Łopian

Łopian (Arctium) to rodzaj dwuliściennych roślin z rodziny astrowatych, do którego zaliczamy 10 gatunków, z czego w Polsce 4.

To rośliny dwuletnie.

Gatunki

Wykaz gatunków.


Łopian gajowyŁopian gajowy PL

Arctium nemorosum

Łopian gajowy (Arctium nemorosum) to gatunek dwuletniej rośliny z rodziny złożonych. Rośnie na skrajach lasów liściastych, na zrębach, najczęściej w Karpatach i Sudetach.


Łopian mniejszyŁopian mniejszy PL

Arctium minus

Łopian mniejszy (Arctium minus) to dwuletnia roślina lecznicza z rodziny astrowatych. Kwiaty zebrane w koszyczki, a te wydłużone w grono, co stanowi cechę charakterystyczną tego gatunku.


Łopian pajęczynowatyŁopian pajęczynowaty PL

Arctium tomentosum

Łopian pajęczynowaty (Arctium tomentosum) to gatunek dwuletniej rośliny leczniczej z rodziny astrowatych. Pierwszego roku rosną tylko liście w rozecie. Pęd z owocami pojawia się w drugim roku życia. Przypomina łopian większy.


Łopian większyŁopian większy PL

Arctium lappa

Łopian większy (Arctium lappa) to dwuletnia roślina lecznicza z rodziny astrowatych. W pierwszym roku roślina wytwarza różyczkę z liści, a w drugim roku pęd kwiatowy. Korzenie pierwszoroczne, obrane łodygi i ogonki liściowe są jadalne.
Zdjęcia - galeriaWystępowanie i środowisko

Łopian występuje w Europie i Azji.

Morfologia i anatomia

Liście są duże, owłosione od spodu, sercowate u nasady.

Kwiaty są zebrane w kuliste koszyczki. Okrywa z licznymi, zakończonymi haczykami łuskami. Bardzo łatwo czepiają się ubrań, sierści. To tak zwane rzepy.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Łopian gajowy: Kwitnie łopian gajowy.
         Łopian mniejszy: Kwitnie łopian mniejszy.
        Łopian pajęczynowaty: Kwitnie łopian pajęczynowaty.
         Łopian większy: Kwitnie łopian większy.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Lucjan Rutkowski - Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej., ISBN 978-83-01-14342-8, PWN SA 2004
  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003

© medianauka.pl, , RODZAJ-35
Data aktualizacji artykułu: 2020-06-20Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.