Manat karaibski

Manat, brzegowiec (Trichechus manatus) to duży ssak wodny o wrzecionowatej budowie ciała o gładkiej, słabo owłosionej skórze. Przednie kończyny są przekształcone w płetwy, tylne zredukowane całkowicie. Manat jest wyposażony w półokrągłą płetwę ogonową. Jest bardzo ociężały i powolny.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Ameryka Północna i Południowa. Zamieszkuje płytkie wody u ujścia rzek, laguny, rzeki, nie można go spotkać na pełnym morzu.

Tryb życia i zachowanie

Bezradny na lądzie. Manat może przebywać pod wodą nawet 15 minut. Jest towarzyski. Żyje w stadach. Manaty przypominają pasące się bydło na łące, tyle że pod wodą. Manaty są w wodzie bardzo zwinne.

Morfologia i anatomia

To ssak całkowicie przystosowany do życia w wodzie. Nie posiada tylnych kończyn (są przekształcone w płetwę). Na grubej skórze znajduje się rzadkie owłosienie. Płetwy zawierają 3-4 paznokcie.

Pożywienie

Glony i trawa morska oraz rośliny słodkowodne. Dietę roślinną uzupełniają małymi rybami i innymi kręgowcami. Mana je dziennie przez 5 godzin, pochłaniając roślinność o masie do 10% wagi swego ciała.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 152-180 dni. Samica rodzi zwykle jedno młode. Jego skóra jest pomarańczowa. Ma około metra długości i ciężar 18-27 kg. Pobierają tuż po urodzeniu pokarm roślinny.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Oba podgatunki są zagrożone wymarciem.

Ciekawostki

Manat dobrze znosi niewolę ale nie udało się założyć hodowli. Przy niewielkim obniżeniu temperatury wody nie przyjmuje pokarmu. Podejmowano próby walki z jego pomocą przy zarastających zbiornikach wodnych.

Dzięki uprzejmości ZOO we Wrocławiu możemy Państwu zaprezentować film i zdjęcia manatów, które można oglądać we wrocławskim Afrykarium. Niżej publikujemy materiał związany z narodzinami we Wrocławskim ZOO manata. Oto film z tego wydarzenia.

Podgatunki:
Manat karaibski - T. m. latirostris (Harlan, 1824)
T. m. manatus Linnaeus, 1758


Pokrewne gatunki ssaków

ikonaManat afrykański
Trichechus senegalensis
ikonaManat rzeczny
Trichechus inunguis
Manatowate
Manatowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Wiadomości

We Wrocławiu na świat przyszedł manat!

We Wrocławiu na świat przyszedł manat!

Manaty to jedne z najrzadszych, zagrożonych wyginięciem zwierząt, których hodowlę zachowawczą prowadzą ogrody zoologiczne. Można je spotkać w zaledwie 19 ogrodach na świecie, w tym w 10 w Europie. Narodziny każdego cielaka to święto, bo to kolejny krok pozwalający zapewnić przetrwanie tego gatunku.

Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak

Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2013-02-09, GAT-330
Data aktualizacji artykułu: 2018-03-28
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.