Spis treści:
Ponocnicowate
Ponocnicowate (Aotidae) to rodzina ssaków naczelnych, do której zaliczamy około 13 gatunków (część z nich jest uznawana czasem jako podgatunki). Rodzinę tę wydzielono z płaksowatych.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Aotus lemurinus
Ponocnica lemurowata (Aotus lemurinus) to gatunek ssaka z rodziny ponocnicowatych. Ma duże, pomarańczowe oczy. Część twarzowa spłaszczona. Na głowie rysunek z jasnych i ciemnych plam.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.

Inne gatunki
- ponocnica brazylijska (Aotus azarae)
- ponocnica nizinna (Aotus brumbacki)
- ponocnica szaroręka (Aotus griseimembra)
- ponocnica kolumbijska (Aotus hershkovitzi)
- ponocnica kocia (Aotus infulatus)
- ponocnica samotna (Aotus jorgehernandezi)
- ponocnica górska (Aotus miconax)
- ponocnica peruwiańska (Aotus nancymaae)
- ponocnica czarnogłowa (Aotus nigriceps)
- ponocnica trójpręgowa (Aotus trivirgatus)
- ponocnica hałaśliwa (Aotus vociferans)
- ponocnica panamska (Aotus zonalis)
Występowanie i środowisko
Ssaki te można spotkać w Ameryce Południowej i Środkowej.
Tryb życia i zachowanie
To ssaki o nocnym trybie życia.
Morfologia i anatomia
To naczelne małych rozmiarów, o długości ciała około 30-60 cm.
Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)
Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?
© medianauka.pl, 2022-08-02, RODZ-1741