Łusecznikowate

Łusecznikowate (Ichthyophiidae) to rodzina płazów z rzędu płazów beznogich, która liczy dziś 2 rodzaje i około 39 gatunków. To druga pod względem liczby gatunków rodzina płazów beznogich. W Polsce nie żyje żaden przedstawiciel z tej rodziny w naturalnym środowisku.

Wygląd

Wyglądem łusecznikowate przypominają duże robaki. Wyraźnie można odróżnić część ogonową. Ciało dzieli się na charakterystyczne segmenty.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Łusecznik kotajskiŁusecznik kotajski

Ichthyophis kohtaoensis

Prawdopodobnie najlepiej zbadany przez biologów przedstawiciel płazów beznogich, zamieszkujący Tajlandię. Ciało podzielone jest licznymi segmentami. Pod każdym okiem na górnej szczęce znajdują się niewielkie czułki zmysłowe.

Inne gatunki

  • Łusecznik lepki (Ichthyophis glutinosus)

Występowanie i środowisko

Przedstawiciele tej rodziny zamieszkują obszary południowo-wschodniej Azji, Filipin, Indii, Sri Lanki, Archipelagu Malajskiego.

Tryb życia i zachowanie

Płazy te prowadzą życie pośród roślinności w ściółce, pod pniami, gałęziami. W dzień pozostają w ukryciu, w nocy mogą wychodzić na powierzchnię.

Morfologia i anatomia

Łusecznikowate są wyposażone w czułki zmysłowe, umiejscowione niedaleko oka i nozdrzy. Otwór gębowy znajduje się na końcu pyska, szczęka dolna jest lekko cofnięta. W skórze znajdują się łuski.

Ciało jest segmentowane. Składa się z segmentów podstawowych, drugo- i trzeciorzędowych. U niektórych gatunków liczba pierścieni może być większa niż 400.

Rozmnażanie

Wszystkie gatunki są prawdopodobnie jajorodne. Zwykle samice opiekują się jajami. Młode do momentu przeobrażenia żyją w wodzie.

Pożywienie

Zjadają dżdżownice i owady.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2014-01-16, RODZ-215Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.