PL

Arnika górska

Arnika górska, kupalnik górski (Arnica montana) to roślina wieloletnia z rodziny astrowatych. To roślina trująca i lecznicza, bardzo trudna w uprawie.Arnika górska (Arnica montana)
© Wiert - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Arnika górska występuje w Europie Środkowej i Skandynawii. W Polsce spotykana tylko w Sudetach z Dolnym Śląskiem, Karpatach i na pojedynczych stanowiskach w innych rejonach. Pionowy zasięg występowania to 2850 m n.p.m. Rośnie w lasach, głównie iglastych i mieszanych, zaroślach i na łąkach oraz w górach. Preferuje kwaśne gleby. Preferuje półcień lub umiarkowane światło.

Kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia.

Morfologia i anatomia

Osiąga wysokość 20-60 cm.

Łodyga jest pokryta gruczołami.

Liście są typu odziomkowego, tworzą rozesłaną rozetę. Liście łodygowe występuje w parach, im wyżej tym są mniejsze. Lisćie są odwrotnie jajowate lub eliptyczne, zielone z 3-7 wyraźnymi nerwami, nagie.

Kwiaty są zebrane w koszyczek o średnicy do 7 cm, żółte, pomarańczowożółte. Kwiaty rurkowate są obupłciowe. Jest ich około 50-100. Kwiaty języczkowate są żeńskie i jest ich 15-20.

Owoc ma 5 mm długości, to niełupka z puchem kielichowym.

Kłącze jest krótkie i dość grube, czołgające się.


Ochrona i zagrożenia

Kupalnik górski znajduje się pod ścisłą ochroną.

Ciekawostki

Inne nazwy pospolite to pomurnik, pomornik, tranek górski.

Zbiory i zastosowanie

Surowcem zielarskim jest kwiat i koszyczek kwiatowy. Zioło to ma właściwości wzmacniające naczynia włosowate, przeciwzakrzepowe. Może być stosowany na krwiaki i stłuczenia, obrzęki, hemoroidy, krwawienia menopauzalne. Ma zastosowanie także w zaburzeniach miażdżycowych.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2018-09-15, GAT-13718


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Arnika górska
         

Kwitnie arnika górska.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Parametry

Kolor kwiatów

żółty kwiat
Grupa

bylina
Stanowisko

nasłonecznione
półcień
Środowsko

górskie
leśne
łąkowe
Użytek

zioła
roślina lecznicza
Ochrona

Gatunek pod ścisłą ochroną
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.