Łopian większy

Łopian większy (Arctium lappa)

© Unkas Photo - Fotolia.com

Łopian większy (Arctium lappa) to dwuletnia roślina lecznicza z rodziny astrowatych. W pierwszym roku roślina wytwarza różyczkę z liści, a w drugim roku pęd kwiatowy.

Występowanie i środowisko PL

Łopian większy występuje w Europie, Azji, w Ameryce Północnej został introdukowany. Został zawleczony do Ameryki Południowej. W Polsce wszędzie pospolity poza wysokimi partiami gór. Preferuje stanowiska nasłonecznione, glebę o obojętnym odczynie. Rośnie w widnych lasach, zaroślach, na terenach ruderalnych, przy drogach.

Kwitnie w okresie od lipca do września.

Morfologia i anatomia

Osiąga wysokość 80-200 cm.

Liście odziomkowe są bardzo duże, szerokie, sercowate, szarawe od spodu, zielone z wierzchu, brzegiem ząbkowane. Liście wyrastające na łodydze są mniejsze. Ulistnienie skrętoległe.

Kwiaty są zebrane w koszyczki na szypułkach. Okrywa koszyczka jest duża. Listki okrywy mają haczyki. Kwiaty są fioletowe, rurkowate.

Owoc to niełupka zakończona włoskami. Owocostan to pospolity "rzep". Rzepy przyczepiają się do sierści zwierząt i tak są przenoszone w inne miejsca.

Korzeń jest gruby, mięsisty, biały i rozgałęziony.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Korzenie pierwszoroczne, obrane łodygi i ogonki liściowe są jadalne. Korzenie posiekane może być spożywany na surowo. Młode pędy można przyrządzać jak szparagi, dodawać do zup. Ogonki liściowe służą jako dodatek do sałatek. Są gorzkawe.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Kwitnie łopian większy.

Parametry

Kolor kwiatów

fioletowy kwiat
Grupa

roślina zielna dwuletnia
Stanowisko

nasłonecznione
Środowsko

leśne
synantropijne
Użytek

zioła
roślina lecznicza
Jadalność

Gatunek jadalny

Pokrewne gatunki roślin

Zioła
Zioła

Zobacz atlas ziół, roślin leczniczych i przyprawowych.© medianauka.pl, 2018-09-23, GAT-13752
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.