PHP

PHP jest najpopularniejszą technologią skryptowego języka programowania, wykorzystywaną najczęściej do tworzenia stron WWW i aplikacji webowych.

Ma prostą składnię, zbliżoną do popularnych języków programowania, w tym C/C++,

Systemy operacyjne i bazy danych

PHP współpracuje z takimi systemami operacyjnymi jak: Linux, Windows, Mac OS, Unix.

PHP obsługuje pokaźną listę baz danych, jednak najczęściej wybierana jest baza danych MySQL.

Grafika

Istnieją także biblioteki (GD), które umożliwiają dynamiczne generowanie grafiki w formacie GIF lub PNG.

Minusy

Oto wybrane minusy PHP:

Plusy

Oto wybrane plusy PHP:

Jak to działa?

Skrypty napisane w PHP mogą zostać zapisane do zwykłego pliku tekstowego. Wystarczy, że nadamy mu rozszerzenie "php" (np. skrypt.php) i skopiujemy go na serwer WWW. Wywołanie przez przeglądarkę tego skryptu spowoduje przetworzenie go przez serwer i przesłanie do przeglądarki jedynie wyniku działania skryptu.

Skrypty PHP są wykonywanie po stronie serwera, a nie po stronie klienta, jak to się dzieje na przykład w przypadku skryptów JavaScript.

Ilustruje to poniższy schemat:

php - jak to działa

Skrypt PHP wielokrotnie można wpisać w strukturę pliku HTML, uzyskując w ten sposób dynamiczny harakter strony WWW.

Odrobina historii

PHP powstało w 1994 roku. Język ten został stworzony przez Rasmusa Lerdorfa do prywatnych celów. Rok później opublikował publiczną wersję o nazwie PHP/FI 2.0. Już wtedy korzystało z tej wersji około 50 000 serwerów.

W 1997 do projektu dołączyli Andi Gutmans i Zeev Suraski z Izraela, przepisali kod i powstało PHP 3.0, które opublikowano w 1998 roku. PHP 4.0 z silnikiem Zend pojawił się w 2000 roku. 4 lata później opublikowano PHP 5.0 z możliwości programowania zorientowanego obiektowo. Co ciekawe nigdy nie ukazała się długo zapowiadana wersja 6.0. PHP 7 miało swoją premierę w 2015 roku.

Obecna wersja, opublikowana w 2020 roku nosi nazwę PHP 8.

PHP ma obecnie dziesiątki milionów instalacji na całym świecie. Prawdopodobnie aż 3/4 wszystkich stron WWW na świecie wykorzystuje PHP.

Pytania

Pytania

Co oznacza nazwa PHP?

Są dwie teorie: powszechnie uważa się, że jest to skrót od Hypertext Preprocesor. Ponieważ jedno z pierwszych narzędzi poprzedzających PHP nosiło nazwę Personal HomePage Tools, to PHP może pochodzić od tej nazwy.

Czy PHP jest darmowy?

Tak. To w pełni oprogramowanie typu open source z jawnym kodem źródłowym.

© medianauka.pl, 2021-08-29, A-4159Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.