Logo Media Nauka

Astrowate, złożone (Asteraceae)

Astrowate (Asteraceae, syn. Compositae) to rośliny zielne z rzędu astrowców.

Wygląd

Są to rośliny zielne, rzadko zdrewniałe.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Aksamitka rozpierzchłaAksamitka rozpierzchła OB

Tagetes patula

Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula) to roślina roczna z rodziny astrowatych, o intensywnym zapachu, uprawiana jako roślina ozdobna rabatowa. Znanych jest około 50 odmian tego gatunku.


Aksamitka wąskolistnaAksamitka wąskolistna G

Tagetes tenuifolia

Aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia) to gatunek rocznej rośliny z rodziny złożonych, o kwiatach pachnących pomarańczami, uprawiana jako roślina ozdobna, przejściowo dziczejąca. Kwitnie w okresie od lipca do października.


Aksamitka wzniesionaAksamitka wzniesiona G

Tagetes erecta

Aksamitka wzniesiona (Tagetes erecta) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych, pospolita roślina rabatowa. To roślina bardzo odporna na panujące warunki. Kwitnie w okresie od maja do września.


Arnika górskaArnika górska PL

Arnica montana

Arnika górska, kupalnik górski (Arnica montana) to roślina wieloletnia z rodziny astrowatych. To roślina trująca i lecznicza, bardzo trudna w uprawie. W Polsce spotykana głównie w Sudetach i Karpatach.


Aster gawędkaAster gawędka PL

Aster amellus

Aster gawędka (Aster amellus) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny astrowatych, zmienny, uprawiany także dla ozdobnych kwiatów. Porasta murawy, zarośla, skały, lasy. Preferuje wapienne podłoże.


Aster nowoangielski, aster amerykańskiAster nowoangielski, aster amerykański G

Aster novae-angliae

Aster nowoangielski, aster amerykański, marcinki nowoangielskie (Aster novae-angliae) to roślina wieloletnia z rodziny astrowatych, dość powszechnie uprawiany jako roślina ozdobna ogrodowa, dziczejąca.


Aster nowobelgijski, aster wirginijskiAster nowobelgijski, aster wirginijski G

Aster novi-belgii

Aster nowobelgijski, aster wirginijski, marcinki wirginijskie (Aster novi-belgii) to roślina wieloletnia z rodziny astrowatych, cenna roślina rabatowa. To jeden z bardziej pospolitych jesiennych astrów w uprawie roślin ozdobnych.


Bylica boże drzewkoBylica boże drzewko G

Artemisia abrotanum

Bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum) to silnie aromatyczny półkrzew lub krzew z rodziny astrowatych, roślina trująca o leczniczych właściwościach, uprawiana i dziczejąca. Zapach tej rośliny przypomina zapach cytryny i kamfory.


Bylica piołunBylica piołun PL

Artemisia absinthium

Bylica piołun (Artemisia absinthium) to gatunek rośliny wonnej z rodziny astrowatych, gorzkiej w smaku, trującej, o właściwościach leczniczych. Jest to bylina lub chamefit, pokryta szarym owłosieniem. Z rośliny tej wytwarza się absynt.


Bylica rocznaBylica roczna OB

Artemisia annua

Bylica roczna (Artemisia annua) to gatunek silnie aromatycznej rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych, rzadko uprawiana, o leczniczych właściwościach. Ziele ma działanie bakteriobójcze, a korzeń dostarcza żółtego barwnika.


Bylica SchmidtaBylica Schmidta G

Artemisia schmidtiana

Bylica Schmidta (Artemisia schmidtiana) to gatunek bardzo niskiego krzewu z rodziny złożonych o srebrzystej barwie. Zasiedla przydroża, zbocza gór. Preferuje glebę suchą, piaszczystą.


Chaber bławatekChaber bławatek PL

Centaurea cyanus

Chaber bławatek (Centaurea cyanus L.) to roślina jednoroczna lub dwuletnia, pospolity chwast zbożowy, tworzący łany. W Polsce to pospolity chwast polny, przede wszystkim zbożowy.


Cynia wytworna, cynia zdobna, jakobinkaCynia wytworna, cynia zdobna, jakobinka G

Zinnia elegans

Cynia wytworna, cynia zdobna, jakobinka (Zinnia elegans) to jednoroczna roślina z rodziny astrowatych, uprawiana w ogrodach dla pięknych kwiatów. Kwiaty te wymagają gleby żyznej i przepuszczalnej. To roślina światłolubna.


Drapacz lekarskiDrapacz lekarski G

Cnicus benedictus

Drapacz lekarski (Cnicus benedictus) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych, rzadko uprawiany w ogrodach, dziczejący, to także roślina lecznicza. Inne nazwy to drapacz benedyktyński, oset lekarski.


Dzielżan ogrodowyDzielżan ogrodowy G

Helenium ×hybridum

Dzielżan ogrodowy (Helenium ×hybridum) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny astrowatych. To gatunek uprawiany dla ozdobnych kwiatów. Znanych jest wiele odmian tej rośliny.


