Oliwkowate

Oliwkowate (Oleaceae) to rośliny z rzędu jasnotowców. Niektóre źródła klasyfikują ją to rzędu oliwkowców (Oleales).

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Jesion wyniosłyJesion wyniosły PL

Fraxinus excelsior

Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior) to drzewo z rodziny oliwkowatych, podobne do gatunku o nazwie jesion pensylwański. Osiąga wysokość zwykle 15-30 m. To drzewo wiatropylne.


Ligustr pospolityLigustr pospolity PL

Ligustrum vulgare

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) to gęsty krzew z rodziny oliwkowatych, jedyny nasz krajowy przedstawiciel rodzaju Ligustrum. Niegdyś była to podstawowa roślina na żywopłoty. Owoc jest to granatowy lub czarny pestkowiec, kulisty, trujący dla ludzi.


Lilak pospolityLilak pospolity PL

Syringa vulgaris

Lilak pospolity, bez turecki (Syringa vulgaris) to pospolity krzew z rodziny oliwkowatych, kwitnący na fioletowo lub biało o wielu odmianach. Mimo, iż jest to gatunek nektarodajny, dla naszych pszczół jest niedostępny, gdyż rurka korony jest zbyt długa.


Oliwka europejskaOliwka europejskaOliwka europejska

Olea europaea

Oliwka europejska, oliwnik europejski, oliwka uprawna, drzewo oliwne (Olea europaea) to gatunek drzewa z rodziny oliwkowatych. To drzewo uprawne z uwagi na oliwki, z których najczęściej wytwarza się oliwę na masową skalę


Forsycja pośredniaForsycja pośrednia PL - ogród

Forsythia ×intermedia

Forsycja pośrednia (Forsythia ×intermedia) to krzew z rodziny oliwkowatych, mieszaniec forsycji zwisłej i zielonej. Krzew częsty w uprawach ogrodowych, jeden z najbardziej znanych wiosennych krzewów.


Forsycja zielonaForsycja zielona PL - ogród

Forsythia viridissima

Forsycja zielona (Forsythia viridissima) to gatunek rośliny z rodziny oliwkowatych, krzew ozdobny spotykany w uprawach ogrodowych. Wybrane odmiany: Weber's Bronx.


Jesion amerykańskiJesion amerykański PL - ogród

Fraxinus americana

Jesion amerykański (Fraxinus americana) to gatunek drzewa z rodziny oliwkowatych o nieregularnym pokroju i brązowych pąkach. Drzewo to rzadko jest uprawiane w Polsce.


Jesion pensylwańskiJesion pensylwański PL - ogród

Fraxinus pennsylvanica

Jesion pensylwański (Fraxinus pennsylvanica) to drzewo z rodziny oliwkowatych o luźnej koronie, często sadzone u nas jako drzewo ozdobne, często dziczejące. Jesion pensylwański pochodzi ze wschodniej części Ameryki Południowej.

Inne gatunki

  • forsycja zwisła (Forsythia suspensa)
  • bez chiński (Syringa ×chinensis)

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

          Forsycja pośrednia: Kwitnie forsycja pośrednia.
          Jesion pensylwański: Kwitnie jesion pensylwański.
          Jesion wyniosły: Kwitnie jesion wyniosły.
          Ligustr pospolity: Kwitnie ligustr pospolity.
          Lilak pospolity: Kwitnie lilak pospolity.
          Oliwka europejska: Kwitnie drzewo oliwne.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

© medianauka.pl, 2017-05-21, RODZ-1222Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.