
Łopian większy
Łopian większy (Arctium lappa) to dwuletnia roślina lecznicza z rodziny astrowatych. W pierwszym roku roślina wytwarza różyczkę z liści, a w drugim roku pęd kwiatowy.
Występowanie i środowisko PL
Łopian większy występuje w Europie, Azji, w Ameryce Północnej został introdukowany. Został zawleczony do Ameryki Południowej. W Polsce wszędzie pospolity poza wysokimi partiami gór. Preferuje stanowiska nasłonecznione, glebę o obojętnym odczynie. Rośnie w widnych lasach, zaroślach, na terenach ruderalnych, przy drogach.
Kwitnie w okresie od lipca do września.
Morfologia i anatomia
Osiąga wysokość 80-200 cm.
Liście odziomkowe są bardzo duże, szerokie, sercowate, szarawe od spodu, zielone z wierzchu, brzegiem ząbkowane. Liście wyrastające na łodydze są mniejsze. Ulistnienie skrętoległe.
Kwiaty są zebrane w koszyczki na szypułkach. Okrywa koszyczka jest duża. Listki okrywy mają haczyki. Kwiaty są fioletowe, rurkowate.
Owoc to niełupka zakończona włoskami. Owocostan to pospolity "rzep". Rzepy przyczepiają się do sierści zwierząt i tak są przenoszone w inne miejsca.
Korzeń jest gruby, mięsisty, biały i rozgałęziony.
Ochrona i zagrożenia
Brak danych.
Ciekawostki
Korzenie pierwszoroczne, obrane łodygi i ogonki liściowe są jadalne. Korzenie posiekane może być spożywany na surowo. Młode pędy można przyrządzać jak szparagi, dodawać do zup. Ogonki liściowe służą jako dodatek do sałatek. Są gorzkawe.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2018-09-23, GAT-13752 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● ● ● Kwitnie łopian większy.
Parametry

roślina zielna dwuletnia
nasłonecznione
leśne
synantropijne
Gatunek jadalny