Dziewięćsił bezłodygowyDziewięćsił bezłodygowy PL

Carlina acaulis

Dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis) to gatunek wieloletniej rośliny leczniczej bezłodygowej z rodziny astrowatych, w niektórych krajach uważanej za jarzynę. To roślina górska.


Jastrun wspaniałyJastrun wspaniały G

Leucanthemum ×superbum

Jastrun wspaniały to mieszaniec gatunków Leucanthemum vulgare i Leucanthemum lacustre. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Języczki kwiatowe są białe lub żółtawe. W uprawach spotykamy wiele odmian.


Jeżówka purpurowaJeżówka purpurowa G

Echinacea purpurea

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych. To roślina ozdobna i lecznicza. W uprawach spotyka się wiele odmian. Jeżówka w naturze porasta wschodnią część Ameryki Północnej.


Języczka PrzewalskiegoJęzyczka Przewalskiego G

Ligularia przewalskii

Języczka Przewalskiego (Ligularia przewalskii) to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny złożonych. Liście są z wierzchu nagie, od spodu niebieskawe, również nagie. Dolne są ogonkowe, duże, nerkowate, sercowate, dłoniasto podzielone na 5-7 części.


Kocanki ogrodoweKocanki ogrodowe G

Helichrysum bracteatum

Kocanki ogrodowe (Helichrysum bracteatum) to jednoroczna roślina, dość często uprawiana jako roślina ozdobna, rzadko dziczejąca. Kocanki jednoznacznie kojarzą się z suchymi bukietami z uwagi na łatwość z jaką kwiaty dają się zasuszyć.


Kocanki piaskoweKocanki piaskowe PL

Helichrysum arenarium

Kocanki piaskowe (Helichrysum arenarium) to bylina z rodziny złożonych, biało filcowana, posiadająca lecznicze właściwości. Kocanki piaskowe rosną na suchych, piaszczystych terenach, przy drogach i na wrzosowiskach.


Kozibród łąkowyKozibród łąkowy PL

Tragopogon pratensis

Kozibród łąkowy (Tragopogon pratensis) to gatunek dwuletniej rośliny z rodziny astrowatych. Rośnie na murawach, łąkach, przy drogach i na terenach ruderalnych. Występuje w Europie i Azji.


Kozibród porolistny, salsefiaKozibród porolistny, salsefia OB

Tragopogon porrifolius

Kozibród porolistny, salsefia (Tragopogon porrifolius) to roślina dwuletnia lub jednoroczna z rodziny złożonych, gatunek uprawiany i dziczejący. To warzywo, którego jadalną częścią jest korzeń, podobny do korzenia pietruszki.


Krokosz barwierskiKrokosz barwierski G

Carthamus tinctorius

Krokosz barwierski, saflor (Carthamus tinctorius) to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych, u nas rzadko spotykana w uprawach. To roślina barwierska, oleista i ozdobna, czasem dziczejąca. Kwiaty rurkowe są zebrane w główkowate kwiatostany.


Lepiężnik różowyLepiężnik różowy PL

Petasites hybridus

Lepiężnik różowy (Petasites hybridus) to roślina z rodziny złożonych o leczniczych właściwościach. Rośnie nad wodami płynącymi, porasta wilgotne łąki i zarośla. Gatunek występuje w Europie i Azji.


Łopian większyŁopian większy PL

Arctium lappa

Łopian większy (Arctium lappa) to dwuletnia roślina lecznicza z rodziny astrowatych. W pierwszym roku roślina wytwarza różyczkę z liści, a w drugim roku pęd kwiatowy. Korzenie pierwszoroczne, obrane łodygi i ogonki liściowe są jadalne.


Mniszek pospolity, mniszek lekarskiMniszek pospolity, mniszek lekarski PL

Taraxacum officinale

Mniszek pospolity, mniszek lekarski (Taraxacum officinale) to pospolita bylina lecznicza z rodziny astrowatych. To znany powszechnie dmuchawiec, mlecz. Ma właściwości żółciopędne, oczyszczające krew, pobudzające i poprawiające przemianę materii.


Nachyłek wielkokwiatowyNachyłek wielkokwiatowy G

Coreopsis grandiflora

Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny astrowatych, uprawiany jako roślina ozdobna. W naturze kwiat ten występuje w Ameryce Północnej.


Nagietek lekarskiNagietek lekarski G

Calendula officinalis

Nagietek lekarski (Calendula officinalis) to roślina z rodziny złożonych o charakterystycznym, żywicznym aromacie. To roślina jednoroczna, ozdobna i lecznicza o pięknych kwiatach. Nagietek lekarski świetnie się spisuje przy popękanej skórze i spierzchnięty


Nawłoć kanadyjskaNawłoć kanadyjska OB

Solidago canadensis

Nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis) to lecznicza roślina wieloletnia z rodziny złożonych. To gatunek obcy. Pochodzi z Ameryki Północnej. Tam występuje na preriach i w lasopreriach, przede wszystkim w dolinach rzek.


