Logo Media Nauka

Manat, brzegowiec

Manat, brzegowiec (Trichechus manatus) to duży ssak wodny o wrzecionowatej budowie ciała o gładkiej, słabo owłosionej skórze. Przednie kończyny są przekształcone w płetwy, tylne zredukowane całkowicie. Manat jest wyposażony w półokrągłą płetwę ogonową. Jest bardzo ociężały i powolny.

Manat, brzegowiec (Trichechus manatus)
© Corel

Nazwa gatunku
Manat, brzegowiec
Nazwa łacińska
Trichechus manatus
Nazwy obce
angielska: American Manatee, West Indian Manatee
niemiecka: Karibik-Manati, Nagel-Manati
czeska: Kapustňák širokonosý
francuska: Lamantin
hiszpańska: Manati
Pierwsze opisanie gatunku
Linnaeus, 1758
Obszar występowania
Europa - nie; Polska - nie;
Azja - nie;
Afryka - nie;
Ameryka Północna - tak;
Ameryka Południowa - tak;
Ameryka Środkowa - tak;
Australia - nie;
Antarktyda - nie;
Manat, brzegowiec - mapa występowania na świecie
Wielkość
Długość: 300 cm
Maksymalna długość życia
10 lat.
Podgatunki
Manat karaibski - T. m. latirostris (Harlan, 1824)
T. m. manatus Linnaeus, 1758
Systematyka
Domena: Eukarionty (Eukaryota)
Królestwo: Zwierzęta (Animalia)
Typ: Strunowce (Chordata)
Gromada: Ssaki (Mammalia)
Rząd: Syreny (Sirenia)
Rodzina: Manaty (Manatidae)

Występowanie i środowisko

Ameryka Północna i Południowa. Zamieszkuje płytkie wody u ujścia rzek, laguny, rzeki, nie można go spotkać na pełnym morzu.

Tryb życia i zachowanie

Bezradny na lądzie. Manat może przebywać pod wodą nawet 15 minut. Jest towarzyski. Żyje w stadach. Manaty przypominają pasące się bydło na łące, tyle że pod wodą. Manaty są w wodzie bardzo zwinne.

Morfologia i anatomia

To ssak całkowicie przystosowany do życia w wodzie. Nie posiada tylnych kończyn (są przekształcone w płetwę). Na grubej skórze znajduje się rzadkie owłosienie. Płetwy zawierają 3-4 paznokcie.

Pożywienie

Glony i trawa morska oraz rośliny słodkowodne. Dietę roślinną uzupełniają małymi rybami i innymi kręgowcami. Mana je dziennie przez 5 godzin, pochłaniając roślinność o masie do 10% wagi swego ciała.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 152-180 dni. Samica rodzi zwykle jedno młode. Jego skóra jest pomarańczowa. Ma około metra długości i ciężar 18-27 kg. Pobierają tuż po urodzeniu pokarm roślinny.

VU

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Oba podgatunki są zagrożone wymarciem.

Ciekawostki

Manat dobrze znosi niewolę ale nie udało się założyć hodowli. Przy niewielkim obniżeniu temperatury wody nie przyjmuje pokarmu. Podejmowano próby walki z jego pomocą przy zarastających zbiornikach wodnych.

Dzięki uprzejmości ZOO we Wrocławiu możemy Państwu zaprezentować film i zdjęcia manatów, które można oglądać we wrocławskim Afrykarium. Niżej publikujemy materiał związany z narodzinami we Wrocławskim ZOO manata. Oto film z tego wydarzenia.

 

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2013-02-09, GAT-330
Data aktualizacji artykułu: 2018-03-28


Wiadomości

We Wrocławiu na świat przyszedł manat!

We Wrocławiu na świat przyszedł manat!

Manaty to jedne z najrzadszych, zagrożonych wyginięciem zwierząt, których hodowlę zachowawczą prowadzą ogrody zoologiczne. Można je spotkać w zaledwie 19 ogrodach na świecie, w tym w 10 w Europie. Narodziny każdego cielaka to święto, bo to kolejny krok pozwalający zapewnić przetrwanie tego gatunku.


© Media Nauka 2008-2018 r.