Największe jaja na świecie

Jaki ptak znosi największe jaja na świecie, a jaki najmniejsze? Ile jaj kurzych mieści się w takim jaju. Czy takie jajo jest jadalne?

Największe jaja na świecie
© Africa Studio - stock.adobe.com

Największe jaja na świecie znosi struś (Struthio camelus). To prawdziwe monstrum. Jajo strusia waży od 1,2 do 1,6 kg. Długość takiego jaja wynosi od 13,5 do 17 cm. Strusie jajo odpowiada od 25 do 28 jaj kurzych. Nie da się łatwo rozbić takiego jaja. Trzeba je rozwiercać (na przykład wiertarką), aby dostać się do zawartości.

Jajo strusia w porównaniu z wielkością samego ptaka nie jest wcale tak bardzo duże. Jeżeli wziąć pod uwagę wielkość jaja w stosunku do masy ciała ptaka, to absolutnym rekordzistą jest kiwi brunatny (południowy). Ten ptak potrafi znieść jajo o długości 12,5 cm i 45 dag wagi, co stanowi 1/4 masy ciała dorosłego ptaka. Podobnej wielkości jaja znosi kazuar, wielokrotnie większy od kiwi. Gdyby struś miał znieść takie jajo, ważyłoby prawie 37 kg! Jajo to musiałoby być 25 razy cięższe, niż jest w rzeczywistości!

Najmniejsze jaja na świecie

Najmniejsze jaja na świecie znoszą kolibry, a konkretnie hawańczyk (Calypte helenae). Jajo tego ptaka wazy zaledwie 0,4 g i ma długość 8 mm! Jest więc 4 500 razy mniejsze od strusiego jaja. Jeśli jednak porównać takie jajo z rozmiarami samego ptaka, to jest to monstrum, gdyż jego masa wynosi nawet 20% masy samicy, a jego długość to połowa długości samego ptaka. Relatywnie jajo kolibra jest zatem dużo trudniejsze do zniesienia niż jajo strusia.

Czy jajo strusia jest jadalne?

Strusie nie znoszą jaj przez cały rok. Można się nimi cieszyć w okresie od marca do sierpnia. Dzięki fermom strusim czasem, choć rzadko, można spotkać w sprzedaży strusie jaja. Ile kosztuje jajo strusia? Koszt takiego jaja wynosi od 60 do około 100 zł, a więc dużo. Znacznie częściej można kupić wydmuszki strusich jaj, najczęściej w formie pisanki.

Oczywiści strusie jajko jest jadalne. Jajo strusia na miękko gotuje się przez 45 minut. Jajo na twardo należy gotować 1,5 h! Można zrobić także jajecznicę, ale potrzeba do konsumpcji całej rodziny. Często przyrządza się jajo strusia faszerowane.

Ile jaj znosi struś?

Struś znosi około 50 jaj w ciągu roku.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?
Indyki — czego o nich nie wiecie?
Indyki są znane przede wszystkim jako ptaki hodowlane. Czy można je spotkać w naturze?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Strusie


Rodzina
Strusie (Struthionidae)

Kolibry


Rodzina
Kolibry (Trochilidae)

Ptaki


Ptaki (Aves) to gromada kręgowców, która posiadła zdolność aktywnego lotu. Reprezentuje je 9700 gatunków, w Polsce 421 gatunków, z czego 236 lęgowych.

Ciekawostki o ptakach


Ciekawostki o ptakach to zbiór zdumiewających informacji ze świata ptaków na temat ich rozmiarów, zwyczajów, inteligencji, wyglądu, środowiska życia i zachowań.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Andrzej Trepka - Rekordy zwierząt – ptaki, ISBN 83-85578-34-X, R.A.F. SCRIBA 1997
  • pod red. Przemysława Busse - Mały Słownik Zoologiczny - PTAKI t.I i II, ISBN 83-214-0043-4, Wiedza Powszechna 1990

© medianauka.pl, 2021-01-01, A-3959Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.