Oman wielkiOman wielki OB

Inula helenium

Oman wielki (Inula helenium) to lecznicza i przyprawowa bylina zimotrwała z rodziny astrowatych. Oman wielki działa pobudzająco i na czynność nerek oraz na układ trawienny. Ma także właściwości antyseptyczne i wykrztuśne.


Ostropest plamistyOstropest plamisty OB

Silybum marianum

Ostropest plamisty (Silybum marianum) to podobna do ostu roślina dwuletnia z rodziny astrowatych. Ostropest plamisty bywa stosowany jako roślina ozdobna w ogrodach naturalistycznych.


Ostrożeń polnyOstrożeń polny PL

Cirsium arvense

Ostrożeń polny (Cirsium arvense) to roślina wieloletnia z rodziny złożonych. To jedyny gatunek dwupienny o wyłącznie jednopłciowych koszyczkach. Kwiaty są różowo-fioletowe, bardzo rzadko białe, zebrane w liczne koszyczki.


Ostrożeń warzywnyOstrożeń warzywny PL

Cirsium oleraceum

Ostrożeń warzywny (Cirsium oleraceum) to wieloletnia roślina lecznicza i miododajna z rodziny astrowatych, niegdyś wykorzystywany jako warzywo, dziś zapomniana. Osiąga wysokość 50-150 cm.


Podbiał pospolityPodbiał pospolity PL

Tussilago farfara

Podbiał pospolity (Tussilago farfara) to bylina kłączowa, z łuskowatymi rozłogami o leczniczych właściwościach, jeden ze zwiastunów wiosny. Kwiaty są w koszyczkach o średnicy do 3 cm, żółte, zamknięte podczas niepogody i w nocy.


Podbiałek alpejskiPodbiałek alpejski PL

Homogyne alpina

Podbiałek alpejski (Homogyne alpina) to bylina z rodziny złożonych (astrowatych), pospolita roślina występująca tylko w górach. W Polsce występuje w Sudetach i Karpatach. Zakwita przed wytworzeniem liści.


Przegorzan kulistyPrzegorzan kulisty OB

Echinops sphaerocephalus

Przegorzan kulisty (Echinops sphaerocephalus) to wieloletnia roślina lecznicza i trująca z rodziny astrowatych, spotykana także w uprawach jako roślina ozdobna. To także roślina miododajna.


Rudbekia błyskotliwaRudbekia błyskotliwa G

Rudbeckia fulgida

Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) to bylina rozłogowa z rodziny astrowatych, dość rzadko spotykana w uprawach ogrodowych, rzadko dziczejąca. Rudbekia błyskotliwa pochodzi z Ameryki Północnej.


Rudbekia naga, rudbekia sieczna, rotacznica nagaRudbekia naga, rudbekia sieczna, rotacznica naga OB

Rudbeckia laciniata

Rudbekia naga, rotacznica naga (Rudbeckia laciniata) to bylina z rodziny astrowatych, uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna. To gatunek u nas obcy. Pochodzi z Ameryki Północnej. Zdziczała odmiana występuje głównie w południowej części kraju.


Rumian polnyRumian polny OB

Anthemis arvensis

Rumian polny (Anthemis arvensis) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych, chwast upraw zbożowych i okopowych. Kwiaty są bezwonne lub bardzo słabo pachnące, zebrane w koszyczki o średnicy do 3 cm.


Rumianek bezpromieniowyRumianek bezpromieniowy OB

Chamomilla suaveolens

Rumianek bezpromieniowy (Chamomilla suaveolens) to gatunek jednorocznej rośliny o leczniczych właściwościach z rodziny astrowatych bez kwiatów języczkowatych. To u nas gatunek obcy. Pochodzi z Ameryki Północnej i Azji Wschodniej.


Rumianek pospolityRumianek pospolity PL

Chamomilla recutita

Rumianek pospolity, rumianek lekarski (Chamomilla recutita) to lecznicza i aromatyczna roślina jednoroczna z rodziny astrowatych, będąca chwastem upraw polnych. Rumianek jest znany od czasów starożytnych. Ma działanie przeciwzapalne i rozkurczowe.


Sałata jadowitaSałata jadowita OB

Lactuca virosa

Sałata jadowita (Lactuca virosa) to cuchnąca roślina dwuletnia lub roczna z rodziny astrowatych, rzadko zawlekana do Polski. Kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia. Liście są poziomo rozpostarte, brzegiem ząbkowane.


Słonecznik bulwiasty, topinamburSłonecznik bulwiasty, topinambur OB

Helianthus tuberosus

Słonecznik bulwiasty, topinambur (Helianthus tuberosus L.) to bylina z rodziny astrowatych, która w końcowym okresie wegetacji wytwarza charakterystyczne i jadalne bulwy. To u nas gatunek obcy i uprawny.


