Lotopałankowate

Lotopałankowate, lotopałanki (Petauridae) to rodzina ssaków z rzędu dwuprzodozębowców, zaliczana do torbaczy. Do rodziny należy 11 gatunków.

Wygląd

Ssaki te posiadają fałd skórny umożliwiający lot ślizgowy.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Lotopałanka karłowataLotopałanka karłowata

Petaurus breviceps

Lotopałanka karłowata to najmniejszy ssak z rodziny pałanek. Ma puszysty ogon oraz niewielki fałd skórny umożliwiający lot ślizgowy.


Palcownik pręgowanyPalcownik pręgowany

Dactylopsila trivirgata

Palcownik pręgowany (Dactylopsila trivirgata) to gatunek ssaka z rodziny lotopałankowatych. Ma czarno-białe futerko. Fałd skórny umożliwia zwierzęciu lot ślizgowy.

Inne gatunki

 • palcownik długopalcy (Dactylonax palpator)
 • palcownik wielkoogonowy (Dactylopsila megalura)
 • palcownik wyspowy (Dactylopsila tatei)
 • lotopałanik dziuplowy (Gymnobelideus leadbeateri)
 • lotopałanka północna (Petaurus abidi)
 • lotopałanka żółtobrzucha (Petaurus australis)
 • lotopałanka wyspowa (Petaurus biacensis)
 • lotopałanka hebanowa (Petaurus gracilis)
 • lotopałanka pośrednia (Petaurus norfolcensis)

Występowanie i środowisko

Lotopałanki występują w Indonezji w Australii.

Tryb życia i zachowanie

To gatunki potrafiące szybować w powietrzu. Prowadzą nadrzewny tryb życia.

Pożywienie

Zjadają pokarm pochodzenia roślinnego i owady.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

 • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
 • Praca zbiorowa - Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991
 • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015

Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak

Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2019-07-21, RODZ-805
Data aktualizacji artykułu: 2022-07-18Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.