Pandka ruda

Pandka ruda (Ailurus fulgens), dawniej panda mała, to niewielki ssak z rodziny pandkowatych, dawniej klasyfikowany w rodzinie szopowatych. To ssak o okrągłej głowie, dużych, szpiczastych uszach. Ma miękką i długą sierść. Pandka ruda łatwo się oswaja, ale ciężko się adaptuje do życia w niewoli. Ubarwienie futra jest rude, ma cechy maskujące.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Pandka ruda (Ailurus fulgens)

© Kieran – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Obszar występowania pandki rudej to Azja od Himalajów po Syczuan i Birmę. Panda mała zamieszkuje lasy bambusowe i liściaste.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi nocny tryb życia. W dzień śpi na drzewie. Zaatakowana staje na tylnych łapach i syczy lub parska. W poszukiwaniu pokarmu wędruje parami lub w rodzinnych grupach. Żyje w małych grupach rodzinnych w porze godowej, poza nią wędruje samotnie.

Morfologia i anatomia

Futro pandki rudej składa się z włosów ościstych i wełnistych. Futro ma izolować od zimna i wilgoci. Długość ciała wynosi od 51 cm do 63 cm, długość ogona: 48 cm Ciężar ciała wynosi od 3 kg do 4 kg.

Pożywienie

Pandka ruda jest wszystkożerna, preferuje młode pędy bambusa, trawę, korzenie i owoce, np. żołędzie.

Rozmnażanie

Gniazda zakłada w dziuplach lub w szczelinach skał. Ciąża trwa 90-150 dni. Samica rodzi 1-2 młode, które pozostają z rodzicami do następnego miotu.

Ochrona i zagrożenia EN

Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Krótkie video przedstawiające pandkę rudą w zimie:


 

Podgatunki

Wyróżniamy następujące podgatunki:

 • Ailurus f. fulgens, F. Cuvier, 1825
 • Ailurus f. refulgens, Milne-Edwards, 1874

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:

 • Ailurus styani Thomas, 1902

Pokrewne gatunki ssaków

  Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


  Ile śpią ssaki?
  Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
  Najmniejszy ssak
  Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
  Największy ssak
  Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
  Jak dużo jedzą zwierzęta?
  Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

  Bibliografia

  Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • Włodzimierz Serafiński, Ewa Wielgus-Serafińska – Ssaki zwierzęta świata, ISBN 83-01-05877-3, PWN 1988

  © medianauka.pl, 2011-11-06, GAT-95
  Data aktualizacji artykułu: 2022-09-04
  ©® Media Nauka 2008-2023 r.