Słonecznik zwyczajnySłonecznik zwyczajny PL

Helianthus annuus

Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus) to jednoroczna roślina zielna uprawna z rodziny astrowatych, bardzo wysoka z charakterystycznym koszyczkiem. Słonecznik uprawiano już 7 tysięcy lat temu. W Europie pojawił się w XVI wieku.


Starzec zwyczajnyStarzec zwyczajny OB

Senecio vulgaris

Starzec zwyczajny, starzec pospolity (Senecio vulgaris) to roślina roczna lub dwuletnia z rodziny astrowatych, pospolity chwast polny. W odróżnieniu od innych gatunków tego rodzaju nie występują tu kwiaty języczkowate.


Uczep trójlistkowyUczep trójlistkowy PL

Bidens tripartita

Uczep trójlistkowy (Bidens tripartita) to gatunek rocznej rośliny z rodziny złożonych, podobny do uczepu amerykańskiego. Porasta brzegi wód. Inne nazwy to uczep trójdzielny, uczep polny, uczep dwuzębny, dwuząb, czereda, strzałki.


Ukwap dwupiennyUkwap dwupienny PL

Antennaria dioica

Ukwap dwupienny (Antennaria dioica) to wieloletnia roślina lecznicza z rodziny astrowatych. Bywa uprawiana. Rośnie na wrzosowiskach, w lasach, na murawach. Preferuje gleby kwaśne.


Wrotycz maruna, złocień marunaWrotycz maruna, złocień maruna G

Tanacetum parthenium

Wrotycz maruna, złocień maruna (Tanacetum parthenium) to gatunek wieloletniej rośliny leczniczej z rodziny złożonych. Jest silnie aromatyczna, uprawiana w ogrodach także dla walorów estetycznych. W uprawie spotykane są różne odmiany.


Wrotycz zwyczajny, wrotycz pospolityWrotycz zwyczajny, wrotycz pospolity PL

Tanacetum vulgare

Wrotycz pospolity, wrotycz zwyczajny (Tanacetum vulgare) to gatunek silnie aromatycznej rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych. To roślina charakterystyczna i trudno ją pomylić z innym gatunkiem.


Żeniszek meksykański, ageratumŻeniszek meksykański, ageratum G

Ageratum houstonianum

Żeniszek meksykański, ageratum (Ageratum houstonianum) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych. Jest to często uprawiana rabatowa roślina ozdobna o pięknych kwiatach, dziczejąca.


Żółtlica drobnokwiatowaŻółtlica drobnokwiatowa OB

Galinsoga parviflora

Żółtlica drobnokwiatowa (Galinsoga parviflora) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych. To jeden z najbardziej pospolitych chwastów. Roślina wytwarza dwa rodzaje owoców. Gatunek wywodzi się z Ameryki Środkowej i Południowej.Inne gatunki

