Narzędzia PHP

Do programowania w PHP trzeba kilku kroków przygotowań. Musisz mieć narzędzia po stronie serwera i narzędzia na swoim komputerze do napisania skryptu.

Serwer WWW

Przed rozpoczęciem pracy z PHP należy zapewnić sobie w pierwszej kolejności dostęp do serwera WWW. Opcji jest kilka.

  • jeżeli masz wykupiony hosting i masz przypisaną domenę do tego serwera, wystarczy, że będziesz przechowywał pliki PHP w odpowiednim katalogu, wskazanym przez dostawcę usług hostingowych, a następnie z poziomu przeglądarki wywołasz swój skrypt.
  • jeżeli nie masz wyżej opisanej usługi na serwerze zewnętrznym, możesz sam zainstalować serwer WWW na Linux-ie lub systemie Windows. Musisz też zainstalować Apache i PHP. Instalacja i konfiguracja serwera WWW wykracza poza ten kurs, dlatego polecamy łatwiejsze i darmowe rozwiązanie.
  • Zainstaluj lokalnie serwer WWW na swoim komputerze, poprze zainstalowanie pakietu XAMPP. Pakiet zawiera serwer WWW, Apache, MySQL i PHP. Pakiet możesz pobrać ze strony https://www.apachefriends.org/pl/index.html. Warto mieć taki serwer lokalny, chociażby do celów testowych, aby nie musieć przesyłać skryptów cały czas na serwer zewnętrzny. Pobierz aktualny pakiet, uruchom instalatora. Radzimy wybrać domyślną lokalizację c:\xamppPo zainstalowaniu pakietu należy uruchomić Panel kontrolny z zasobnika lub menu Start. W Panelu tym uruchamiamy nasz serwer WWW, Apache i MySQL. Gdy wyświetli się błąd, wyłącz inne serwery WWW na swoim komputerze.
  • Bardzo dobrą alternatywą dla XAMPP jest pakiet WampServer, który można pobrać ze strony https://www.wampserver.com/en/. Instalacja przebiega podobnie jak w przypadku serwera XAMPP.

Testowanie serwera

1. Gdy masz hosting...

Gdy masz usługę hostingową i własną domenę, nazwiemy ją twojadomena.pl wystarczy, że skopiujesz swój pierwszy skrypt do odpowiedniego katalogu. Przykład: jeżeli skrypt znajduje się w pliku skrypt.php i skopiujesz go (np. za pomocą Total Commandera lub innego klienta FTP) do wybranego katalogu, na przykład o nazwie skrypty w folderze głównym, to wpisując w wyszukiwarce internetowej adres: http://www.twojadomena.pl/skrypty/skrypt.php uruchomisz swój skrypt, a wynik jego działania zobaczysz w oknie przeglądarki. Jaki skrypt napisać? Zobacz niżej jak sprawdzićczy PHP działa.

2. Gdy masz serwer lokalnie ...

Gdy zainstalowałeś lokalnie pakiet XAMPP lub WampServer i uruchomisz te serwer i Apache oraz MySQL, to w swojej wyszukiwarce wpisz adres:

http://localhost/

lub

http://127.0.0.1/

Powinieneś zobaczyć stronę startową serwera XAMPP lub WampServer, w zależności od wybranego pakietu, a także linki do:

  • phpinfo() - tu możesz przejrzeć konfigurację PHP,
  • phpmyadmin - panel do zarządzana bazą danych.

Twój serwer WWW działa!

Uwaga! Zachowaj wszelkie hasła, jakich użyłeś podczas konfiguracji narzędzi.

Czy działa PHP?

Utwórz w notatniku plik moj_skrypt.php i wpisz do niego taką linijkę kodu:

<?php echo 'HURA! TO DZIAŁA!'; ?>

Następnie przenieś ten plik do:

  • katalogu htdocs w lokalizacji XAMPP, gdy wybrałeś ten pakiet lub
  • katalogu www w lokalizacji pakietu WampServer.

Teraz w pisz w wyszukiwarkę adres: http://localhost/moj_skrypt.php i obserwuj okienko swojej przeglądarki.

Jeżeli wyświetlił się tekst: HURA! TO DZIAŁA!, to możesz odtrąbić sukces. Możesz już sam zacząć pisać kod skryptów.

Plik konfiguracyjny PHP

Konfiguracja PHP znajduje się w pliku php.ini w katalogu, w jakim został zainstalowany PHP.

Jakakolwiek zmiana parametrów w pliku konfiguracyjnym wymaga restartu serwera WWW.

Narzędzia do pisania skryptów

W czym pisać skrypty PHP? Opcji jest bez liku. W zasadzie wystarczy najzwyklejszy notatnik z systemu operacyjnego. Oto kilka innych opcji:

  • Notepad++ jest darmowy. Do jego zalet należy kolorowanie składni, jest powszechny i znany, ma wbudowaną opcję makr, obsługuje skróty klawiaturowe. Link do strony domowej programu: https://notepad-plus-plus.org. Edytor ten działa w środowisku Windows.
  • Dreamweaver jest komercyjnym programem dedykowanym dla webdesignerów. Jest to graficzny edytor stron WWW. Działa w środowisku Windows i Mac. To narzędzie płatne.
  • Eclipse jest całym środowiskiem programistycznym, bardzo popularnym wśród programistów różnych platform, najczęściej Javy. Specjalna wersja programu dla PHP znajduje się pod adresem: https://www.eclipse.org/downloads/packages/release/2018-09/r/eclipse-ide-php-developers. Działa w środowisku Mac, Linux i Windows.




© medianauka.pl, 2021-08-29, A-4160



©® Media Nauka 2008-2023 r.