Mrównik, prosię ziemne
© Eric Isselée - Fotolia.com
Mrównik, prosię ziemne (Orycteropus afer) to ssak z rodziny mrównikowatych o masywnej sylwetce, mocno wydłużonej głowie. Pysk przypomina ryjek. Ma robakowaty język, okrągłe nozdrza, bardzo długie uszy, zawijające się w pionowe rurki. Ma silnie umięśniony ogon. Ciało pokryte grubą, różowawą skórą, rzadko owłosioną szczecinowatym włosiem w kolorze szarym lub szaro-żółta. Mrównik ma doskonały węch.
Występowanie i środowisko
Afryka na południe od Sahary. Zasiedla tereny otwarte, stepy, półpustynie, zarośla. Jest tam, gdzie są obecne na danym terenie mrówki i termity.
Tryb życia i zachowanie
Potrafi bardzo szybko wykopać norę. Jest aktywny nocą. Dzień przesypia w swojej norze. Porusza się powoli, ale potrafi szybko biegać.
Morfologia i anatomia
Zęby nie mają korzeni ani szkliwa. Stale rosną. Kończyny przednie mają po cztery palce, tylne są pięciopalczaste. Palce są zakończone dużymi pazurami.
Pożywienie
Owady i ich larwy, przede wszystkim mrówki i termity oraz szarańczaki. Jest bardzo żarłoczny. Przy jednym mrowisku przebywa tak długo aż się naje do syta. Potrafi zjeść jednej nocy aż 1,5-2 kg mrówek.
Rozmnażanie
Samica rodzi 1 lub 2 młode.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jest obiektem polowań przez człowieka ze względu na smaczne mięso.
Ciekawostki
Mrównik jest jedynym przedstawicielem rzędu mrówników.
Ma najbardziej rozwinięty aparat węchowy pośród wszystkich ssaków.
Pokrewne gatunki ssaków
Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.
© medianauka.pl, 2013-01-05, GAT-281