 • Krwawnik zachyłkolistny (Achillea asplenifolia)
 • Krwawnik pagórkowy (Achillea collina)
 • Krwawnik kowniatkolistny (Achillea crithmifolia)
 • Krwawnik odległołatkowy, krwawnik wrotyczolistny (Achillea distans)
 • Krwawnik drobnokwiatowy, gerbera (Achillea micrantha)
 • Krwawnik szlachetny (Achillea nobilis)
 • Krwawnik pannoński (Achillea pannonica)
 • Krwawnik kichawiec (Achillea ptarmica)
 • Krwawnik wierzbilistny (Achillea salicifolia)
 • Krwawnik szczeciniasty (Achillea setacea)
 • Krwawnik wełnisty (Achillea tomentosa)
 • Akroptilon, gorczak (Acroptilon repens)
 • Ambrozja bylicolistna (Ambrosia artemisiifolia)
 • Ambrozja zachodnia (Ambrosia psilostachya)
 • Ambrozja trójdzielna (Ambrosia trifida)
 • Złociszek oskrzydlony (Ammobium alatum)
 • Bertram lekarski (Anacyclus officinarium)
 • Bertram promienisty (Anacyclus radiatus)
 • Bertram walencki (Anacyclus valentinus)
 • Anafalis perłowy (Anaphalis margaritacea)
 • Andryala integrifolia
 • Rumian wyniosły (Anthemis altissima)
 • Rumian austriacki (Anthemis austriaca)
 • Rumian psi (Anthemis cotula)
 • Rumian ruski (Anthemis ruthenica)
 • Rumian żółty (Anthemis tinctoria)
 • Sałatnica leśna (Aposeris foetida)
 • Łopian mniejszy (Arctium minus)
 • Łopian gajowy (Arctium nemorosum)
 • Łopian pajęczynowaty (Arctium tomentosum)
 • Chłodek drobny (Arnoseris minima)
 • Bylica austriacka (Artemisia austriaca)
 • Bylica dwuletnia (Artemisia biennis)
 • Bylica polna (Artemisia campestris)
 • Bylica estragon, draganek (Artemisia dracunculus)
 • Bylica nadmorska (Artemisia maritima)
 • Bylica pontyjska (Artemisia pontica)
 • Bylica miotłowa (Artemisia scoparia)
 • Bylica Siversa (Artemisia sieviersiana)
 • Bylica Tourneforta, bylica armeńska (Artemisia tournefortiana)
 • Bylica Verlota, bylica werlocka (Artemisia verlotiorum)
 • Bylica pospolita (Artemisia vulgaris)
 • Aster pstry (Aster ×versicolor)
 • Aster gładki (Aster laevis)
 • Aster lancetowaty (Aster lanceilatus)
 • Aster ożota, ożota zwyczajna (Aster linosyris)
 • Aster longifolius
 • Aster purpurowy (Aster puniceus)
 • Aster drobnokwiatowy (Aster tradescantii)
 • Aster solny (Aster tripolium)
 • Asteriskus wodny (Asteriskus aquaticus)
 • Bełżyna balsamiczna, złocień balsamiczny, wrotycz szerokolistny (Balsamita major)
 • Stokrotka pospolita (Bellis perennis)
 • Uczep zwisły (Bidens cernua)
 • Uczep zwodniczy (Bidens connata)
 • Uczep amerykański (Bidens frondosa)
 • Uczep owłosiony (Bidens pilosa)
 • Uczep śląski (Bidens radiata)
 • Nagietek polny (Calendula arvensis)
 • Aster chiński zwyczajny, gwiazdosz (Callistephus chinensis)
 • Oset nastroszony (Carduus acanthoides)
 • Oset kędzierzawy (Carduus crispus)
 • Oset haczykowaty (Carduus hamulosus)
 • Oset drobnogłówkowy (Carduus micropterus)
 • Oset zwisły (Carduus nutans)
 • Oset łopianowaty (Carduus personata)
 • Oset grubogłówkowy (Carduus pycnocephalus)
 • Oset wąskokwiatowy (Carduus tenuiflorus)
 • Oset wielkogłówkowy (Carduus thoermeri)
 • Dziewięćsił popłocholistny (Carlina onopordifolia)
 • Dziewięćsił pospolity (Carlina vulgaris)
 • Krokosz wełnisty (Carthamus lanatus)
 • Chaber Biebersteina (Centaurea biebersteinii)
 • Chaber kolący (Centaurea calcitrapa)
 • Chaber białawy (Centaurea dealbata)
 • Chaber zwodniczy (Centaurea decipiens)
 • Chaber drobnogłówkowy (Centaurea difussa)
 • Chaber łąkowy (Centaurea jacea)
 • Chaber ostrołuskowy (Centaurea macroptilon)
 • Chaber maltański (Centaurea melitensis)
 • Chaber miękkowłosowy (Centaurea mollis)
 • Chaber czarny (Centaurea nigra)
 • Chaber czarniawy (Centaurea nigrescens)
 • Chaber blady (Centaurea ovina)
 • Chaber pannoński (Centaurea pannonica)
 • Chaber frygijski, chaber austriacki (Centaurea phrygia)
 • Chaber perukowy (Centaurea pseudophrygia)
 • Chaber driakiewnik (Centaurea scabiosa)
 • Chaber wełnisty (Centaurea solstitialis)
 • Chaber wąskołuskowy (Centaurea stenolepis)
 • Chaber nadreński (Centaurea stoebe)
 • Chaber wąskokoszyczkowy (Centaurea tenuiflora)
