Logo Media Nauka

Facebook


Mrówniki

Mrówniki (Tubulidentata) to rząd ssaków, który reprezentuje tylko jedna rodzina i jeden gatunek. W Polsce są nieobecne. Kopalne okazy znane od miocenu.

Mrównikowate (Orycteropidae)

Mrównikowate (Orycteropidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 1 gatunek w 1 rodzaju. Inne nazwy mrównikowatych to słupozębne lub rurkozębne.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.

Mrównik, prosię ziemneMrównik, prosię ziemne

Orycteropus afer

Mrównik, inaczej prosię ziemne, to ssak z rodziny mrównikowatych o masywnej sylwetce, mocno wydłużonej głowie, pysk przypomina ryjek, robakowaty język. Ma najlepiej rozwinięty węch ze wszystkich ssaków.Występowanie i środowisko

Żyją tylko w Afryce. Zamieszkują lasy, stepy.

Tryb życia i zachowanie

Gniazdo termitów mrównik może rozkopać w ciągu kilku minut. Człowiek aby tego dokonać potrzebowałby siekiery. W ciągu nocy zwierzę może przebyć do 30 km w poszukiwaniu pokarmu. Kopią nory. Prowadzą nocny i samotniczy tryb życia.

Morfologia i anatomia

To zwierzęta nieco podobne do świni, mają masywne ciało, krótką szyję, bardzo długie, stojące uszy, długi ogon, charakterystyczny ryjek. Skóra jest dość gruba, ciało pokryte rzadko włosami. Kończyny są ciemniejsze od reszty ciała. Samice są mniejsze od samców.

Cecha charakterystyczna to 20 stale rosnących słupowatych zębów po 5 w każdym rzędzie.

Ryjek składa się z 9-10 kości (żaden inny ssak nie ma takiej budowy ryjka).

Najlepiej rozwiniętymi zmysłami są słuch i węch. Zwierzęta te nie rozróżniają barw.

Żołądek ma budowę jednokomorową, kątnica jest bardzo duża. Mają długi na 25 cm, lepki język, którym zbiera owady z rozkopanych kopców.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 7 miesięcy. Samica rodzi zwykle jedno młode, dobrze rozwinięte. Młode przy matce pozostaje przez rok.

Pożywienie

Pokarm stanowią owady, głównie mrówki i termity. Rzadko zjadają świerszcze, koniki polne i gatunki z rodziny Scarabidae. Dietę uzupełniają warzywami i owocami.

Ochrona i zagrożenia

Nie są zagrożone wyginięciem.

Ciekawostki

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© Media Nauka, 2014-01-09, ART-RZAD40
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.