiona
       

Kwitnie aksamitka wzniesiona.

ukryj/pokaż
Ambrozja trójdzielna
         

Kwitnie ambrozja trójdzielna.

ukryj/pokaż
Anafalis perłowy
         

Kwitnie anafalis perłowy.

ukryj/pokaż
Andriala całolistna, jawełnia całolistna
         

Kwitnie andriala całolistna.

ukryj/pokaż
Arnika górska
         

Kwitnie arnika górska.

         

Zbiór arniki górskiej.

ukryj/pokaż
Aster chiński zwyczajny, gwiazdosz
        

Kwitnie aster chiński zwyczajny.

ukryj/pokaż
Aster gawędka
         

Kwitnie aster gawędka.

ukryj/pokaż
Aster nowoangielski, aster amerykański
         

Kwitnie aster nowoangielski.

ukryj/pokaż
Aster nowobelgijski, aster wirginijski
          

Kwitnie aster nowobelgijski.

ukryj/pokaż
Aster solny
       

Kwitnie aster solny.

ukryj/pokaż
Bełżyna balsamiczna, złocień balsamiczny, wrotycz szerokolistny
         

Kwitnie złocień balsamiczny.

ukryj/pokaż
Bertram promienisty
          

Kwitnie bertram promienisty.

ukryj/pokaż
Bylica boże drzewko
        

Kwitnie bylica boże drzewko,

ukryj/pokaż
Bylica piołun
         

Kwitnie bylica piołun.

ukryj/pokaż
Bylica roczna
        

Kwitnie bylica roczna.

ukryj/pokaż
Bylica Schmidta
          

Kwitnie bylica Schmidta.

ukryj/pokaż
Chaber białawy
        

Kwitnie chaber białawy.

ukryj/pokaż
Chaber bławatek
       

Kwitnie chaber bławatek.

ukryj/pokaż
Chaber czarniawy
         

Kwitnie chaber czarniawy.

ukryj/pokaż
Chaber czarny
        

Kwitnie chaber czarny.

ukryj/pokaż
Chaber driakiewnik
       

Kwitnie chaber driakiewnik.

ukryj/pokaż
Chaber kolący
       

Kwitnie chaber kolący.

ukryj/pokaż
Chaber łąkowy
        

Kwitnie chaber łąkowy.

ukryj/pokaż
Chaber miękkowłosy
         

Kwitnie chaber miękkowłosy.

ukryj/pokaż
Chaber wełnisty
        

Kwitnie chaber wełnisty.

ukryj/pokaż
Cykoria endywia
         

Kwitnie cykoria endywia.

ukryj/pokaż
Cynia wytworna, cynia zdobna, jakobinka
        

Kwitnie cynia wytworna.

ukryj/pokaż
Drapacz lekarski
        

Kwitnie drapacz lekarski.

ukryj/pokaż
Dzielżan jesienny
         

Kwitnie dzielżan jesienny.

ukryj/pokaż
Dziewięćsił bezłodygowy
        

Kwitnie dziewięćsił bezłodygowy.

ukryj/pokaż
Dziewięćsił popłocholistny
        

Kwitnie dziewięćsił bezłodygowy.

ukryj/pokaż
Dziewięćsił pospolity
         

Kwitnie dziewięćsił pospolity.

ukryj/pokaż
Gailardia nadobna
         

Kwitnie gailardia nadobna.

ukryj/pokaż
Gailardia oścista
         

Kwitnie gailardia oścista.

ukryj/pokaż
Jastrun wspaniały
          

Kwitnie jastrun wspaniały.

ukryj/pokaż
Jastrun zwyczajny, jastrun zapoznany, złocień właściwy
      

Kwitnie złocień właściwy.

ukryj/pokaż
Jastrzębiec pomarańczowy
         

Kwitnie jastrzębiec pomarańczowy.

ukryj/pokaż
Jeżówka purpurowa
        

Kwitnie jeżówka purpurowa.