 • Chaber zaalpejski (Centaurea transalpina)
 • Rumian szlachetny, rumian rzymski (Chamaemelum nobile)
 • Chondrilla sztywna (Chondrilla juncea)
 • Złocień trójbarwny (Chrysanthemum carinatum)
 • Złocień koronowy (Chrysanthemum coronarium)
 • Złocień polny (Chrysanthemum segetum)
 • Modrzyk alpejski (Cicerbita alpina)
 • Modrzyk kaukaski (Cicerbita macrophylla)
 • Cykoria endywia (Cichorium endivia)
 • Cykoria podróżnik (Cichorium intybus)
 • Ostrożeń bezłodygowy (Cirsium acaule)
 • Ostrożeń siwy (Cirsium canum)
 • Ostrożeń siedmiogrodzki (Cirsium decussatum)
 • Ostrożeń głowacz (Cirsium eriophorum)
 • Ostrożeń lepki (Cirsium erisithales)
 • Ostrożeń różnolistny (Cirsium helenioides)
 • Ostrożeń błotny (Cirsium palustre)
 • Ostrożeń pannoński (Cirsium pannonicum)
 • Ostrożeń łąkowy (Cirsium rivulare)
 • Ostrożeń lancetowaty (Cirsium vulgare)
 • Coleostephus myconis
 • Nachyłek Drummonda (Coreopsis basalis)
 • Nachyłek lancetowaty (Coreopsis lanceolata)
 • Nachyłek barwierski (Coreopsis tinctoria)
 • Kosmos pierzasty (Cosmos bipinnatus)
 • Kosmos żółty (Cosmos sulphureus)
 • Cotula anthemoides
 • Pępawa dwuletnia (Crepis biennis)
 • Pępawa zielona (Crepis capilaris)
 • Pępawa cuchnąca (Crepis foetida)
 • Pępawa miękka (Crepis mollis)
 • Pępawa nicejska (Crepis nicaeensis)
 • Pępawa błotna (Crepis paludosa)
 • Pępawa różyczkolistna (Crepis praemorsa)
 • Pępawa szczeciniasta (Crepis setosa)
 • Pępawa dachowa (Crepis tectorum)
 • Crepis versicaria
 • Krupina pospolita (Crupina vulgaris)
 • Dalia szkarłatna (Dahlia coccinea)
 • Dalia zmienna (Dahlia pinnata)
 • Chryzantema ogrodowa (Dendranthema ×hortorum)
 • Dimorfoteka mieszańcowa (Dimorphoteca ×hybrida)
 • Omieg górski (Doronicum austriacaum)
 • Omieg sercowaty (Doronicum columnae)
 • Omieg kaukaski (Doronicum orientale)
 • Omieg zachodni (Doronicum pardalianches)
 • Jeżówka wąskolistna (Echinacea angustifolia)
 • Przegorzan węgierski (Echinops exaltatus)
 • Erechtites jastrzębcolistny (Erechtites hieracifolia)
 • Przymiotno ostre (Erigeron acer)
 • Przymiotno białe (Erigeron annuus)
 • Przymiotno kanadyjskie (Erigeron canadensis)
 • Sadziec konopiasty (Eupatorium cannabinum)
 • Sadziec pomarszczony (Eupatorium rugosum)
 • Nicennica żółtawa (Filago lutescens)
 • Nicennica niemiecka (Filago vulgaris)
 • Gailardia oścista (Gaillardia aristata)
 • Gailardia nadobna (Gaillardia pulchella)
 • Żółtlica włochata (owłosiona) (Galinsoga ciliata)
 • Doględa wielka (Grindelia robusta)
 • Olejarka abisyńska (Guizotia abyssinica)
 • Hedypnois cretica
 • Dzielżan jesienny (Helenium autumnale)
 • Słonecznik jaskrawy (Helianthus ×laetiflorus)
 • Słonecznik srebrzystolistny (Helianthus annuus)
 • Słonecznik dziesięciopłatkowy (Helianthus decapetalus)
 • Słonecznik olbrzymi (Helianthus giganteus)
 • Słonecznik ogonkowy (Helianthus petiolaris)
 • Słonecznik szorstki (Helianthus rigidus)
 • Słonecznik wierzbolistny (Helianthus salicifolius)
 • Słonecznik miekkowłosy (Helianthus strumosus)
 • Słoneczniczek (Heliopsis helianthoides)
 • Suchołuska różowa (Helipterum roseum)
 • Jastrzębiec pomarańczowy (Hieracium aurantiacum)
 • Jastrzębiec siny (Hieracium bifidum)
 • Jastrzębiec łąkowy (Hieracium caespitosum)
 • Jastrzębiec wierzchotkowy (Hieracium cymosum)
 • Jastrzębiec przeźroczysty (Hieracium diaphanum)
 • Jastrzębiec żmijowcowy (Hieracium echioides)
 • Jastrzębiec strzałkowaty (Hieracium fuscocinereum)
 • Jastrzębiec wczesny (Hieracium glaucinum)
 • Jastrzębiec gronkowy (Hieracium lactucella)
 • Jastrzębiec gładki (Hieracium laevigatum)
 • Jastrzębiec plamisty (Hieracium maculatum)
 • Jastrzębiec leśny (Hieracium murorum)
 • Jastrzębiec kosmaczek (Hieracium pilosella)
 • Jastrzębiec wysoki (Hieracium piloselloides)
 • Jastrzębiec groniasty (Hieracium racemosum)
 • Jastrzębiec sabaudzki (Hieracium sabaudum)
 • Jastrzębiec baldaszkowaty (Hieracium umbellatum)
 • Jastrzębiec zwyczajny (Hieracium vulgatum)
