Logo Media Nauka

Manaty

Manaty (Manatidae) to rodzina dużych wodnych ssaków, która liczy dziś 3 gatunki w 1 rodzaju.

Wygląd

Mają wrzecionowate ciało o długości zwykle do 3 metrów. Kończyny przednie przekształcone w płetwy, tylne zredukowane. Płetwa ogonowa ustawiona poziomo. Budowa górnej wargi pomaga w wyrywaniu roślinności wodnej, która stanowi jedyny ich pokarm. Skóra jest słabo owłosiona.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Manat, brzegowiecManat, brzegowiec

Trichechus manatus

Manat, zwany też brzegowcem jest przedstawicielem rzędu syren, żyjącym w tropikalnych wodach. Ich stada pasą się w płytkich wodach jak bydło na łące.

Inne gatunki

  • Manat rzeczny (Trichechus inunguis)
  • Manat afrykański (Trichechus senegalensis)

Występowanie i środowisko

Żyją stadnie w płytkich, tropikalnych wodach. Nie zapuszczają się na pełne morze. Zasiedlają wybrzeża Florydy, drugi gatunek zamieszkuje ujście Amazonki i Orinoko. Trzeci gatunek żyje w Afryce.

Tryb życia i zachowanie

Na lądzie są bezradne i szybko giną. Duże osobniki mogą być zanurzone nawet przez 16 minut. Manaty są łagodne, towarzyskie i powolne. Żyją w stadach pasących się na podwodnych łąkach. Dobrze znoszą niewolę, w której żyją 10 lat. Są nieodporne na obniżenie temperatury wody.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 152-180 dni. Samica rodzi zwykle 1 młode co 3-5 lat. Młode są pomarańczowe, długie na 1 m i waży do 27 kg. Po urodzeniu mogą pobierać pokarm roślinny.

Pożywienie

Zjadają glony, morską trawę, rośliny słodkowodne.

Ochrona i zagrożenia

Wszystkie trzy gatunki są zagrożone wyginięciem.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-133Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.