Przeniela dwuplama

Przeniela dwuplama (Epitheca bimaculata)

© Dubults - Fotolia.com

Przeniela dwuplama (Epitheca bimaculata) to największa ważka z rodziny szklarkowatych występująca w Polsce. Ważka ta ma brązowawy tułów, jasnobrązowy odwłok, przez środek którego biegnie czarny pas. Samiec i samica są podobnie ubarwione. Skrzydła z lekkim żółtym nalotem. Na skrzydłach drugiej pary u ich nasady występuje czarna plama. Larwa ma charakterystyczne kolce na grzbiecie. Gatunek ten jest podobny do ważki czteroplamej.

Występowanie i środowisko PL

Nie występuje zbyt licznie w naszym kraju. Nie ma jej na południu Polski. Preferuje duże zbiorniki wody. Jest trudnym w obserwacji owadem. Jego obecność nierzadko można stwierdzić tylko na podstawie obecności wylinek.

Tryb życia i zachowanie

Lubi latać daleko od brzegu tuż nad lustrem wody.

Pożywienie

Zarówno larwa jak i owad dorosły są drapieżnikami.

Rozmnażanie

Samica jaja składa podczas lotu. Zanurza w tym celu odwłok w wodzie. Jaja występują w postaci długiego galaretowego sznura (nawet 20 cm), w którym może się ich znaleźć nawet 2000.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

To największy przedstawiciel szklarkowatych występujący na terenie naszego kraju. Jako jedyny z rodziny krajowych szklarkowatych nie ma metalicznego połysku.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu przenieli dwuplamej.

Pokrewne gatunki owadów


Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-07-08, GAT-883
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.