 • Prosienicznik gładki (Hypochoeris glabra)
 • Prosienicznik plamisty (Hypochoeris maculata)
 • Prosienicznik szorstki (Hypochoeris radicata)
 • Oman szlachtawa (Inula conyza)
 • Oman wąskolistny (Inula ensifolia)
 • Oman niemiecki (Inula germanica)
 • Oman szorstki (Inula hirta)
 • Oman wierzbolistny (Inula salicina)
 • Iwa rzepieniolistna (Iva xanthifolia)
 • Sałata wierzbolistna, sałata solna (Lactuca saligna)
 • Sałata siewna (Lactuca sativa)
 • Sałata kompasowa (Lactuca serriola)
 • Sałata tatarska (Lactuca tatarica)
 • Łoczyga pospolita (Lapsana communis)
 • Brodawnik jesienny (Leontodon autumnalis)
 • Brodawnik zwyczajny (Leontodon hispidus)
 • Brodawnik różnoowockowy (Leontodon taraxacoides)
 • Jastrun zwyczajny, jastrun zapoznany, złocień właściwy (Leucanthemum ircutianum)
 • Jastrun wielki, złocień wielki (Leucanthemum maximum)
 • Jastrun górski (Leucanthemum montanum)
 • Jastrun wczesny, jastrun właściwy (Leucanthemum praecox)
 • Ligularia dentata
 • Języczka syberyjska (Ligularia sibirica)
 • Suchotki polne (Logfia arvensis)
 • Suchotki drobne (Logfia minima)
 • Maruna nadmorska (Matricaria maritima)
 • Maruna bezwonna (Matricaria perforata)
 • Sałatnik leśny (Myselis muralis)
 • Szarota żółtobiała (Omalotheca luteo-album)
 • Szarota leśna (Omalotheca sylvatica)
 • Szarota błotna (Omalotheca uliginosa)
 • Popłoch pospolity (Onopordum acanthium)
 • Partenium (Parthenium hysterophorus)
 • Lepiężnik biały (Petasites albus)
 • Lepiężnik kutnerowaty (Petasites spurius)
 • Goryczel żmijowcowaty (Picris echioides)
 • Goryczel jastrzębcowaty (Picris hieracioides)
 • Przenęt purpurowy (Prenanthes purpurea)
 • Płesznik czerwonkowy (Pulicaria dysenterica)
 • Płesznik zwyczajny (Pulicaria vulgaris)
 • Rhagadiolus stellatus
 • Rudbekia owłosiona (Rudbeckia hirta)
 • Santolina cyprysikowata (Santolina chamaecyparissus)
 • Scolymus hispanicus
 • Wężymord siwy, trzonczak (Scorzonera cana)
 • Wężymord hiszpański, czarny korzeń, skorzonera (Scorzonera hispanica)
 • Wężymord niski (Scorzonera humilis)
 • Wężymord pierzasty (Scorzonera laciniata)
 • Wężymord stepowy (Scorzonera purpurea)
 • Starzec wodny (Senecio aquaticus)
 • Starzec błotny (Senecio congestus)
 • Starzec cienisty (Senecio doria)
 • Starzec gorczycznikowy (Senecio erraticus)
 • Starzec wąskolistny (Senecio erucifolius)
 • Starzec nadrzeczny (Senecio fluviatilis)
 • Starzec polny (Senecio integrifolius)
 • Starzec jakubek (Senecio jacobaea)
 • Starzec gajowy (Senecio nemorensis)
 • Starzec bagienny (Senecio paludosus)
 • Starzec długolistny (Senecio papposus)
 • Starzec kędzierzawy, starzec nadpotokowy (Senecio rivularis)
 • Starzec leśny (Senecio sylvaticus)
 • Starzec wiosenny (Senecio vernalis)
 • Starzec lepki (Senecio viscosus)
 • Sierpik różnolistny (Serratula lycopifolia)
 • Sierpik barwierski (Serratula tinctoria)
 • Sylfium przerosłe (Silphium perfoliatum)
 • Simsia (Simsia foetida)
 • Nawłoć najwyższa (Solidago altissima)
 • Nawłoć późna, nawłoć olbrzymia (Solidago gigantea)
 • Nawłoć wąskolistna (Solidago graminifolia)
 • Nawłoć pospolita (Solidago virgaurea)
 • Mlecz polny (Sonchus arvensis)
 • Mlecz kolczasty (Sonchus asper)
 • Mlecz warzywny, mlecz zwyczajny (Sonchus oleraceus)
 • Mlecz błotny (Sonchus palustris)
 • Spilanthes oleraceus
 • Wrotycz różowy, złocień różowy (Tanacetum coccineum)
 • Wrotycz podbaldachowy (Tanacetum corymbosum)
 • Wrotycz wielkolistny (Tanacetum macrophyllum)
 • Wrotycz marunolistny (Tanacetum parthenifolium)
 • Mniszek besarabski (Taraxacum bessarabicum)
 • Mniszek błotny (Taraxacum palustre)
 • Smotrawa okazała (Telekia speciosa)
 • Kozibród wielki (Tragopogon dubius)
 • Kozibród pajęczynowaty (Tragopogon flocossus)
 • Werbesyna (Verbesina encelioides)
 • Wolutaria (Volutaria lippii)
 • Rzepień brzegowy, rzepień włoski (Xanthium albinum)
 • Rzepień ciernisty, rzepień kolczasty (Xanthium spinosum)
 • Rzepień pospolity (Xanthium strumarium)
 • Suchokwiat roczny (Xeranthemum annuum)

