logo



Płazowce

Płazowce (Typhlonectidae) to rodzina płazów z rzędu płazów beznogich, która liczy dziś 5 rodzajów i około 14 gatunków. W Polsce nie żyje na wolności żaden gatunek płazów z tej rodziny. Systematyka tej grupy nie jest jednoznacznie ustalona.

Wygląd

Płazy te mają robakowaty kształt. Ogon nie występuje. Niektóre gatunki mają bocznie spłaszczone ciało. Gatunki wodne mają zwykle fałd skórny lub płetwę, która biegnie wzdłuż grzbietu.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Płazowiec kolumbijskiPłazowiec kolumbijski

Typhlonectes natans

To jeden z bardziej znanych płazów beznogich ze względu na jego obecność (choć bardzi rzadko) w domowych akwariach. Oddycha powietrzem atmosferycznym. Musi się więc wynurzać na powierzchnię wody kilka razy na godzinę.





Inne gatunki

 • płazowiec bezpłucny (Atretochoana eiselti, dawn. Typhlonectes eiselti)
 • Chthonerpeton arii
 • Chthonerpeton braestrupi
 • Chthonerpeton exile
 • Chthonerpeton indistinctum
 • Chthonerpeton noctinectes
 • Chthonerpeton onorei
 • Chthonerpeton perissodus
 • Chthonerpeton viviparum
 • Nectocaecilia petersii
 • Potomotyphlus kaupii
 • Typhlonectes compressicauda
 • Typhlonectes compressicausa
 • Typhlonectes cunhai

Występowanie i środowisko

Zwierzęta te żyją na obszarze tropikalnej i subtropikalnej Ameryki Południowej. Zajmują środowiska wodne i wodno-lądowe.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą wodny lub ziemno-wodny tryb życia, choć przodkowie tej rodziny prowadzili lądowy tryb życia. Jest to więc przystosowanie wtórne. Pod wodą niektóre gatunki mogą przebywać nawet 100 minut. Wszystkie gatunki sprawnie ryją w glebie lub mule.

Morfologia i anatomia

Czaszka jest masywna, szczęka dolna jest mocno cofnięta do tyłu. W ciele znajduje się szereg bruzd, które dzielą je na niepełne pierścienie podstawowe. Czułki zmysłowe są niewielkich rozmiarów i nie są, w odróżnieniu od innych beznogich, chowane. Oczy są dobrze wykształcone. Kloaka znajduje się na końcu ciała na jego spodzie. Nozdrza podczas pływania mogą się zamykać.

Płazowiec bezpłucny (Atretochoana eiselti) to jedyny płaz beznogi, który nie ma płuc.

Skóra nie zawiera łusek, ani pierścieni wtórnych.

Rozmnażanie

Płazowce są żyworodne. Młode nie przeobrażają się. Młode osobniki mają specjalne zęby płodowe, wypadające po narodzinach.

Pożywienie

Odżywiają się wodnymi bezkręgowcami i małymi rybkami.

Ochrona i zagrożenia

Wiemy bardzo mało o tych zwierzętach. Niektóre gatunki znane są z pojedynczych osobników, co nie oznacza że są zwierzętami rzadko występującymi. Tryb i środowisko życia utrudniają badania i mało naukowców je podejmuje.

Ciekawostki

Brak danych.




© medianauka.pl, 2014-01-18, RODZ-216



 




Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki urodzinowe
Atlas płazów i gadów Polski status rozmieszczenie ochrona
Zoologia Szkarłupnie-płazy
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Mapa świata Puzzle
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.