         

zbiory surowców zielarskich jeżówki purpurowej.

ukryj/pokaż
Jeżówka wąskolistna
          

Kwitnie jeżówka wąskolistna.

ukryj/pokaż
Języczka pomarańczowa
          

Kwitnie języczka pomarańczowa.

ukryj/pokaż
Języczka Przewalskiego
          

Kwitnie języczka Przewalskiego.

ukryj/pokaż
Kocanki ogrodowe
         

Kwitną kocanki ogrodowe.

ukryj/pokaż
Kocanki piaskowe
        

Kwitną kocanki piaskowe.

ukryj/pokaż
Kosmos pierzasty
        

Kwitnie kosmos pierzasty.

ukryj/pokaż
Kozibród łąkowy
       

Kwitnie kozibród łąkowy.

ukryj/pokaż
Kozibród porolistny, salsefia
       

Kwitnie salsefia.

ukryj/pokaż
Krokosz barwierski
         

Kwitnie krokosz barwierski.

ukryj/pokaż
Krwawnik kichawiec
         

Kwitnie krwawnik kichawiec.

ukryj/pokaż
Krwawnik pagórkowy
         

Kwitnie krwawnik pagórkowy.

ukryj/pokaż
Lepiężnik kutnerowaty
          

Kwitnie lepiężnik kutnerowaty.

ukryj/pokaż
Lepiężnik różowy
         

Kwitnie lepiężnik różowy.

ukryj/pokaż
Łopian gajowy
        

Kwitnie łopian gajowy.

ukryj/pokaż
Łopian mniejszy
         

Kwitnie łopian mniejszy.

ukryj/pokaż
Łopian pajęczynowaty
        

Kwitnie łopian pajęczynowaty.

ukryj/pokaż
Łopian większy
         

Kwitnie łopian większy.

ukryj/pokaż
Mlecz polny
       

Kwitnie mlecz polny.

ukryj/pokaż
Mniszek pospolity, mniszek lekarski
       

Kwitnie mniszek pospolity (lekarski) zwany także mleczem lub dmuchawcem.

ukryj/pokaż
Modrzyk alpejski
         

Kwitnie modrzyk alpejski.

ukryj/pokaż
Modrzyk kaukaski
         

Kwitnie modrzyk kaukaski.

ukryj/pokaż
Nachyłek barwierski
         

Kwitnie nachyłek barwierski.

ukryj/pokaż
Nachyłek lancetowaty
         

Kwitnie nachyłek lancetowaty.

ukryj/pokaż
Nachyłek wielkokwiatowy
         

Kwitnie nachyłek wielkokwiatowy.

ukryj/pokaż
Nagietek lekarski
        

Kwitnie nagietek lekarski.

         

Wysiew nasion nagietka lekarskiego do gruntu.

       

Czas zbioru surowca zielarskiego nagietka lekarskiego.

ukryj/pokaż
Nagietek polny
      

Kwitnie nagietek polny.

ukryj/pokaż
Nawłoć kanadyjska
         

Kwitnie nawłoć kanadyjska.

ukryj/pokaż
Oman wielki
          

Kwitnie oman wielki.

ukryj/pokaż
Omieg kaukaski, omieg wschodni
         

Kwitnie omieg kaukaski.

ukryj/pokaż
Omieg zachodni
          

Kwitnie omieg zachodni.

ukryj/pokaż
Oset grubogłówkowy
         

Kwitnie oset grubogłówkowy.

ukryj/pokaż
Oset kędzierzawy
         

Kwitnie oset kędzierzawy.

ukryj/pokaż
Oset nastroszony
         

Kwitnie oset nastroszony.

ukryj/pokaż
Oset wąskokwiatowy
         

Kwitnie oset wąskokwiatowy.

ukryj/pokaż
Oset wielkogłówkowy
         

Kwitnie oset wielkogłówkowy.

ukryj/pokaż
Oset zwisły
        

Kwitnie oset zwisły.

ukryj/pokaż
Ostropest plamisty
          

Kwitnie ostropest plamisty.

         

Okres zbioru nasion (koszyczków z nasionami).

ukryj/pokaż
Ostrożeń bezłodygowy, ostrożeń krótkołodygowy
         

Kwitnie ostrożeń krótkołodygowy.

ukryj/pokaż
Ostrożeń głowacz
         

Kwitnie ostrożeń głowacz.

ukryj/pokaż
Ostrożeń lepki
          

Kwitnie ostrożeń lepki.

ukryj/pokaż
Ostrożeń polny
        

Kwitnie ostrożeń polny.

ukryj/pokaż
Ostrożeń różnolistny
          

Kwitnie ostrożeń różnolistny.

ukryj/pokaż
Ostrożeń warzywny
        

Kwitnie ostrożeń warzywny.

ukryj/pokaż
Ożota zwyczajna, aster ożota,
          

Kwitnie ożota zwyczajna.

ukryj/pokaż
Pępawa błotna
         

Kwitnie pępawa błotna.

