Mrównik, prosię ziemne

Mrównik, prosię ziemne (Orycteropus afer) to ssak z rodziny mrównikowatych o masywnej sylwetce, mocno wydłużonej głowie. Pysk przypomina ryjek. Ma robakowaty język, okrągłe nozdrza, bardzo długie uszy, zawijające się w pionowe rurki. Ma silnie umięśniony ogon. Ciało pokryte grubą, różowawą skórą, rzadko owłosioną szczecinowatym włosiem w kolorze szarym lub szaro-żółta. Mrównik ma doskonały węch.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Afryka na południe od Sahary. Zasiedla tereny otwarte, stepy, półpustynie, zarośla. Jest tam, gdzie są obecne na danym terenie mrówki i termity.

Tryb życia i zachowanie

Potrafi bardzo szybko wykopać norę. Jest aktywny nocą. Dzień przesypia w swojej norze. Porusza się powoli, ale potrafi szybko biegać.

Morfologia i anatomia

Zęby nie mają korzeni ani szkliwa. Stale rosną. Kończyny przednie mają po cztery palce, tylne są pięciopalczaste. Palce są zakończone dużymi pazurami.

Pożywienie

Owady i ich larwy, przede wszystkim mrówki i termity oraz szarańczaki. Jest bardzo żarłoczny. Przy jednym mrowisku przebywa tak długo aż się naje do syta. Potrafi zjeść jednej nocy aż 1,5-2 kg mrówek.

Rozmnażanie

Samica rodzi 1 lub 2 młode.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jest obiektem polowań przez człowieka ze względu na smaczne mięso.

Ciekawostki

Mrównik jest jedynym przedstawicielem rzędu mrówników.

Ma najbardziej rozwinięty aparat węchowy pośród wszystkich ssaków.


Pokrewne gatunki ssaków

Mrównikowate
Mrównikowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak

Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2013-01-05, GAT-281
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.