Manaty
Manaty (Manatidae) to rodzina dużych wodnych ssaków, która liczy dziś 3 gatunki w 1 rodzaju.
Wygląd
Mają wrzecionowate ciało o długości zwykle do 3 metrów. Kończyny przednie przekształcone w płetwy, tylne zredukowane. Płetwa ogonowa ustawiona poziomo. Budowa górnej wargi pomaga w wyrywaniu roślinności wodnej, która stanowi jedyny ich pokarm. Skóra jest słabo owłosiona.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Trichechus senegalensis
Manat afrykański (Trichechus senegalensis) to gatunek ssaka z rodziny manatów. Ciało wrzecionowate, szare. Kończyny przekształcone w płetwy.

Trichechus inunguis
Manat rzeczny (Trichechus inunguis) to gatunek ssaka wodnego z rodziny manatów. Kształt ciała wrzecionowaty. Skóra skąpo owłosiona. Przednie kończyny przekształcone w płetwy.

Trichechus manatus
Manat, zwany też brzegowcem jest przedstawicielem rzędu syren, żyjącym w tropikalnych wodach. Ich stada pasą się w płytkich wodach jak bydło na łące.
Występowanie i środowisko
Żyją stadnie w płytkich, tropikalnych wodach. Nie zapuszczają się na pełne morze. Zasiedlają wybrzeża Florydy, drugi gatunek zamieszkuje ujście Amazonki i Orinoko. Trzeci gatunek żyje w Afryce.
Tryb życia i zachowanie
Na lądzie są bezradne i szybko giną. Duże osobniki mogą być zanurzone nawet przez 16 minut. Manaty są łagodne, towarzyskie i powolne. Żyją w stadach pasących się na podwodnych łąkach. Dobrze znoszą niewolę, w której żyją 10 lat. Są nieodporne na obniżenie temperatury wody.
Rozmnażanie
Ciąża trwa 152-180 dni. Samica rodzi zwykle 1 młode co 3-5 lat. Młode są pomarańczowe, długie na 1 m i waży do 27 kg. Po urodzeniu mogą pobierać pokarm roślinny.
Pożywienie
Zjadają glony, morską trawę, rośliny słodkowodne.
Ochrona i zagrożenia
Wszystkie trzy gatunki są zagrożone wyginięciem.
© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-133