Lotopałanka karłowata

Lotopałanka karłowata (Petaurus breviceps) to najmniejszy ssak z rodziny pałanek. Ma miękkie, delikatne i jedwabiste futerko, szare z wierzchu i białe pod spodem. Czarne pasy na granicy szarego i białego futerka. Ma duże uszy i oczy. Nos różowy. Ma puszysty ogon oraz niewielki fałd skórny umożliwiający lot ślizgowy.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Lotopałanka karłowata (Petaurus breviceps)

© Eric Isselée - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Miejsce występowania to Australia i Nowa Gwinea. Zamieszkuje lasy, korony drzew.

Tryb życia i zachowanie

To zwierzęta prowadzące nocny tryb życia. Są bardzo towarzyskie i energiczne. Śpią w dziuplach.

Morfologia i anatomia

Błona lotna rozciąga się od kostki do nadgarstka.

Pożywienie

W naturze żywi się słodkim sokiem z pni akacji i figowców, nektarem z kwiatów oraz owadami i ich larwami.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Jest to jeden z nielicznych ssaków latających lotem ślizgowym.

Pytania

Pytania

Ile kosztuje lotopałanka karłowata?

Cena lotopałanki karłowatej oscyluje od 500 do 2000 zł. W Polsce można kupić ten gatunek. Czasem w ofertach sprzedaży pojawia się jako wiewiórka lotopałanka, choć to nie jest prawidłowa nazwa.
Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Rodzaj klatki i wyposażenieTo zwierzęta bardzo towarzyskie i trzymamy co najmniej parę. Klatka powinna być bardzo duża z gęstymi szczebelkami, najlepiej poziomymi. Dno wysłane trocinami, torfem kokosowym lub ściółką kukurydzianą. W klatce odtwarzamy koronę drzewa (umieszczamy konary i gałęzie, liny i sznurki). Warto też umieścić drewniany domek, który należy przymocować na wyższej półce klatki. Warto też doposażyć klatkę w kołowrotek. Należy zainstalować poidełko.
Inne warunki chowu Ściółkę wymieniamy raz w tygodniu. Wodę zmieniamy codziennie. emperatura powietrza w dzień: 22-30°C
PokarmMożna podawać naturalny miód, przecier owocowy dla dzieci, jogurt owocowy i tarte owoce, słodkie i bardzo soczyste owoce oraz owady i ich larwy (np. świerszcze, szarańczę, drewnojady, mączniki).
Ograniczenia prawneZwierzę nie jest wymienione ani w dodatku a, ani w załączniku B do rozporządzenia UE 338/97 oraz 750/2013 z dnia 29 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi. Czytaj więcej.
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki ssaków


Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

© medianauka.pl, 2013-01-05, GAT-275
©® Media Nauka 2008-2023 r.