
Plamiec leśniak
Plamiec leśniak (Abraxas sylvata) to motyl z rodziny miernikowcowatych o charakterystycznym wyglądzie. Na białych skrzydłach znajdują się brązowo-żółtawe plamy, układające się w przepaski. Plamy te występują u samej nasadzie skrzydeł jak i na ich końcach przy odwłoku. Odwłok jest żółtopomarańczowy w czarne plamki od strony grzbietowej.
Występowanie i środowisko PL
Plamiec leśniak jest spotykany w Europie i Azji, aż po jej wschodnie krańce. Motyl ten jest obecny w całej Polsce, ale występuje wyspowo. Preferuje środowisko wilgotne, a więc lasy liściaste i mieszane, zarośla, śródpolne zadrzewienia, a także w parkach i ogrodach.
Tryb życia i zachowanie
Imago można spotkać podczas lotu o zmierzchu. Okres lotu trwa od maja do lipca. Zimuje stadium poczwarki.
Morfologia i anatomia
Motyl ten osiąga rozpiętość skrzydeł od 32 do 40 mm.
Pożywienie
Gąsienice żerują na liściach drzew i krzewów. Są to czeremcha, kruszyna, brzoza, wiąz, klon, buk i leszczyna.
Rozmnażanie
Występuje jedno, rzadziej dwa pokolenia w roku.
Ochrona i zagrożenia
Brak danych.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2018-06-04, GAT-5173 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● ● ● Okres lotu plamca leśniaka.
Pokrewne gatunki owadów
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.