Morfologia i anatomia

Kwiaty tych roślin są w koszyczkach na ogół wielokwiatowych, czasem skąpokwiatowych. Owoc jest podobny do niełupki. Liście skrętoległe, rzadko naprzeciwległe.

Zdjęcia i grafiki - galeria


© medianauka.pl, 2017-05-09, RODZ-1211


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
słonecznik zwyczajny
         

Kwitnie słonecznik.

ukryj/pokaż
podbiałek alpejski
         

Kwitnie w górach podbiałek alpejski.

ukryj/pokaż
chaber bławatek
       

Kwitnie chaber bławatek.

ukryj/pokaż
mniszek pospolity (lekarski)
       

Kwitnie mniszek pospolity (lekarski) zwany także mleczem lub dmuchawcem.

ukryj/pokaż
Podbiał pospolity
         

Kwitnie podbiał pospolity

ukryj/pokaż
Rudbekia naga
         

Kwitnie rudbekia naga.

ukryj/pokaż
aksamitka rozpierzchła
       

Kwitnie aksamitka rozpierzchła.

ukryj/pokaż
oman wielki
          

Kwitnie oman wielki.

ukryj/pokaż
bylica Schmidta
          

Kwitnie bylica Schmidta.

ukryj/pokaż
jastrun wspaniały
          

Kwitnie jastrun wspaniały.

ukryj/pokaż
języczka Przewalskiego
          

Kwitnie języczka Przewalskiego.

ukryj/pokaż
żeniszek meksykański
        

Kwitnie żeniszek meksykański (wybrane odmiany krócej).

ukryj/pokaż
nawłoć kanadyjska
         

Kwitnie nawłoć kanadyjska.

ukryj/pokaż
aster gawędka
         

Kwitnie aster gawędka.

ukryj/pokaż
aster nowoangielski
         

Kwitnie aster nowoangielski.

ukryj/pokaż
aster nowobelgijski
          

Kwitnie aster nowobelgijski.

ukryj/pokaż
kocanki piaskowe
        

Kwitną kocanki piaskowe.

ukryj/pokaż
kocanki ogrodowe
         

Kwitną kocanki ogrodowe.

ukryj/pokaż
ukwap dwupienny
         

Kwitnie ukwap dwupienny.

ukryj/pokaż
uczep trójlistkowy
        

Kwitnie uczep trójlistkowy.

ukryj/pokaż
rudbekia błyskotliwa
        

Kwitnie rudbekia błyskotliwa.

ukryj/pokaż
jeżówka purpurowa
        

Kwitnie jeżówka purpurowa.

ukryj/pokaż
słonecznik bulwiasty, topinambur
         

Kwitnie słonecznik bulwiasty (topinambur).

ukryj/pokaż
żółtlica drobnokwiatowa
     

Kwitnie żółtlica drobnokwiatowa.

ukryj/pokaż
nachyłek wielkokwiatowy
         

Kwitnie nachyłek wielkokwiatowy.

ukryj/pokaż
cynia wytworna
        

Kwitnie cynia wytworna.

ukryj/pokaż
aksamitka wąskolistna
        

Kwitnie aksamitka wąskolistna.

ukryj/pokaż
aksamitka wzniesiona
       

Kwitnie aksamitka wzniesiona.

ukryj/pokaż
rumian polny
      

Kwitnie rumian polny.

ukryj/pokaż
rumianek pospolity
         

Kwitnie rumianek pospolity.

ukryj/pokaż
rumianek bezpromieniowy
        

Kwitnie rumianek bezpromieniowy.

ukryj/pokaż
wrotycz pospolity
        

Kwitnie wrotycz pospolity.

ukryj/pokaż
wrotycz maruna
        

Kwitnie wrotycz maruna.

ukryj/pokaż
bylica piołun
         

Kwitnie bylica piołun.

ukryj/pokaż
bylica roczna
        

Kwitnie bylica roczna.

ukryj/pokaż
bylica boże drzewko
        

Kwitnie bylica boże drzewko,

ukryj/pokaż
lepiężnik różowy
         

Kwitnie lepiężnik różowy.

ukryj/pokaż
arnika górska
         

Kwitnie arnika górska.

ukryj/pokaż
starzec zwyczajny

Kwitnie starzec pospolity.

ukryj/pokaż
nagietek lekarski
        

Kwitnie nagietek lekarski.

ukryj/pokaż
dziewięćsił bezłodygowy
        

Kwitnie dziewięćsił bezłodygowy.

ukryj/pokaż
przegorzan kulisty
         

Kwitnie przegorzan kulisty.

ukryj/pokaż
łopian większy
         

Kwitnie łopian większy.

ukryj/pokaż
ostrożeń polny
        

Kwitnie ostrożeń polny.

ukryj/pokaż
ostrożeń warzywny
        

Kwitnie ostrożeń warzywny.

ukryj/pokaż
ostropest plamisty
          

Kwitnie ostropest plamisty.

ukryj/pokaż
drapacz lekarski
        

Kwitnie drapacz lekarski.

ukryj/pokaż
krokosz barwierski
         

Kwitnie krokosz barwierski.

ukryj/pokaż
salsefia
       

Kwitnie salsefia.

ukryj/pokaż
kozibród łąkowy
       

Kwitnie kozibród łąkowy.

ukryj/pokaż
sałata jadowita
         

Kwitnie sałata jadowita.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia© Media Nauka 2008-2018 r.