Logo Media Nauka

Facebook

Mrównik, prosię ziemne (Orycteropus afer)
© Eric Isselée - Fotolia.com

Mrównik, prosię ziemne

Mrównik, prosię ziemne (Orycteropus afer) to ssak z rodziny mrównikowatych o masywnej sylwetce, mocno wydłużonej głowie. Pysk przypomina ryjek. Ma robakowaty język, okrągłe nozdrza, bardzo długie uszy, zawijające się w pionowe rurki. Ma silnie umięśniony ogon. Ciało pokryte grubą, różowawą skórą, rzadko owłosioną szczecinowatym włosiem w kolorze szarym lub szaro-żółta. Mrównik ma doskonały węch.

Występowanie i środowisko

Afryka na południe od Sahary. Zasiedla tereny otwarte, stepy, półpustynie, zarośla. Jest tam, gdzie są obecne na danym terenie mrówki i termity.

Tryb życia i zachowanie

Potrafi bardzo szybko wykopać norę. Jest aktywny nocą. Dzień przesypia w swojej norze. Porusza się powoli, ale potrafi szybko biegać.

Morfologia i anatomia

Zęby nie mają korzeni ani szkliwa. Stale rosną. Kończyny przednie mają po cztery palce, tylne są pięciopalczaste. Palce są zakończone dużymi pazurami.

Pożywienie

Owady i ich larwy, przede wszystkim mrówki i termity oraz szarańczaki. Jest bardzo żarłoczny. Przy jednym mrowisku przebywa tak długo aż się naje do syta. Potrafi zjeść jednej nocy aż 1,5-2 kg mrówek.

Rozmnażanie

Samica rodzi 1 lub 2 młode.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jest obiektem polowań przez człowieka ze względu na smaczne mięso.

Ciekawostki

Mrównik jest jedynym przedstawicielem rzędu mrówników.

Ma najbardziej rozwinięty aparat węchowy pośród wszystkich ssaków.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2013-01-05, GAT-281
Pokrewne gatunki ssaków

Mrównikowate
Mrównikowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.
Polecamy w naszym sklepie

Zaczarowana zagroda
Zoologia ssaki
Puzzle 1000 Ssaki
Leniwce Puzzle
Kubek zwierzęta świata
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.