PL

Pasikonik zielony

Pasikonik zielony (Tettigonia viridissima) to owad z rodziny pasikonikowatych, największy nasz szarańczak. Ubarwienie zwykle zielone, grzbiet brązowawy. Dość często odnóża mają żółtawy kolor. Zdarzają się też osobniki ubarwione w całości na żółto. Skrzydła długie, pokładełko sięga ich końca.


Pasikonik zielony(Tettigonia viridissima)
© Peter Eggermann - stock.adobe.com

Występowanie i środowisko

W Polsce występuje na terenie całego kraju z wyjątkiem Tatr. Można go spotkać na polach, łąkach, w ogrodach, skrajach lasów.

Tryb życia i zachowanie

Pasikonik zielony świetnie lata. Imago występuje w okresie od lipca do października. Odzywa się głośnym brzęczeniem, które słychać z odległości 50 m. Jest aktywny za dnia i w nocy.

Morfologia i anatomia

Długość ciała samców wynosi 28-36 mm, a samic 32-42 mm.

Pożywienie

Poluje na muchy, gąsienice. Zjada też larwy stonki ziemniaczanej.

Rozmnażanie

Kopulacja trwa do 45 minut. W tym czasie samiec stoi na głowie i nogami opiera się o pokładełko wyprostowanej samicy. Samica składa jaja w ziemi. Rozwój embrionalny trwa od 1,5 roku do 5 lat. Larwy są podobne do rodziców. Nie mają jednak skrzydeł. Larwy przechodzą sześciokrotnie proces linienia.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

To największy przedstawiciel owadów prostoskrzydłych w Polsce.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2019-04-07, GAT-1444

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Pasikonik zielony
        

Okres występowania imago pasikonika zielonego.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.