ukryj/pokaż
Pępawa nicejska
          

Kwitnie pępawa nicejska.

ukryj/pokaż
Podbiał pospolity
         

Kwitnie podbiał pospolity

ukryj/pokaż
Podbiałek alpejski
         

Kwitnie w górach podbiałek alpejski.

ukryj/pokaż
Przegorzan kulisty
         

Kwitnie przegorzan kulisty.

ukryj/pokaż
Przegorzan węgierski
          

Kwitnie przegorzan węgierski.

ukryj/pokaż
Przymiotno białe
       

Kwitnie przymiotno białe.

ukryj/pokaż
Rudbekia błyskotliwa
        

Kwitnie rudbekia błyskotliwa.

ukryj/pokaż
Rudbekia naga, rudbekia sieczna, rotacznica naga
         

Kwitnie rudbekia naga.

ukryj/pokaż
Rumian polny
      

Kwitnie rumian polny.

ukryj/pokaż
Rumian psi
       

Kwitnie rumian psi.

ukryj/pokaż
Rumian żółty
      

Kwitnie rumian żółty.

ukryj/pokaż
Rumianek bezpromieniowy
        

Kwitnie rumianek bezpromieniowy.

ukryj/pokaż
Rumianek pospolity
         

Kwitnie rumianek pospolity.

        

Termin zbioru surowca zielarskiego.

ukryj/pokaż
Sadziec konopiasty
         

Kwitnie sadziec konopiasty.

ukryj/pokaż
Sałata jadowita
         

Kwitnie sałata jadowita.

ukryj/pokaż
Sałata kompasowa
         

Kwitnie sałata kompasowa.

ukryj/pokaż
Sałata siewna
        

Kwitnie sałata siewna.

ukryj/pokaż
Sałatnica leśna
         

Kwitnie sałatnica leśna.

ukryj/pokaż
Słonecznik bulwiasty, topinambur
         

Kwitnie słonecznik bulwiasty (topinambur).

ukryj/pokaż
Słonecznik olbrzymi
         

Kwitnie słonecznik olbrzymi.

ukryj/pokaż
Słonecznik wierzbolistny
         

Kwitnie słonecznik wierzbolistny.

ukryj/pokaż
Słonecznik zwyczajny
         

Kwitnie słonecznik.

ukryj/pokaż
Smotrawa okazała
         

Kwitnie smotrawa okazała.

ukryj/pokaż
Starzec jakubek
       

Kwitnie starzec jakubek.

ukryj/pokaż
Starzec zwyczajny

Kwitnie starzec pospolity.

ukryj/pokaż
Stokrotka pospolita
  

Kwitnie stokrotka pospolita.

ukryj/pokaż
Uczep amerykański
          

Kwitnie uczep amerykański.

ukryj/pokaż
Uczep śląski
         

Kwitnie uczep śląski.

ukryj/pokaż
Uczep trójlistkowy
        

Kwitnie uczep trójlistkowy.

ukryj/pokaż
Uczep zwisły
       

Kwitnie uczep zwisły.

ukryj/pokaż
Ukwap dwupienny
         

Kwitnie ukwap dwupienny.

ukryj/pokaż
Wężymord hiszpański, czarny korzeń, skorzonera
        

Kwitnie wężymord hiszpański.

ukryj/pokaż
Wrotycz maruna, złocień maruna
        

Kwitnie złocień maruna.

       

Okres zbioru surowca zielarskiego.

ukryj/pokaż
Wrotycz zwyczajny, wrotycz pospolity
        

Kwitnie wrotycz pospolity.

ukryj/pokaż
Złocień polny
         

Kwitnie złocień polny.

ukryj/pokaż
Złocień trójbarwny
        

Kwitnie złocień trójbarwny.

ukryj/pokaż
Złocień wieńcowy, złocień koronowy
        

Kwitnie złocień wieńcowy.

ukryj/pokaż
Złociszek oskrzydlony
         

Kwitnie złociszek oskrzydlony.

ukryj/pokaż
Złotospor wirginisjki
       

Kwitnie złotospor wirginisjki.

ukryj/pokaż
Żeniszek meksykański, ageratum
        

Kwitnie żeniszek meksykański (wybrane odmiany krócej).

ukryj/pokaż
Żółtlica drobnokwiatowa
     

Kwitnie żółtlica drobnokwiatowa.

ukryj/pokaż
Żółtlica włochata (owłosiona)
      

Kwitnie żółtlica owłosiona.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2017-05-09, RODZ-1211Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2020 r.