logo

Mrównik, prosię ziemne

Mrównik, prosię ziemne (Orycteropus afer) to ssak z rodziny mrównikowatych o masywnej sylwetce, mocno wydłużonej głowie. Pysk przypomina ryjek. Ma robakowaty język, okrągłe nozdrza, bardzo długie uszy, zawijające się w pionowe rurki. Ma silnie umięśniony ogon. Ciało pokryte grubą, różowawą skórą, rzadko owłosioną szczecinowatym włosiem w kolorze szarym lub szaro-żółta. Mrównik ma doskonały węch.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Afryka na południe od Sahary. Zasiedla tereny otwarte, stepy, półpustynie, zarośla. Jest tam, gdzie są obecne na danym terenie mrówki i termity.

Tryb życia i zachowanie

Potrafi bardzo szybko wykopać norę. Jest aktywny nocą. Dzień przesypia w swojej norze. Porusza się powoli, ale potrafi szybko biegać.

Morfologia i anatomia

Zęby nie mają korzeni ani szkliwa. Stale rosną. Kończyny przednie mają po cztery palce, tylne są pięciopalczaste. Palce są zakończone dużymi pazurami.

Pożywienie

Owady i ich larwy, przede wszystkim mrówki i termity oraz szarańczaki. Jest bardzo żarłoczny. Przy jednym mrowisku przebywa tak długo aż się naje do syta. Potrafi zjeść jednej nocy aż 1,5-2 kg mrówek.

Rozmnażanie

Samica rodzi 1 lub 2 młode.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jest obiektem polowań przez człowieka ze względu na smaczne mięso.

Ciekawostki

Mrównik jest jedynym przedstawicielem rzędu mrówników.

Ma najbardziej rozwinięty aparat węchowy pośród wszystkich ssaków.© medianauka.pl, 2013-01-05, GAT-281
Pokrewne gatunki ssaków

Mrównikowate
Mrównikowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.
Polecamy w naszym sklepie

Kubek zwierzęta świata
Leniwce Puzzle
Montessori - Zwierzęta
Animalium
Kolorowe skarpetki Kostka
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.