
Pasikonik zielony
Pasikonik zielony (Tettigonia viridissima) to owad z rodziny pasikonikowatych, największy nasz szarańczak. Ubarwienie zwykle zielone, grzbiet brązowawy. Dość często odnóża mają żółtawy kolor. Zdarzają się też osobniki ubarwione w całości na żółto. Skrzydła długie, pokładełko sięga ich końca.
Występowanie i środowisko PL
W Polsce występuje na terenie całego kraju z wyjątkiem Tatr. Można go spotkać na polach, łąkach, w ogrodach, skrajach lasów.
Tryb życia i zachowanie
Pasikonik zielony świetnie lata. Imago występuje w okresie od lipca do października. Odzywa się głośnym brzęczeniem, które słychać z odległości 50 m. Jest aktywny za dnia i w nocy.
Morfologia i anatomia
Długość ciała samców wynosi 28-36 mm, a samic 32-42 mm.
Pożywienie
Poluje na muchy, gąsienice. Zjada też larwy stonki ziemniaczanej.
Rozmnażanie
Kopulacja trwa do 45 minut. W tym czasie samiec stoi na głowie i nogami opiera się o pokładełko wyprostowanej samicy. Samica składa jaja w ziemi. Rozwój embrionalny trwa od 1,5 roku do 5 lat. Larwy są podobne do rodziców. Nie mają jednak skrzydeł. Larwy przechodzą sześciokrotnie proces linienia.
Ochrona i zagrożenia
Brak danych.
Ciekawostki
To największy przedstawiciel owadów prostoskrzydłych w Polsce.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2019-04-07, GAT-1444 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● ● ● ● Okres występowania imago pasikonika zielonego.
Pokrewne gatunki owadów
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.